Polské pohraničí v Dolnoslezském vojvodství je plné památek i zajímavých přírodních monumentů. Jedním z nich je i tzv. Ďáblův kyj, který najdete těsně u silnice spojující Mieroszów s Krzeszówem.
Na pískovcovém monumentu o výšce 8 metrů je osazena tabulka upomínající na napoleonské války, konkrétně pak na Bitvu národů u Lipska v roce 1813. U Ďáblova kyje najdete rovněž stoly a lavice pro možné cestovní občerstvení či jen rozjímání.
A o čem můžete u tohoto solitérního útesu přemýšlet? Například o legendě, která se váže k Ďáblovu kyji. Prý ve dvanáctém století, když cisterciáčtí mniši stavěli v nedalekém Krzeszówě klášter, ďábla to velmi rozlítilo.
Rozhodl se „bombardovat” klášter právě tímto pískovcovým monumentem. Ďábel z pochopitelných důvodů pracuje nejraději v noci. Jak si ale tak letěl směr Krzeszów, před cílem mu do toho zakokrhal kohout ohlašující bílý den. Bombardování kláštera se nekonalo.
Obří balvan dopadl tam, kde jej nyní najdete. O tom, že klášter úhony nedošel, se můžete sami přesvědčit. Nyní je to působivý komplex, kterému vévodí krásná bazilika. O její výzdobu se zasloužil i český sochař Maxmilián Brokoff.
Pohanské obřady
Na legendě o Ďáblově kyji je znepokojivá ostentativní nenávist podsouvaná pískovcovému monumentu vůči křesťanství, potažmo nedalekému klášteru.
Nepřekvapí tak, že někteří badatelé tvrdí, že Ďáblův kyj byl v době šíření křesťanství v oblasti tajemných místem zakázaných pohanských obřadů. Odvézt takový kámen by nedokázala ani mnišská armáda.
To už bylo snazší vytvořit dehonestující legendu o snaze zničit klášter Ďáblovým kyjem.