Více jak 200 lodí, přes 1600 pohřešovaných a zhruba tři desítky chorých lidí! Přesně to mají vody jezera Pcho-jang-chu na jihovýchodě Číny od 40. let 20. století na svědomí. Nikdo přitom neví, kam tyto lodě mizí.
Ani po jedné z nich prý nikdy nebyly nalezeny trosky! Není tak divu, že je Pcho-jang-chu přirovnáváno k Bermudskému trojúhelníku.
Bermudský trojúhelník Východu. Právě tímto přízviskem se jezero Pcho-jang-chu, rozkládající se v čínské provincii Ťiang-si, proslavilo po celém světě. Jeho vodní plocha je obrovská – průměrně se rozkládá na 2700 km2, což je více jak pětinásobná velikost Prahy.
První záhadné zmizení, o kterém se svět dozvídá, se zde odehrává na konci 2. světové války v roce 1945. V té době je Japonsko s Čínou ve válce a Japonci na jezero posílají svou nákladní loď Kobe Maru. Ta má k jezeru sice zdlouhavý, avšak přímý přístup.
Voda z Pcho-jang-chu totiž odtéká Modrou řekou, která ústí do Východočínského moře, jež je Korejským průlivem spojeno s Japonským mořem. Plavba na jezeře se však japonské nákladní lodi stane osudnou…
Vlny loď doslova rozlámaly!
Japonská nákladní loď, na jejíž palubě je přes 200 vojáků, se na jezero Pcho-jang-chu plaví, aby do Japonska dovezla cenné starožitnosti, obrazy, zlato, stříbro a perly, odebrané čínským civilistům.
16. dubna 1945 se však tato plně naložená loď přestává hlásit a mizí. Existuje prý několik svědků, kteří potopení lodi zdálky sledovali. Ti vypovídají, že se na jezeře z ničeho nic změnilo počasí, přišly gigantické vlny a loď rozlámaly na několik kusů.
Jakmile loď z hladiny zmizela, vítr prý okamžitě ustal, vyjasnilo se a jezero ozářily sluneční paprsky… Japonské námořnictvo s lodí ztrácí kontakt a okamžitě na místo posílá několikačlenný záchranný tým pod velením plukovníka Tomohisy. Ačkoli je jezero hluboké pouze 30 metrů, Tomohisa ze záchranné výpravy podává hlášení, že na jezerním dně v místě potopení se nákladní loď nenachází.
Pak dochází k něčemu, co dodnes zůstává další záhadou. Celý záchranný tým, až na plukovníka, mizí. Z výpravy se vrací pouze Tomohisa. Avšak dočista změněný – trpí těžkou ztrátou paměti, nereaguje na podněty a později prý nakonec dočistazešílí.
Co na jezeře prožil, že se vrátil v takovém stavu? A co způsobilo smrt jeho posádky?
Vody chrámu Laoye
Každý, kdo o bermudském trojúhelníku Východu již zaslechl, dobře ví, že nejzrádnějším místem tajemného jezera je jeho severní část.
Na nejsevernějším břehu Pcho-jang-chu se nachází tajemný chrám Laoye, který zde na konci 14. století postavil první čínský císař dynastie Ming Zhu Yuanzhang (1328–1398).
Podle tohoto místa tamní obyvatelé pojmenovali i nejsevernější oblast jezera, které dnes nikdo neřekne jinak než vody chrámu Laoye. Nejvíc potopených lodí a nezvěstných námořníků, rybářů i výletníků mají na svědomí právě ony.
K záhadným zmizením zde dochází především mezi 60. a 80. lety minulého století. Není tak divu, že v té době není rybáře, který by se před vyplutím do jezerních vod chrámu Laoye nepomodlil.
Ti tak na břehu postávají se zapálenými kadidly a vykonávají různé druhy obřadních rituálů, aby lov ryb přežili ve zdraví a vrátili se na souš v pořádku. Modlitby některých rybářů jsou skutečně vyslyšeny. Není jich však mnoho.
Drtivá většina z nich se nevrátí a jejich rodinám zbydou jen oči pro pláč. „Kvůli nepochopitelným zmizením lodí místní lidé na jezeře postavili tři hráze, které zadržovaly vodu.
Jedna z nich, která byla dlouhá přes 600 metrů, byla postavena poblíž vod chrámu Laoye. Pak během roku přišla noc, během které tato obrovská hráz zmizela. Potopila se bez jakéhokoli zvuku, aniž by si toho někdo všiml.
A ráno tam prostě nebyla,“ říká jeden z místních obyvatel Han Lixian. Co tuto obrovskou hráz mohlo tak neslyšně strhnout?
Kam vraky mizí?
Přesně zdokumentovaná je událost, ke které zde dochází 3. srpna 1985. Toho dne se ve vodách chrámu Laoye ztrácí 13 lodí! Mezi nimi je i jedná velká loď, vážící 2000 tun! Číňané se o jejich nalezení snaží skutečně dlouho. Ale nepodaří se.
Na hladině nejsou nalezeny trosky ani jedné z nich. A pod hladinou na jezerním dnu? Ani tam není objeven žádný vrak ze 13 zmizelých lodí. Jako kdyby se na jezeře tyto lodě nikdy neplavily. A to znovu připomínáme, že největší hloubka jezera je pouhých 30 metrů!
Jak to, že tedy tyto lodě nebyly objeveny? Na to nedokážou odpovědět záhadologové ani vědci. K dalšímu záhadnému zmizení lodi dochází 5. března 2010. Tisícitunová čínská loď se zde potápí za nádherného slunečného počasí.
Nezanechává za sebou přitom opět ani jedinou stopu. Kam se všechny lodě, které se z vod chrámu Laoye již nikdy nevrátily, mohly podít?