19. května 1780: Den nevysvětlitelně temný jako noc děsí obyvatele Nové Anglie.
Domů     Dávný podzemní svět. Propojují tunely Skotsko s Tureckem?
Dávný podzemní svět. Propojují tunely Skotsko s Tureckem?
od 6.1.2023
3.3tis
352
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Německý archeolog Heinrich Kusch tvrdí, že pod Evropou vede obří síť tunelů, stará 12 tisíc let. Po celém kontinentu vědci pravidelně objevují jejich ústí.

Jsou prohlašovány za úkryty dávných lidí před predátory, prastaré cesty propojující různá evropská města nebo za portály do jiných dimenzí. Jaký byl ale jejich hlavní účel? A souvisí spolu?

Údajný vchod Erdstall. Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku. Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené? Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.

Nejrůznější podzemní struktury objevují archeologové poměrně pravidelně napříč celým kontinentem. Tým vědců v čele s rakouským archeologem Heinrichem Kuschem (*1948) se nyní rozhodl jednotlivé objevy spojit a prozkoumat je jako celek.

Závěry jejich výzkumů jsou šokující – Evropu propojovala nebo ještě stále částečně propojuje obrovská síť tunelů, jež má mít celkem až dva miliony kilometrů!

„Jen v Bavorsku v Německu jsme našli 700 metrů takových tunelů, například v Rakousku ve Štýrsku pak dalších 350 metrů. Napříč Evropou je takových objevů tisíce, od severního Skotska po Středozemní moře,“ říká Kusch.

Největší úseky tunelů mají být ve Španělsku, v Maďarsku, Turecku, Anglii a Bosně. Podobné tunely a spojení mají ale existovat i pod všemi ostatními kontinenty!

Údajný vchod Erdstall.
Údajný vchod Erdstall.

Co dokázali naši předkové

Jedním ze základních kamenů Kuschovy teorie je stáří jednotlivých struktur.

Všechny totiž pocházejíí z doby před 12 tisíci lety, tedy z období pravěku, kdy většina tehdejších lidí stále žila jako lovci a sběrači a ve světě se velmi pomalu objevovalo zemědělství. Dokázali v té době lidé vybudovat tak rozsáhlé podzemní struktury?

Proč by to vůbec dělali? Samostatné objevy byly nejčastěji interpretovány jako místa pro úkryt před predátory a nepřáteli nebo jako prostor k ukládání potravin či hrobky.

Kusch ale věří, že je pravěcí lidé využívali k bezpečnému cestování, tunelům tak přezdívá „dávné superdálnice“.

V knize Tajemné podzemní brány do dávného světa detailně popisuje, jak mohli tunely procházet a míjet tak bitvy, nepřátele, přírodní překážky či se vyhýbat velmi špatnému počasí. Může mít pravdu?

Spojení míst a podobná stavba

Tunely navíc často vedou mezi důležitými místy, například mezi svatyněmi, hřbitovy a zaniklými sídlišti pravěkých lidí, což Kuschově teorii také nahrává. „Dnes sice nejsou všechny propojené, ale dohromady tvoří ohromnou podzemní strukturu.

Jsou v nich také strategicky umístěné komory, které mohly sloužit k odpočinku či k uložení zásob,“ vysvětluje Kusch. Vzhledem k tomu, že se tunely dochovaly do dnešní doby, museli být jejich stavitelé nesmírně zruční.

Údajně se všechny vyznačují typickou zakřivenou stavbou, umožňující lépe snášet tlak. Měli lidé v pravěku na budování něčeho takového čas a prostředky?

Zatímco mnoho archeologů Kuschovu teorii odmítá, další se domnívají, že se jedná o důkaz existence vyspělé evropské civilizace či o příklad podceňování schopností našich předků.

Kusch trvá na tom, že tunely budovali lidé kvůli své ochraně a že skrze ně cestovali po celém kontinentu.

Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku.
Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku.

Další teorie

Zatímco existence tunelů je již vědeckou společností přijímána, o jejich propojení a funkci se stále debatuje.

Někteří archeologové zpochybňují datování a tvrdí, že tunely vznikly až o mnoho let později, v době, kdy je lidé v souladu s dosavadními historickými znalostmi už neměli problém vybudovat.

Záhadologové a milovníci konspiračních teorií ovšem tvrdí, že je vůbec nevybudovali lidé, nýbrž jakási rasa trpaslíků!

Mají tomu napovídat malé rozměry některých tunelů, do nichž by se průměrný člověk rozhodně nevešel, či jejich názvy, například Skřetí díra nebo Jeskyně mandragory. Najdou se ale i tací, kteří tunely považují za vstupy do podsvětí nebo portály do jiných dimenzí.

Takové funkce se údajně obávala i církev, neboť ve středověku u mnohých z nich budovala kaple a kostely. Je nějaká z těchto teorií správná?

Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené?
Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené?

Nejnovější záhadné objevy archeologie

Slavné Britské muzeum oznámilo, že na kamenné destičce pocházející z Babylonu objevilo ducha! 3500 let starý obrázek má představovat vůbec nejstarší zobrazení ducha a důkaz o tom, že lidé věří v nadpřirozeno již tisíce let.

V Goughově jeskyni u města Cheddar v Anglii byly objeveny tři vrchní části lidských lebek. Analýza prokázala, že byly používány jako misky na jídlo a pití! Nálezy dalších kostí v oblasti pak naznačují, že zde před téměř 15 tisíci lety žili kanibalové.

Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.
Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.

Pláně Nazca odhalily další obří geoglyf, tentokrát se jedná o obrázek zvířete, které připomíná kočku.

V Kolumbii zachytili vědci pomocí satelitů rozsáhlé nástěnné malby, jejich počty mají jít do desítek tisíc. Mnoho z nich se nachází vysoko na skalách, není proto jasné, jak vlastně mohly vzniknout.

Foto: shutterstock.com, youtube.com
Související články
od 16.5.2025 3.0tis
Bájní tvorové se dle legend a mýtů vyskytují doslova po celém světě. Obzvláště tajemná jsou v tomto směru také údolí na severovýchodě Indie. Právě v nich se má totiž vyskytovat buru. Děsivý tvor, kterého se dlouho obávali nejen místní obyvatelé, ale také badatelé navštěvující tyto končiny. Jsou příběhy o něm smyšlené, nebo tamní divočina dodnes ukrývá nečekanou hrozbu? [gallery ids="96748,96747
od 13.5.2025 3.5tis
Na několika místech světa lze najít záhadné kameny, které svým tvarem připomínají velké kulečníkové koule. Mezi místa, o kterých se možná nehovoří tak často, patří i jedno takové na Novém Zélandu. Kde se kameny vzaly? A mohou být dílem něčeho jiného než přírody? Moeraki nebo Moeraki Boulders. Tak se nazývají tajuplné kamenné koule, které lze
od 9.5.2025 3.2tis
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o nejstarší známý kostel v 
od 2.5.2025 3.6tis
Tajemné jevy Malého Blaníku: Působí tu síly nahánějící strach? Je to místo opředené mnoha legendami. Legendami o zakopaném pokladu, přízračných vojácích, hejkalovi bludném kořenu či tajemných světlech. V neposlední řadě se tu měly k různým rituálům scházet keltské druidky. A nyní je to také místo, ze kterého redaktorka Enigmy jen po malé chvilce vzala nohy na ramena. [gallery ids="105887,10
od 29.3.2025 3.4tis
Na výrobu Jantarové komnaty prý v 18. století padly až čtyři a půl tuny vzácného jantaru, a proto není divu, že se jí přezdívalo osmý div světa. Krátce po 2. světové válce je však odvezena z ruského Kaliningradu a slehne se po ní zem. Podle zatím poslední verze může být ukryta v podzemí německého města Wuppertal. ENIGMA představuje i další varianty, kde se možná nachází. Která je ta správná? [g
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz