Jednalo se o nejvýraznější krátkodobou změnu klimatu za posledních dva tisíce let. Všichni se shodnou na tom, že roku 536 se cosi strašného událo. Konsenzus panuje i v tom, že to byla vulkanická zima způsobená sopečnou erupcí. To, co však chybí, je viník. Jak je to možné?
Sopečná, chcete-li vulkanická zima roku 536 měla být způsobena hned několika sopečnými výbuchy. Očitá svědectví nám zprostředkovávají prameny z Východořímské říše. Prý to byl nejhorší rok v dosavadní historii lidstva.
Hledání viníka
Důsledkem sopečné zimy a snížení teplot byla katastrofální neúroda a hladomor. Společenský řád se otřásal v základech. Původně se vědci domnívali, že tyto klimatické změny mohl způsobit i dopad meteoritu či jiného nebeského tělesa.
Později se však názor sjednotil na gigantické sopečné erupci. Jediné, co se zatím nepodařilo identifikovat se stoprocentní jistotou, byl zdroj sopečné erupce.
Jaké lokality jsou na pomyslné „listině podezřelých“? Zvažována byla například sopka Rabaul v současném státě Papua Nová Guinea. Následně byla teorie odmítnuta. Tato sopka měla vybuchnout až o sto let později.
Lidstvu bylo úzko
Slibným kandidátem se zdál být i vulkanický „recidivista“ – sopka Krakatoa v Indonésii. Diskutovalo se i o erupci některé sopky na Islandu. Stále však nepanuje oborná shoda. Jisté však je, že lidské civilizaci začalo být v roce 536 velmi úzko.
Spekulace dávají vulkanickou zimu v období pozdní antiky do souvislostí s mnoha významnými společenskými a politickými otřesy.
Podobná záhadná sopečná erupce postihla naši planetu i v letech 1452-1453. Ani v tomto případě se nepodařilo zdroj vulkanické aktivity přesně identifikovat.