15. července 2019: Americká bitevní loď USS Omaha zachytí na kamerách podivný létající objekt, vznášející se v její blízkosti.
Domů     Číhá v temnotách zlomyslný skřet škrtič?
Číhá v temnotách zlomyslný skřet škrtič?
od 8.7.2024
2.5tis
Řádil v lesích na našich hranicích skřet, který škrtil své oběti?
261
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Večerní cestu domů si rozhodnete zkrátit cestou přes les. Vtom ucítíte podivnou tíhu na ramenou a do krku se vám zaryjí pracky s dlouhými drápy. Čím více se snažíte tvora ze svých zad setřást, tím rychleji jeho síla narůstá.

Právě na vás zaútočil tajemný hockauf. Skřet, který si živí lidským strachem a jehož oběti jsou odsouzeny k smrti…

Řádil v lesích na našich hranicích skřet, který škrtil své oběti? Kolik záhadných bytostí se v minulosti skrývalo v hlubinách lesů? A co se s nimi stalo? Padl záhadnému skřetovi za oběť nějaký člověk nebo se těmto lidem stalo něco úplně jiného? Jsou skřeti jen výplodem lidské fantazie nebo vznikly legendy na reálném základě?

Legendy o tajemném přízraku se vyskytují především v české části německého pohraničí. Jeho domovinou jsou potemnělé lesy, kde trpělivě čeká na budoucí oběti. Těmi se zpravidla stávají osamělí chodci, kteří zabloudili do odlehlých míst.

Škrtič jim z výšky skočí na záda a pevně se jich drží. Zbloudilé nešťastníky pak vyděsí a uškrtí nebo alespoň vážně poraní. Dokonce prý může člověka při urputném boji celého rozsápat.

Ten, kdo setkání se zabijáckým skřetem přežije, na místě přichází o rozum a pak většinou umírá. Odkud přichází krvelačný hockauf? Je to démon z jiného světa, nebo jen ztělesnění lidského strachu ze samoty?

Kolik záhadných bytostí se v minulosti skrývalo v hlubinách lesů? A co se s nimi stalo?
Kolik záhadných bytostí se v minulosti skrývalo v hlubinách lesů? A co se s nimi stalo?

Kožíškoví mužíčci

Hockauf je démonická lesní bytost, která během dne přežívá v temných zákoutích, šerých roklích, jeskyních, v dutinách stromů či podzemních doupatech.

Jakmile slunce zmizí za obzorem, vyšplhá do korun stromů a čeká, až se v jeho blízkosti ocitne potenciální oběť. V okolí severočeského Mikulova, ležícího asi 15 km od Teplic, se těmto útočníkům říká kožíškoví mužíčci.

Nejsou však zdaleka tak vlídní jako jejich pojmenování.

„Osamělým chodcům skákali na záda, dusili je, a tak je třeba také chápat jejich název kožíškoví mužíčci, totiž zachycující se v kožichu,“ vysvětluje český spisovatel Martin Stejskal (*1944).

Jméno hockauf zase pochází z německého „hockauferln“, tedy „hop na záda“, což přesně vystihuje jeho přirozené chování. Jeho podoba je neznámá. Zejména proto, že žádný z nešťastníků, kteří se se skřetem střetli, nedostali šanci ho spatřit.

V horším případě už o svém zážitku nemohli nikdy promluvit. Odkud lesní démon přichází a proč je tak nebezpečný? Mnozí se domnívají, že jde o tvora, který přišel z jiného světa.

Martin Stejskal upozorňuje, že by ve skutečnosti mohl být jen zosobněním strachu ze samoty, který zřejmě prožívali mnozí osamocení cestovatelé.

Padl záhadnému skřetovi za oběť nějaký člověk nebo se těmto lidem stalo něco úplně jiného?
Padl záhadnému skřetovi za oběť nějaký člověk nebo se těmto lidem stalo něco úplně jiného?

Hlavně s ním nebojovat

Škrtiče si oběti zpravidla všimnou až ve chvíli, kdy jim přistane na zádech, a to už bývá pozdě. Začne je totiž rdousit svými prackami. Říká se, že čím více budete s útočníkem bojovat a propadat při tom panice, tím více poroste jeho zběsilost a síla.

Proč napadá osamělé chodce, když jejich mrtvých těl se pak ani nedotkne? Kdo ví. Možná jako u většiny monster jen pro zvrácenou zálibu v páchání zla. A možná také proto, že jeho chlebem má být lidský strach.

Naopak na Českolipsku se říká, že jsou mužíčci poměrně neškodní. Podle pověstí skočili mnohokrát na záda nic netušícímu dřevaři, který se hladový a unavený vracel domů, či ženě sbírající léčivky a klestí do kamen.

Po chvíli se však sami pustili a šli dál vlastní cestou. Jak mohly jejich oběti tak snadno vyváznout? Život prý škrtič ohrožuje až v okamžiku, kdy se jej člověk pokusí v úleku setřást. A to pravděpodobně udělá každý.

Jsou skřeti jen výplodem lidské fantazie nebo vznikly legendy na reálném základě?
Jsou skřeti jen výplodem lidské fantazie nebo vznikly legendy na reálném základě?

U Hašištejna zemřela dívka

Na hockaufa vzpomíná množství německých pověstí. Jedna z nich vypráví o skupince dívek, kterou škrtič překvapil v těsné blízkosti zříceniny hradu Hasištejn na Chomutovsku. Dívky se s pochodněmi v rukách vydávají podzemní chodbou ke zřícenině.

Už mají kus cesty za sebou, když se ještě naposledy chtějí ohlédnout k východu. Najednou si uvědomí, že jedna ze skupiny chybí. Vrací se tedy, aby děvče našly. Spatřují ji sedět schoulenou na cestě ve zbědovaném stavu.

Přes opakující se dotazy, co se přihodilo, se jim nedostává žádné odpovědi. Dívka zcela přišla o rozum. Kamarádky ji doprovodí domů, kde zjistí, že na jejích zádech jsou zřetelně viditelné otisky zvířecích tlap nebo pracek.

Po třech dnech ve velkých bolestech dívka umírá. Co se jí přihodilo? Napadl ji skřet škrtič?

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 15.7.2024 140
V lednu roku 2003 byla u západního pobřeží Austrálie objevena tchajwanská rybářská loď High Aim 6. Po její posádce však nebylo ani stopy. Plavidlo nebylo poškozeno, mělo funkční motory, na palubě byly zásoby potravin. Co se zde asi odehrálo? Inkriminovaná rybářská loď vyplula z přístav Liuchiu na jihu Tchaj-wanu dne 31. října 2002. Ačkoli bylo plav
od 14.7.2024 1.2tis
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minulosti. Jaký byl jejich účel?     Pouštní lávová pole na plošině Harrat Chaibar na území Saúdské Arábie je jedno z nejúchvatnějších a zároveň
od 14.7.2024 1.3tis
Na Zemi existuje několik míst, kam lidská noha ještě nevkročila. A pak jsou tu místa, kam noha obyčejného smrtelníka ani vstoupit nesmí. Určena jsou jen pro hrstku vyvolených. Zjistěte spolu s ENIGMOU, co se odehrává za branami zapovězených míst! A kdo jsou ti, kteří mají dveře na tajná místa otevřené? Bohe
od 14.7.2024 1.8tis
Nejnebezpečnější zbraní může být člověk sám a nepotřebuje k tomu žádné další vybavení, jen svou mysl. Údajně stačí naučit se utajovanou techniku, díky které pak dokážete zabíjet pouhým pohledem! Armádu telepatických zabijáků se v 80. letech snaží vytrénovat ve Spojených státech. A výsledky jsou mrazivé. Na vojenské základně se ve skryté les
od 13.7.2024 2.1tis
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivého želvího predátora. Vypadá to však na úplně jiného živočicha. Jakého? Želví jezero je dlouhé přibližně 21 kilometrů. Šířka je však pouhých 5 kilomet
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se