27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Dokáže mysl pohnout věcmi?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 6.5.2022
1.7tis
190
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Napětí v sále by se dalo krájet. Pohledy všech jsou upřeny na elegantního muže, který rukou pomalu krouží nad položenou vidličkou. Příbor se po chvíli líně zvedá a levituje několik centimetrů nad stolem.

Publikum hlasitě aplauduje. Jedná se o laciný kouzelnický trik, nebo snad telekineze, možnost pohybovat věcmi pouhou silou myšlenky, skutečně existuje?

Píše se rok 1984 a rodina Reschových, žijící v poklidné čtvrti v americkém Ohiu, se v ničem neliší od svých sousedů. To se má ale brzy změnit. Sled podivných událostí odstartuje 2. března sušička, která se sama od sebe zavře a zapne.

Pokaždé, když se ji matka rodiny Joan pokusí zastavit, motor znovu sám naskočí. Druhý den se v domě začnou samovolně rozsvěcet světla, roztáčet vodovodní kohoutky a pohybovat lampy. Silně nervózní Reschovi se rozhodnou zavolat policii, ale strážci zákona, během jejichž přítomnosti jevy pokračují, jsou bezradní.

K jednomu zjištění ale přece jen dochází – všechny podivné akce se koncentrují kolem Tiny, adoptivní dcery Reschových.

Případ Tiny Reschové

Pokud se Tina v domě nenachází, je klid. Avšak jen co se vrátí, dávají se věci znovu do pohybu. Doslova. Místností létají křesla a vajíčka se sama rozbijí o strop. Případem Tiny se nakonec začne zabývat lékař William George Roll zaměřující se na lidskou psychiku.

Objevuje, že z Tinina mozkového kmene vycházejí abnormálně silné mozkové vlny. Mozek by tedy mohl být spojen s okolním prostředím takovými cestami, kterým dosud nerozumíme.

Tajná zbraň Ruska

To, co by jedni smetli ze stolu jako obyčejný podvod, zaujalo druhé natolik, aby byli schopni vyčlenit miliardy na seriózní výzkum. Řeč není o nikom jiném než o Vladimiru Putinovi (*1952), který nedávno schvaluje program psychotronických zbraní, kam spadá také telekineze.

Dosah psychotronických zbraní ruský státník dokonce označuje, co do možných následků, srovnatelný se zbraněmi jadernými! Asi není překvapením, že tyto výzkumy podléhají přísnému utajení a koluje kolem nich mnoho dohadů a legend.

Podvod, nebo ne?

Na druhou stranu existuje množství odpůrců, kteří samotnou telekinezi označují za nesmysl. Už jen to, že schopnost pohnout předměty by sama o sobě porušila zákony termodynamiky i gravitace, jim dává pádné argumenty.

Na serióznosti telekineze nepřidává ani mnoho podvodníků, kteří se na této „senzaci“ přiživují.

Po pěkné show bolehlav

Zastánci telekineze však tvrdí, že tato mimořádná schopnost není ojedinělým darem, ale je ukryta v každém z nás, stačí jen dokonale ovládnout své myšlení a soustředění. Základním kamenem je dokázat nasměrovat tok energie na jedno konkrétní místo.

S tím se ovšem také pojí určité nebezpečí, které zná prý každý, kdo se telekinezí aktivně zabývá – bolesti hlavy, které mohou vznikat právě oním náhlým výdejem silné energie.

Zkusíte to taky?

Je opravdu možné, že takovým talentem oplýváme všichni? Lidský mozek je totiž zatím stále ne zcela prozkoumaná veličina. Není ani tajemstvím, že zdaleka nevyužíváme celou jeho kapacitu.

Co se tedy ukrývá v oné „odpočívající“ části? Může v hlubinách naší mysli spát schopnost ovlivňovat pohyb pouhou vůlí, která jen čeká, až ji objevíme a využijeme?

Telekineze v ruských výzkumech

Rusko má z nedávných dob s telekinezí své zkušenosti. Zřejmě nejobsáhlejší výzkumy probíhají v Moskvě v 60. letech. Hlavní pokusnou osobou je Nina Sergejevna Kulaginová. Kromě zvedání předmětů pouhou myšlenkou údajně dokáže Kulaginová také „číst“ text knihy jen dotykem se stránkou. Pohledem prý zase umí popálit lidskou kůži nebo naopak zmírnit bolest.

Anatolij Sergejev, zástupce vojenského atašé tehdejšího SSSR, zase podle očitých svědectví uplatňuje své nadpřirozené schopnosti během jednoho utkání ve volejbalu. Každý protihráč, na kterého upře silný pohled, zůstává stát jako solný sloup a míč kolem něj jen prolétne. Později ještě Sergejev šokoval společnost u stolu „bezdotykovým“ ohýbáním nožů.

Foto: PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.9tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]