Jako pověstná červená nit se českou historií táhnou legendy, ve kterých vystupují ženské přízraky a démoni. Svědectví o tajemných bytostech, které páchají ty nejhorší skutky, nebo naopak pomáhají všem lidem, kteří prokážou dobrou vůli.
Jde ale vždy pouze o legendy? Nebo snad mohou být některé z těchto bytostí, třeba Černé paní, skutečné?
Po pěšině vinoucí se skrz mech a kořeny stromů kráčí dívka jménem Lída. Na malém palouku, kde bublá studánka, se zastavuje a čeká na oba nápadníky, kteří si s ní domluvili schůzku. Nakonec přicházejí, ale v jejich očích je něco, co dívku k smrti vyděsí.
Rozhodne se raději odejít, ale oba muži se spolu začnou hádat a přesvědčovat ji, že právě oni jsou pro ni to nejlepší.
Nakonec, když jim chce utéct, podtrhnou jí nohy a ve vzteku z odmítnutí se na ni vrhnou, škrtí ji, kousají a drásají, až nebohá žena za zvuku zvonu z nedalekého kostela vypustí duši.
Poté beze stopy mizí její tělo i vrazi a ke studánce se lidé začínají bát chodit. O pár desítek let později se prý čeledínovi, který se vrací z pole, zjevuje tajemný přízrak ženy v černém a prosí ho, aby umlčel zvon v nedalekém kostele. Šlo o zavražděnou Lídu?
Černá jako barva smutku?
Valdek, opuštěná romantická zřícenina stojící v temném lese nad skalnatou roklí, má strašidel vícero. Kromě bílé paní prý v jeho blízkosti straší i paní černá.
Jde o ducha bývalé kuchařky z hradu, kterou v lese u studánky zabili dva mniši zaslepení láskou a šílenstvím. Černá paní prý od té doby obchází okolí Valdeku a prosí poutníky, aby utrhli srdce zvonu v nedalekém mrtnickém kostele.
Tento příběh je pouze jedním z mnoha, které se týkají tzv. černých paní. Tedy přízraků, které místo bílé zvolily černou barvu. Proč? Důvodem prý může být to, že tento přízrak pochází z křesťanských dob, kdy se smuteční barva změnila na černou.
Někteří folkloristé pak poukazují na to, že černá symbolizuje zločin, a proto jsou mnohé černé paní oběťmi nějakého strašlivého činu, nebo jsou naopak samy zlé a podlé.
Duch v síni s mumií
Černé paní prý na rozdíl od bílých potkáte nejčastěji v hlubokých lesích, na starých cestách nebo v okolí zřícenin. V Čechách jich máme celou řadu.
Kromě té z okolí Valdeku je to třeba přízrak objevující se v okolí hradu Waldhausen v okrese Bruntál nebo u zámku v Jindřichově Hradci. Tam prý došlo k únosu malého dítěte, se kterým černá paní uprchla skrze zeď.
Na hradě Buchlově v okrese Uherské Hradiště se prý lze s černou paní setkat i dnes. Temnou energii zde potvrzují i psychotronici. Dřívější hradní páni prý holdovali okultismu a vyvolali ducha ženy, který od té doby straší v síni s 2000 let starou mumií.
A komu duch patří? Jedna teorie hovoří o tom, že buchlovskou černou paní je Kateřina Rájecká z Mírova, která v 16. století zosnovala vraždu svého manžela. Drží ji snad ve světě živých kletba, kterou na sebe uvalila?