Exorcismus není jen rituál z temného středověku. Římskokatolická církev ho vykonává i v současnosti. Opravdu ale vymítání zahání ďábla? Nebo lze všechny případy údajného posednutí vyřešit s pomocí lékařské vědy?
Americký démonolog Ralph Sarchie patří mezi zastánce exorcismu. Po rozhovorech s mnoha kněžími dojde k závěru, že vymítání se obvykle skládá ze šesti fází. Někdy se prý odehrávají všechny najednou, jindy může démon jednu či více z nich přeskočit. Kterými fázemi byste si prošli, pokud by ďábel posedl právě vás?
Přítomnost
Vymítač a jeho kolegové prý během exorcismu cítí zlo až do morku kostí. Není údajně možné ho vidět, ale lidské tělo na něj reaguje velice negativně.
„V každém případu, který jsem zažil, byl vždy určitý náznak démonické přítomnosti, ale někdy se projeví jen slabě, ďábel o sobě dá sotva vědět nebo prostřednictvím posedlého vůbec nepromluví,“ tvrdí biskup z amerického státu Connecticut Robert McKenna (1927–2015).
Předstírání
Démon se má snažit schovat za osobnost své oběti. Používá její hlas a tváří se, že nechápe, co se to děje. Jde prý o pokus vyvolat v exorcistovi pochybnost, zda skutečně jde o případ posednutí. Někdy démon údajně protahuje fázi předstírání na celé hodiny. Dokud se ukrývá, nemůže exorcismus pokračovat.
Bod zlomu
Démon se konečně projeví. Občas prý může fyzicky zaútočit, takže je třeba být nesmírně opatrný. „Známkou bodu zlomu je i změna hlasu posedlého. Někdy démon promluví vlastním hlasem posedlé osoby a jindy zase hrubým, jakoby z hlubin vycházejícím hlasem.
Může napodobit ženský hlas nebo použije mužský,“ vysvětluje Sarchie. Někteří démoni údajně oba typy hlasů střídají, aby vyvolali strach a zmatek.
Hlas
Exorcista je zasažen náporem slabých bodavých hlasů, které rozrušují jeho mysl. „Začíná to nepřirozeným blábolením.
První slabiky nějakého slova jsou vyslovovány pomalu a výrazně – jako když přepnete magnetofon na nesprávnou rychlost,“ líčí katolický kněz Malachi Martin (1921–1991). Je prý možné slyšet hlasy křičící, šeptající, smějící se či sténající. Vymítač se musí ovládnout a přikázat jim, aby umlkly.
Souboj
Pekelné síly se snaží pohltit a přemoci vymítače, ten na oplátku volá Boha, aby vyhostil a porazil démona. „Exorcistu pohání vědomí, že vyhrál předchozí bitvy:
přinutil ducha, aby se projevil, donutil ho, aby přestal předstírat a reagoval na otázky, a také, aby přestal s rušivými technikami,“ uvádí Sarchie. Může vymítač zvítězit?
Vypuzení
Pokud vše proběhlo správně, posedlý člověk je prý zbaven pekelného útlaku. Kněz tedy oznámí, že ďábelská síla zmizela. „U některých lidí jsou úleva a vděčnost tak velké, že je přemůže pláč.
Ostatní na svou posedlost zapomenou, diví se, co dělají v kostele, a nepamatují se, kdo jsme,“ dodává Sarchie. Je prý ale možné, že tyto reakce jsou v některých případech jen novou formou fáze „předstírání“.
Pak je údajně třeba ve vymítání pokračovat,“ říká newyorský policista v důchodu a zkušený démonolog Ralph Sarchie (*1942)