26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Náboženství a okultismus
Vítejte na seanci!
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 6.5.2022
1.7tis
190
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Také jste jako malí vyvolávali duchy? Že se vám nezjevili? Možná jde jen o lidové povídačky. Co když je ale pravda jinde a s energiemi zemřelých lze skutečně komunikovat?

V potemnělé místnosti se mihotají plameny svíček. „Vítejte na dnešní spiritistické seanci. Usaďte se ke stolu a položte ruce na desku stolu s roztaženými prsty tak, abyste se vzájemně dotýkaly,“ vyzývá několik přítomných starší žena oděná v černém.

Skupinka lidí téměř obřadně usedá a vytváří rukama uzavřený kruh. „Koho budeme vyvolávat?“ ptá se žena a provrtá pohledem muže sedícího naproti. „Mou drahou manželku,“ hlesne v odpověď.

Hlavně nepřetnout kruh

„Duchu, pokud jsi zde, ozvi se prosím,“ pokračuje médium. Napjaté ticho v místnosti by se dalo krájet. Přítomným se tají dech a naplno se soustředí, aby jim necukly prsty a utvořený kruh nepřerušili.

Následky této chyby by mohly být fatální. Duch by se přinejmenším nezjevil, jeho energie by ale také mohla někoho ošklivě napadnout. Kruh, který spiritisté drží, tak funguje nejen jako prostor pro přivolání ducha, ale také jako jistá magická ochrana před negativními silami.

Dej nám znamení!

Médium svou výzvu opakuje, tentokrát ještě důrazněji. Náhle se ozve bouchání a někteří s sebou trhnou leknutím. „Duchu, jsi-li to opravdu ty, dej nám znamení,“ promlouvá žena v černém a skupinka návštěvníků se nestačí divit, když se najednou pod jejich rukama zvedne stůl do výšky.

Již brzy začne duch mužovy manželky promlouvat ústy média a odpovídat na kladené otázky.

Zpátky tam, kam patří

Na závěr seance, ve chvíli, kdy už je třeba se rozloučit, se musí energie ducha zase poslat na místo, odkud přišla. Kdyby i nadále setrvávala v místě konání seance, mohla by začít lidem škodit.

Navíc není dobré nechávat ducha odejít bez osobního poděkování. Nakonec se jen zhasnou svíčky a vyvolávání je u konce. Co se to ale právě odehrálo? A jaké schopnosti má ono médium – neodmyslitelná osoba během spiritistických seancí?

Duchové starověku

Spiritismus je snahou o komunikaci s dušemi zemřelých. Není ale zdaleka jen záležitostí přelomu 19. a 20. století. Kontakt s mrtvými lze vystopovat už v Mezopotámii v podobě fenoménu klepajících duchů v nářadí nebo v nábytku, staré známé pohybující se stoly se objevují již ve starém Řecku a práce s energiemi se nevyhýbá ani dvoru císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Ťuk, ťuk! Kdo tam?

Novodobý spiritismus v pravém slova smyslu ale přichází na svět až roku 1848. To se v americkém městečku Hidesville nedaleko New Yorku dcerám místního farmáře Foxe začnou dít podivné věci.

Jedné noci zaslechnou Katie a Maggie podivné klepání, neznámé zvuky a začnou se jim samy od sebe přesouvat v pokoji věci. Navíc cítí, jako by se jich někdo dotýkal, přitom jsou v pokoji evidentně samy. Mladší Katie tak napadne dorozumívat se s neviditelnou bytostí jejím vlastním jazykem – klepáním.

Rekordní počet přívrženců

Duch okamžitě naváže s Katie kontakt. Prozrazuje, že býval podomním obchodníkem, který byl ale v domě zavražděn, a označuje dokonce i přesnou polohu svého zakopaného těla. A skutečně, později se na tomto konkrétním místě lidské ostatky naleznou.

Příběh okamžitě obletí celou Ameriku a farmář Fox s rodinou se musí kvůli neustálému zájmu zvědavců přestěhovat. Jen o dva roky později má už nově vzniklé spiritistické hnutí 30 000 následovníků a po dalších šesti letech získá spiritismus na tři miliony zastánců!

Až do Krkonoš

Duchařské seance se účastní dokonce i americký prezident Abraham Lincoln (1809–1865), natolik je rozmach nového hnutí silný. Navíc spiritismus brzy přeskakuje Atlantik a zachvátí Evropu, území Čech nevyjímaje.

U nás se usadí nejvíce v Podkrkonoší a kolem Českých Budějovic.

Nesmrtelný duch

Za zakladatele systému novodobého spiritismu je považovaný francouzský pedagog Allan Kardec (1804–1869), jehož pět knih vydaných v letech 1857 až 1868 je základem spiritistického učení.

V co vlastně spiritisté věří? Jsou přesvědčeni, že duch, jedna ze součástí člověka, je nesmrtelný, může se převtělovat a je s ním možné komunikovat – zejména pomocí lidského média, nábytku nebo různých drobnějších předmětů.

Vyvolený prostředník mezi světy

Médiem ale nemůže být jen tak někdo. Mělo by jít o člověka, který je zdravý, vyrovnaný a duchovně na výši. Musí mít pojem o tom, s jakými silami zachází, protože kontakt s duchy není někdy zrovna bezpečný.

Spiritisté pokládají média za Bohem omilostněné osobnosti, a tak se tito lidé těší nesmírné úctě. Médium se během seance dostává do transu a duch využije jeho tělo, aby skrze něj promlouval, psal nebo třeba kreslil.

Není médium jako médium

Také rozsazení účastníků seance má na starost médium. Má totiž údajně schopnosti rozpoznat, za jakých okolností bude v místě nejlépe proudit energie potřebná k tomu, aby se duch zjevil.

Média nejsou jen jednoho druhu, každé ve svém oboru vyniká jinou schopností. Spiritisté rozdělují sedm základních typů médií – mluvící, vidící, pro fyzické zjevy, píšící, cítící, kreslící a slyšící. Jednotný není ani způsob, jak s duchem komunikují.

U některých médií jejich původní duch zcela opustí tělo, které je pak ovládané příchozím duchem. U dalších zase slouží jako tlumočník jejich vlastní duše, která získává informace od vyvolaného ducha.

Schopnosti, nebo magnety?

Je ale skutečně všechno tak, jak to na seanci na první pohled vypadá? A je možné určit, která média mají skutečně schopnosti spojit se se záhrobím a která jsou jen šarlatáni používající triky?

Čím více se totiž spiritismus šíří, tím se zvyšuje počet podvodníků, kteří jen zneužívají lidského trápení. Kupříkladu ke zvedání stolů při seancích používají taková podvodná média důmyslných systémů magnetů, jindy zase při odpovědích na klientovy otázky spoléhají na svůj odhad lidského charakteru a říkají zkrátka jen to, co lidé chtějí slyšet.

Kdo s čím zachází…

Přestože největší boom spiritismu už odvál čas, komunikaci s duchy vyhledává stále mnoho lidí, dnes zejména v zemích Jižní Ameriky, ale i jinde po světě. Někdy se dokonce komunikace s mrtvými blízkými považuje za formu terapie.

Jak ale vidí vyvolávání duchů odborníci? Psychiatři mají jasno: O žádnou terapii se nejedná, naopak má taková seance svá rizika. Médium bez správného vzdělání může napáchat víc škody než užitku. Může v člověku spustit určité duševní procesy, s nimiž si pak ale neumí poradit dotyčný člověk ani médium samotné.

Duchové jsou normální

Ne všichni lidé, kteří pracují s lidskou duší, ale otázku komunikace s duchy jen nevěřícně smetávají ze stolu. „Je možné navazovat kontakt se zemřelými, je to přirozené. A dokonce právě nemít navázaný vztah s mrtvými je divné,“ říká psycholog Mgr.

Pjér La Šéz. Současně ale varuje, že není dobré lpět na mrtvých a na našem zármutku. Mrtví si nás pak prý mohou stáhnout s sebou. Kupříkladu tak, že onemocníme nebo trpíme depresemi. Spiritismus má tak různá vysvětlení.

Pokud se nesetkáme s podvodníkem, jedná se opravdu o kontakt s duchy nebo o kontakt s naším nevědomím, v němž jsou určité paměťové stopy, které se při spiritistické seanci svým způsobem poodkrývají.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 675
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.3tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.7tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.2tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.5tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]