Amazonská rostlinka chanca piedra je nejčastěji využívána jako silnější a v širším spektru účinnější obdoba urologického čaje. Její účinky jsou takřka zázračné…
Chanca piedra znamená v překladu lomikámen. Ale pozor, v češtině už toto pojmenování máme pro rod Saxifraga, kdežto chanca piedra, která v Evropě neroste, nese název smuteň.
Nálev z chanca piedry však dokáže kromě mírnění různých nepříjemných nastydnutí i poměrně rychle a účinně rozpouštět ledvinové a žlučníkové kameny, které pak organismus vyloučí přirozenou cestou.
Tento efekt byl prokázán jak laboratorně, tak během testů na lidech. Mimo to lomikámen prokazatelně léčí i ženské potíže a virová onemocnění pohlavních orgánů.
BALZÁM NA ZNIČENÁ JÁTRA
Mimořádně pozitivní dopad užívání chanca piedry byl zaznamenán také u jater. Rostlina podporuje jejich regeneraci a posiluje přirozenou funkci tohoto moderním životem zatěžovaného orgánu. Játra se vám pak odmění třeba lepším trávením tuků z potravy.
V souvislosti s působením rostliny na játra se v poslední době zkoumá účinnost chanca piedry v boji proti hepatitidě typu B – nebezpečnému virovému zánětu jater. Přínosem může být i při jedné z nejobvyklejších civilizačních chorob, cukrovce.
„Klinické testy s malým počtem pacientů v Indii prokázaly, že užívání chanca piedry po dobu jednoho týdne snížilo hladinu cukru v krvi u pacientů trpících cukrovkou,“ uvádí renomovaná americká výživová poradkyně Phyllis A. Balch ve své knize Předpisy pro rostlinnou léčbu.
DOKÁŽE PORAZIT AIDS?
Dlouhodobé výzkumy nenápadné a přitom tolik užitečné chanca piedry odhalily, že rostlina vykazuje antivirální aktivitu proti zákeřnému původci AIDS, viru HIV. Prokázali to japonští výzkumníci v roce 1992. O čtyři roky později americká farmaceutická společnost Bristol-Myers Squibb Pharmaceutical Research Institute dokázala izolovat látku, která za touto pozoruhodnou vlastností lomikamene stojí.
Jde o takzvaný nirurisid.
Dosud však nikdo není schopen seriózně odhadnout, jaký význam bude mít tato látka při hledání léku proti AIDS. Chanca piedra je ovšem pro přírodní léčbu dostatečně zajímavá i v případě, že by její uvažovaný potenciál v boji proti HIV selhal.