7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Dalo se smrti Caesara či amerických astronautů zabránit?
Dalo se smrti Caesara či amerických astronautů zabránit?
od 6.10.2022
3.1tis
Okamžiky před Caesarovou smrtí zachycené na obraze. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
308
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Římský vojevůdce, politik a jeden z nejmocnějších mužů historie Gaius Julie Caesar (100–44 př. n. l.) vykonal mnoho velkolepých skutků. Jeho život se navždy zapsal do dějin lidstva, a stejně tak i jeho brutální a zákeřná vražda.

Mohl bolestivému konci uniknout? A co posádka raketoplánu Challenger?

Okamžiky před Caesarovou smrtí zachycené na obraze. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Christa McAuliffe. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

15. března 44 př. n. l. je Caesar pomalu ubodán spiklenci v římském senátu. Možná tam ale nemusel vůbec být, kdyby poslechl několik temných předpovědí, jichž se mu podle historiků dostalo.

reklama

Etruský věštec Spurinna vládce varoval před březnovými idy, což je den řady náboženských obřadů připadající právě na 15. březen. Také Caesarova žena Calpurnia (70 př. n. l. – ?) jej ráno prosí, ať nikam nechodí.

Zdál se jí totiž strašlivý sen, ve kterém jí pobodaný manžel umíral v náručí. Caesar se na základě sice iracionálních, ale přeci jen velmi znepokojivých informací rozhodne zůstat doma. Jenže jeden z jeho nejbližších přátel, Marcus Iunius Brutus (85–42 př. n.

l.) jej přijde osobně vyzvednout! Přesvědčí ho, ať špatná znamení ignoruje. „I ty, Brute?“ zní později slavná poslední slova Caesera, předtím, než se do jeho těla zanoří dýka zrádného přítele.

Christa McAuliffe. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Christa McAuliffe. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Už se znovu nespatříme

Americká učitelka dějepisu Christa McAuliffe (1948–1986) má celoživotní sen. Chce se podívat do kosmu. Těžko si tak představit, jaké vzrušení pociťuje, když prezident USA Ronald Reagan (1911–2004) vyhlásí v roce 1984 vládní program nazvaný Učitel ve vesmíru.

reklama

Hledá skrze něj „obyčejného člověka, nadaného učitele, který bude z prostoru mezi hvězdami komunikovat přes satelit se studenty na Zemi.“ O místo je obrovský zájem, Christa ke svému úžasu nakonec skutečně zvítězí.

Vyberou ji z více než 11 000 uchazečů, stane se členkou posádky raketoplánu Challenger! Pár měsíců před startem se ještě ukáže v práci, na střední škole v městě Concord. V jídelně si povídá s kolegou Markem Hamptonem.

Milý, přátelský hovor skončí vzájemným objetím. A když Mark poté pozoruje odcházející Christu, najednou mu po zádech přeběhne mrazení. „Měl jsem jasnou předtuchu, že už jí nikdy znovu neuvidím,“ říká Mark později. Bohužel se ukáže, že tušení bylo správné.

28. ledna 1986, 73 sekund po startu, raketoplán Challenger vybouchne. Šanci na přežití nemá nikdo ze sedmi členů posádky, včetně Christy.

Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 1.4tis
Říká se, že děti jsou mnohem vnímavější vůči nehmatatelným a nezřídka nadpřirozeným fenoménům. To prý platí zejména v případě duchů či jiných neviditelných entit, na jejichž přítomnost ratolesti často zcela nevzrušeně upozorňují. Mají děti skutečně schopnost vidět věci, které očím dospělých unikají?   Ruby a imaginární kamarádka: Zobrazuje dětská kresba ducha těhotné dívky? Americká here
od 6.12.2022 2.1tis
Úsek dálnice D1 nazývaný u Devíti křížů u obce Domašov asi 20 kilometrů od Brna je podle mnohých motoristů i místních obyvatel doslova prokletý. Za časté nehody údajně může duch mrtvé nevěsty, který se zjevuje uprostřed vozovky. Je to přehledný úsek, vozovka je na rozdíl od mnoha jiných míst v Česku v dobrém stavu, a přesto jde o úsek častých nehod, z nic
od 6.12.2022 2.4tis
Při čtení a bádání o záhadách se setkáváme s celou řadou odborných termínů, které jsou dnes již pevně spjaty se světem nadpřirozena. Všichni je známe, víme, co znamenají. Víte ale, kdo s nimi přišel jako první? A že jde o lidi, jejichž příběhy jsou mnohdy stejně tajemné, jako paranormální jevy, kterými se zabývali? ENIGMA vám představí ty nezajímavější z nich!   Vincent Gaddis: BERMUDSKÝ
od 5.12.2022 2.6tis
Když byl Josh ještě na střední škole, často si s přáteli hráli nejrůznější hry. Jednou v noci však jejich pozornost upoutala deska Ouija.  „Zkoušeli jsme to už dříve a nikdy se nic pozoruhodného nestalo,“ popsal mladík. Obvykle měla hra pouze postrašit kamarády. Onehdy v noci ale nebyl nikdo krom sedmi přátel doma. A tehdy deska „promluvila“… M
od 3.12.2022 2.9tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t