3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Chrám Sagrada Família: Kdo odhalí tajemství číselné šifry?
Chrám Sagrada Família: Kdo odhalí tajemství číselné šifry?
od 18.1.2022
3.2tis
Pohled kolmo nahoru uvnitř chrámu Sagrada Família. FOTO: SBA73 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
337
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká.

V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají?

Pohled kolmo nahoru uvnitř chrámu Sagrada Família. FOTO: SBA73 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Sagrada Família. FOTO: C messier / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Antoni Gaudí, stavitel slavného chrámu. FOTO: Pau Audouard Deglaire / Creative Commons / volné dílo

Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze trvalo oproti tomu „pouhých“ 20 let. Gaudí zanechal svým následovníkům podrobné plány a sám dnes na průběh prací dohlíží z krypty pod chrámem, kde je pohřbený.

reklama

V jeho náčrtech byste marně hledali pravý úhel, naopak ho fascinovala příroda, proto se přírodní cestou ubírá i jedna ze symbolik celé stavby. Podpůrné vnitřní sloupy připomínají obří stromy, a prostor tak působí dojmem mystického lesa.

Na sloupy pak umístil i vodní a suchozemskou želvu, coby znamení rovnováhy mezi souší a mořem.

Sagrada Família. FOTO: C messier / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Sagrada Família. FOTO: C messier / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Na návštěvníky shlíží tváře mrtvých

Nejvíc ze všeho je Sagrada Família zasvěcená Bohu. Původně plánovaná trojice fasád měla znázorňovat Zrození, Umučení a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jenže dosud nejsou všechny dodělané.

Zcela hotové je Zrození, jehož součástí jsou tři portály – Portál naděje, Portál milosrdenství a Portál víry.

Někoho možná zamrazí při vědomí skutečnosti, že tváře na Portálu milosrdenství jsou vytesány podle posmrtných masek zesnulých obyvatel Barcelony a stavitelů chrámu. Tímto způsobem se Gaudí rozhodl uctít jejich památku. Dopřál tak jejich duším klid, nebo zde kvůli tomu zůstávají připoutány?

Antoni Gaudí, stavitel slavného chrámu. FOTO: Pau Audouard Deglaire / Creative Commons / volné dílo
Antoni Gaudí, stavitel slavného chrámu. FOTO: Pau Audouard Deglaire / Creative Commons / volné dílo

Tajemné sudoku

Křesťanskou symboliku čteme také v 18 věžích chrámu, které se liší velikostí. Největší a nejvýznamnější z nich představuje Ježíše, dále zde pomyslně stojí Panna Marie, čtyři evangelisté a 12 apoštolů.

reklama

Gaudí zároveň tvrdil, že žádný lidský výtvor by neměl převyšovat dílo Boží. Proto má být Sagrada Família po svém zkompletování v nejvyšším bodě (170 metrů) přesně o metr nižší než Montjuic, největší barcelonský kopec.

Opravdovou záhadu pak představuje magická tabulka umístěná na fasádě Umučení. V 16 čtvercích je na ní vyryto 16 čísel, která v součtu vertikálně, horizontálně i příčně vždy dají dohromady stejný výsledek – 33, což je zároveň Ježíšův věk v době ukřižování.

Jaký je význam tabulky? Jde pouze o matematické hrátky? Lze v tom vidět i zednářskou symboliku? Třicátá třetí úroveň je nejvyšší, jaké mohou svobodní zednáři dosáhnout. A Gaudí měl mezi nimi několik blízkých přátel.

Chtěl tím tedy naznačit svoji spřízněnost s tajným spolkem, nebo se v magické tabulce pravdy dodnes nikdo nedopočítal?

Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 153
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.0tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112