Ve školách se děti stále učí, že za vynález horkovzdušných balonů vděčíme francouzským vynálezcům, žijícím na konci 18. století. Jenže steré záznamy prozrazují, že je vše zřejmě jinak. Znali lidé tyto stroje již ve starověku?
Dav lidí se tlačí na náměstí ve městě Annonay na jihu Francie. Již za několik okamžiků má do vzduchu vzlétnout podivuhodné zařízení, které lidé ve zdejších končinách neznají.
Bratři Joseph-Michel (1740–1810) a Jacques-Étienne (1745–1799) Montgolfiérové toho dne poprvé předvedou před francouzským publikem funkční horkovzdušný balon.
Zázrak jejich umu je složen z papíru a plátna, má průměr 11 metrů a je pod ním připevněn koš s topeništěm. Po vypuštění 5. června 1783 letí balon nad francouzským městem celých deset minut a dosáhne výšky 1830 metrů.
V září stejného roku sourozenci úspěšný let zopakují v Paříži před samotným králem Ludvíkem XVI. (1754–1793). Ale byli vskutku první?
Postrach římských legionářů?
Staré písemné prameny i zemské obrazce obřích rozměrů – takzvané geoglyfy – totiž naznačují existenci horkovzdušných balonů již na konci starověku! Geoglyfy najdeme například na známé peruánské planině Nazca, ve Velké Británii, i jinde.
Byly zhotoveny kvůli pozorování ze vzduchu, přestože některé z těch britských pamatují nejméně keltské osídlení v éře kolem 1. století po Kristu!
Vždyť s létajícími „draky“, vypouštějícími oheň, se při tažení do Dácie (území v dnešním východním Rumunsku – pozn. red.) v podobné době setkávají i římští legionáři!
Co bojovníky Římského impéria nejdříve vyděsí, se později ukáže jako výtvor šikovných obránců. Také proto příslušníci mocné říše nakonec Dácii obsadí. Báli se tehdy legionáři balonů?
Lampiony pro signalizaci
Ale přesuňme se do staré Číny. Říše středu je až do 13. století po Kristu technologickou velmocí, předbíhající své okolí.
Kromě kompasu, jednoduchého seizmografu, papíru, raket a porcelánu, objeví zdejší chytré hlavy zřejmě i střelný prach a horkovzdušné balony!
Za vynálezce jejich principu je často považován čínský politik a vojevůdce Zhuge Liang (181–234), který využívá malé létající lampiony k signalizaci svým vojákům v období soupeření tří království.
Odtud je jen krůček k objevu větších létajících zařízení lehčích vzduchu. Možná již v Liangově době jsou na území Číny sestavovány velké horkovzdušné balony s lidskou posádkou, které umí překonat značné vzdálenosti. Co nás opravňuje k tomuto tvrzení?
Balonové závody
Podle knihy českého spisovatele Jana A. Nováka (*1951) Záhadné vynálezy se zmínky o „cizincích, přilétajících v péřových vozech, poháněných větrem“ objevují již v čínském spise Ku-jü-ťu.
Kdy k tomu má dojít? Již ve 12. století před naším letopočtem! Stará kronika neopomíjí ani nákresy těchto „vozů“, které se nápadně podobají prvním evropským balonům! Znamená to, že již tehdy kdosi ovládá umění vzduchoplavby?
V období krátce před nástupem dynastie Ming (1368–1644) mají být dokonce v Číně uspořádány závody s balony, obsazenými posádkami! Znalost velkých balonů je zřejmě v Říši středu zapomenuta až krátce předtím, kdy mají být vynalezeny v Evropě. Znali je Číňané tisíce let před námi?