25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Neobjasněné události
Dokáže mysl pohnout věcmi?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 6.5.2022
1.7tis
190
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Napětí v sále by se dalo krájet. Pohledy všech jsou upřeny na elegantního muže, který rukou pomalu krouží nad položenou vidličkou. Příbor se po chvíli líně zvedá a levituje několik centimetrů nad stolem.

Publikum hlasitě aplauduje. Jedná se o laciný kouzelnický trik, nebo snad telekineze, možnost pohybovat věcmi pouhou silou myšlenky, skutečně existuje?

Píše se rok 1984 a rodina Reschových, žijící v poklidné čtvrti v americkém Ohiu, se v ničem neliší od svých sousedů. To se má ale brzy změnit. Sled podivných událostí odstartuje 2. března sušička, která se sama od sebe zavře a zapne.

Pokaždé, když se ji matka rodiny Joan pokusí zastavit, motor znovu sám naskočí. Druhý den se v domě začnou samovolně rozsvěcet světla, roztáčet vodovodní kohoutky a pohybovat lampy. Silně nervózní Reschovi se rozhodnou zavolat policii, ale strážci zákona, během jejichž přítomnosti jevy pokračují, jsou bezradní.

K jednomu zjištění ale přece jen dochází – všechny podivné akce se koncentrují kolem Tiny, adoptivní dcery Reschových.

Případ Tiny Reschové

Pokud se Tina v domě nenachází, je klid. Avšak jen co se vrátí, dávají se věci znovu do pohybu. Doslova. Místností létají křesla a vajíčka se sama rozbijí o strop. Případem Tiny se nakonec začne zabývat lékař William George Roll zaměřující se na lidskou psychiku.

Objevuje, že z Tinina mozkového kmene vycházejí abnormálně silné mozkové vlny. Mozek by tedy mohl být spojen s okolním prostředím takovými cestami, kterým dosud nerozumíme.

Tajná zbraň Ruska

To, co by jedni smetli ze stolu jako obyčejný podvod, zaujalo druhé natolik, aby byli schopni vyčlenit miliardy na seriózní výzkum. Řeč není o nikom jiném než o Vladimiru Putinovi (*1952), který nedávno schvaluje program psychotronických zbraní, kam spadá také telekineze.

Dosah psychotronických zbraní ruský státník dokonce označuje, co do možných následků, srovnatelný se zbraněmi jadernými! Asi není překvapením, že tyto výzkumy podléhají přísnému utajení a koluje kolem nich mnoho dohadů a legend.

Podvod, nebo ne?

Na druhou stranu existuje množství odpůrců, kteří samotnou telekinezi označují za nesmysl. Už jen to, že schopnost pohnout předměty by sama o sobě porušila zákony termodynamiky i gravitace, jim dává pádné argumenty.

Na serióznosti telekineze nepřidává ani mnoho podvodníků, kteří se na této „senzaci“ přiživují.

Po pěkné show bolehlav

Zastánci telekineze však tvrdí, že tato mimořádná schopnost není ojedinělým darem, ale je ukryta v každém z nás, stačí jen dokonale ovládnout své myšlení a soustředění. Základním kamenem je dokázat nasměrovat tok energie na jedno konkrétní místo.

S tím se ovšem také pojí určité nebezpečí, které zná prý každý, kdo se telekinezí aktivně zabývá – bolesti hlavy, které mohou vznikat právě oním náhlým výdejem silné energie.

Zkusíte to taky?

Je opravdu možné, že takovým talentem oplýváme všichni? Lidský mozek je totiž zatím stále ne zcela prozkoumaná veličina. Není ani tajemstvím, že zdaleka nevyužíváme celou jeho kapacitu.

Co se tedy ukrývá v oné „odpočívající“ části? Může v hlubinách naší mysli spát schopnost ovlivňovat pohyb pouhou vůlí, která jen čeká, až ji objevíme a využijeme?

Telekineze v ruských výzkumech

Rusko má z nedávných dob s telekinezí své zkušenosti. Zřejmě nejobsáhlejší výzkumy probíhají v Moskvě v 60. letech. Hlavní pokusnou osobou je Nina Sergejevna Kulaginová. Kromě zvedání předmětů pouhou myšlenkou údajně dokáže Kulaginová také „číst“ text knihy jen dotykem se stránkou. Pohledem prý zase umí popálit lidskou kůži nebo naopak zmírnit bolest.

Anatolij Sergejev, zástupce vojenského atašé tehdejšího SSSR, zase podle očitých svědectví uplatňuje své nadpřirozené schopnosti během jednoho utkání ve volejbalu. Každý protihráč, na kterého upře silný pohled, zůstává stát jako solný sloup a míč kolem něj jen prolétne. Později ještě Sergejev šokoval společnost u stolu „bezdotykovým“ ohýbáním nožů.

Foto: PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.5tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.5tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]