Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitruviánského muže.
Jak zvláštní kresba od Leonarda da Vinciho vznikala? A opravdu do ní její slavný autor ukryl nějakou tajemnou zprávu?
Marcus Vitruvius Pollio (asi 80–15 př. n. l.). Tak se jmenuje římský architekt, inženýr a teoretik, který jako první popsal ideální proporce nejkrásnějšího uměleckého díla ze všech – lidského těla. Míry tzv.
Vitruviánského či Vitruviovského muže daly základ pro tzv. zlatý řez (ideální poměr délky a šířky – pozn. red.) a inspirovala řadu umělců.
Nechyběl mezi nimi ani slavný italský renesanční architekt, hudebník, vynálezce, sochař a malíř Leonardo da Vinci (1452–1519). Ten kolem roku 1480 vytváří obrázek muže se čtyřma nohama a rukama „zajatého“ v kružnici a čtverci zároveň.
Ideál lidského těla v tomto díle kombinuje s dokonalými geometrickými tvary.
A ačkoliv to většina odborníků bere pouze jako znázornění dokonalosti člověka a zároveň dokonalosti vesmíru, někteří badatelé poukazují na to, že ve skutečnosti by mohlo jít o důmyslnou šifru. Víme, co by se za ní mohlo ukrývat?
Znal smysl života?
Jedna teorie hovoří o tom, že Vitruviánský muž je ve skutečnosti pečlivě promyšlenýmvyobrazením tzv. Květu života.
Podle zástupců esoterického hnutí New Age jde o prastarý mystický obrazec, který tvoří celkem 13 protínajících se kruhů stejné velikosti a který obsahuje pro lidstvo naprosto klíčové sdělení o povaze prostoru a času.
Esoterický spisovatel Drunvalo Melchizedek (*1941) dokonce tvrdí, že symbol znázorňuje stvoření světa a života, jakýsi boží vzorec, který nás přivádí do fyzického života a zase nás z něj vyvádí skrze smrt.
Rozklíčovat tento dokonalý symbol ale prý dokážou pouze osvícení, kteří hluboce studovali posvátnou geometrii. Leonardo da Vinci mezi ně podle této teorie patřil a své poznání zakódoval právě do své slavné kresby. Opravdu tento renesanční génius zjistil, jaký je smysl života?
Je to klíč ke starým znalostem?
Další hypotézy zabývající se Vitruviánským mužem se drží více při zemi. Někteří lidé předpokládají, že kresba je ve skutečnosti kódem, ve kterém lze najít informaci o da Vinciho členství v tajném spolku rosenkruciánů.
Má prý znázorňovat nějaký magický duchovní rituál či symbol a možná být vodítkem k dalším informacím o tomto tajném spolku, který se zabýval mysticismem a esoterikou.
Existují dokonce názory, že pokud se kresba přiloží správným způsobem na mapu některé oblasti, povede k ukrytým rosenkruciánským znalostem.
Americký záhadolog Jeffery Pritchett tvrdí, že tou správnou oblastí je americká metropole Washington – město vytvořené zednáři, kteří na rosenkruciánský odkaz navázali.
„Ulice obklopující kapitol jsou zednářským symbolem, jde o klíč k rozluštění da Vinciho kódu,“ tvrdí. Mohou mít konspirátoři v čele se slavným spisovatelem Danem Brownem (*1964) pravdu? Může být da Vinciho Vitruviánský muž klíčem k prastarým znalostem?