26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Chrám Sagrada Família: Kdo odhalí tajemství číselné šifry?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 18.1.2022
3.2tis
Pohled kolmo nahoru uvnitř chrámu Sagrada Família. FOTO: SBA73 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
337
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají?

Pohled kolmo nahoru uvnitř chrámu Sagrada Família. FOTO: SBA73 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Sagrada Família. FOTO: C messier / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Antoni Gaudí, stavitel slavného chrámu. FOTO: Pau Audouard Deglaire / Creative Commons / volné dílo

Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze trvalo oproti tomu „pouhých“ 20 let. Gaudí zanechal svým následovníkům podrobné plány a sám dnes na průběh prací dohlíží z krypty pod chrámem, kde je pohřbený.

V jeho náčrtech byste marně hledali pravý úhel, naopak ho fascinovala příroda, proto se přírodní cestou ubírá i jedna ze symbolik celé stavby. Podpůrné vnitřní sloupy připomínají obří stromy, a prostor tak působí dojmem mystického lesa.

Na sloupy pak umístil i vodní a suchozemskou želvu, coby znamení rovnováhy mezi souší a mořem.

Sagrada Família. FOTO: C messier / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Na návštěvníky shlíží tváře mrtvých

Nejvíc ze všeho je Sagrada Família zasvěcená Bohu. Původně plánovaná trojice fasád měla znázorňovat Zrození, Umučení a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jenže dosud nejsou všechny dodělané. Zcela hotové je Zrození, jehož součástí jsou tři portály – Portál naděje, Portál milosrdenství a Portál víry.

Někoho možná zamrazí při vědomí skutečnosti, že tváře na Portálu milosrdenství jsou vytesány podle posmrtných masek zesnulých obyvatel Barcelony a stavitelů chrámu. Tímto způsobem se Gaudí rozhodl uctít jejich památku. Dopřál tak jejich duším klid, nebo zde kvůli tomu zůstávají připoutány?

Antoni Gaudí, stavitel slavného chrámu. FOTO: Pau Audouard Deglaire / Creative Commons / volné dílo

Tajemné sudoku

Křesťanskou symboliku čteme také v 18 věžích chrámu, které se liší velikostí. Největší a nejvýznamnější z nich představuje Ježíše, dále zde pomyslně stojí Panna Marie, čtyři evangelisté a 12 apoštolů. Gaudí zároveň tvrdil, že žádný lidský výtvor by neměl převyšovat dílo Boží.

Proto má být Sagrada Família po svém zkompletování v nejvyšším bodě (170 metrů) přesně o metr nižší než Montjuic, největší barcelonský kopec. Opravdovou záhadu pak představuje magická tabulka umístěná na fasádě Umučení.

V 16 čtvercích je na ní vyryto 16 čísel, která v součtu vertikálně, horizontálně i příčně vždy dají dohromady stejný výsledek – 33, což je zároveň Ježíšův věk v době ukřižování. Jaký je význam tabulky? Jde pouze o matematické hrátky?

Lze v tom vidět i zednářskou symboliku? Třicátá třetí úroveň je nejvyšší, jaké mohou svobodní zednáři dosáhnout. A Gaudí měl mezi nimi několik blízkých přátel. Chtěl tím tedy naznačit svoji spřízněnost s tajným spolkem, nebo se v magické tabulce pravdy dodnes nikdo nedopočítal?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.5tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.2tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.1tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]