27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Dávná havárie německého junkersu v Krkonoších stále budí dohady
Mirek Brát
od Mirek Brát 26.5.2021
6.8tis
Motor BMW z havarovaného junkersu.
127
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Junkers Ju 52 bylo spolehlivé a robustní dopravní letadlo. V závěru druhé světové války jednomu z těchto letadel svěřilo život 28 německých vojáků a letců. Letadlo se zřítilo v únoru 1945 v Krkonoších po nárazu do Sněžky.

Smrt chodí po horách i po lidech: leteckou katastrofu přežilo jen 5 mužů. Přesná příčina nehody je stále nejasná.

Krkonošská Malá Úpa. Sněžka se ukázala být pro junkers nepřekonatelnou bariérou. Zbytky junkersu u hřbitovní zdi v sousedství kostela sv. Petra a Pavla. Ju 52 byl typický konstrukcí z vlnitého duralového plechu. Motor BMW z havarovaného junkersu.  V troskách se našly i německé krátké a dlouhé střelné zbraně.   Areál kostela sv. Petra a Pavla, kde je nyní v exteriéru k vidění část trosek letadla.

Zbytky havarovaného letadla ležely na úbočí Sněžky téměř 54 let. Až v roce 1998 transportoval vrtulník poslední zbytky junkersu, které místní lidé a turisté nedokázali odnést (včetně třech leteckých motorů BMW). Jejich část si nyní můžete prohlédnout v Informačním centru v Malé Úpě.

Sněžka se ukázala být pro junkers nepřekonatelnou bariérou.

Větší dochované části letounu jsou k vidění u hřbitovní zdi v sousedství tamního kostela sv. Petra a Pavla. Havarovaný stroj startoval z polské Vratislavi a mířil do blíže neurčeného vojenského lazaretu na území Protektorátu. Hovoří se však i o Drážďanech.

Zbytky junkersu u hřbitovní zdi v sousedství kostela sv. Petra a Pavla.

Závěr války přinesl chaos i do německých záznamů vedených obvykle s velkou pečlivostí. Přesná příčina letecké nehody není známa. Na vině však mohlo být nepříznivé počasí a špatná viditelnost.

Krkonošská Malá Úpa.

Šest zraněných vojáků leteckou nehodu přežilo (jeden z nich však umírá několik hodin po neštěstí), všichni ostatní na palubě stroje zahynuli.

V troskách se našly i německé krátké a dlouhé střelné zbraně.

Nesrovnalost v počtech obětí

V maloúpské kronice se zachoval seznam vojáků, kteří při nehodě zahynuly. Jedná se však o seznam 23 jmen (pamětníci však vždy hovořili o 24 obětech nehody). Při komparaci s protokoly Luftwaffe se ukázalo, že v kronice chybí jméno navigátora a radisty Ericha Königa.

Areál kostela sv. Petra a Pavla, kde je nyní v exteriéru k vidění část trosek letadla.

Toho německé úřady označily rovněž za oběť nehody. Na počátku 21. století byla provedena exhumace obětí – vojáků i letců – pohřbených po neštěstí  v Malé Úpě. Ostatky byly poté uloženy na německém vojenském hřbitově v Brně.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 671
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.8tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.7tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]