Existují tzv. prokletá literární díla, která svým autorům štěstí rozhodně nepřinesla. Patří mezi ně i nedokončený rukopis Edgara Allana Poea? A věděli jste, že Hollywoodem dlouhé roky koluje scénář, který jako kdyby byl pro vybrané herce rozsudkem smrti?
Atuk je název scenáristické adaptace knihy Atuk je jen jeden od kanadského spisovatele Mordecaie Richlera (1931–2001).
V Hollywoodu se ho marně snaží natočit od začátku 80. let, jenže příběh o eskymáckém básníkovi, který se dostane do velkoměsta, jako kdyby skutečně byl prokletý.
V roce 1982 je hlavní role nabídnuta tehdejšímu komediálnímu idolu Johnu Belushimu (1949–1982), který má o projekt velký zájem. Jenže nedlouho poté je nalezen předávkovaný drogami ve svém pokoji, ve věku pouhých 33 let.
Předčasně umírají i tři další herci, kteří chtějí Atuka hrát, naposledy v roce 1997 Chris Farley (1964–1997), pro něhož byl Belushi od dětství idolem. Kruh se uzavírá tragicky – rovněž Farley umírá ve 33 letech na předávkování. Film dodnes nevznikl.
Poeův nedokončený rukopis zůstává záhadou
Text povídky či románu Maják vzniká v měsících před smrtí Edgara Allana Poea. Má jen 800 slov.
Je psán formou deníku a začíná 1. ledna 1796. Hlavní protagonista přijímá místo strážce majáku na opuštěném pobřeží Norska, považuje to za skvělé prostředí k dokončení své knihy. V krátkých zápisech zde sílí jeho znepokojivý pocit.
Tíživá samota, která se zprvu zdála být jeho spojencem, ho víc a víc pohlcuje. Uvědomuje si, že se mu zde může stát cokoliv a nikdo ho nenajde, nikdo mu nepomůže.
Naslouchá ozvěnám v prázdných chodbách majáku a poslední deníkový vstup končí 4. ledna, kdy Poe nadepsal datum, ale zanechal jej beze slov. Z jakého důvodu? Odráží se v textu stav básníkovy mysli v závěrečných měsících života?
Propadal sám Poe víc a víc temnotě a depresím, které vyústily až v jeho tajemnou smrt?