Obyvatele inuitské vesnice poblíž Severního polárního kruhu sužují velké obavy. Několik domorodců totiž v posledních měsících zemřelo za nevysvětlitelných záhad a úmrtí i nadále přibývá.
Místní domorodci v tom ale mají jasno – za všechno může stará kletba, která v minulém století poslala ke dnu dvě lodě z britské námořní expedice na Severní pól.
Před několika lety totiž potápěči objevili vraky obou lodí a domorodci si myslí, že znovu obnovili starodávné prokletí.
Expedice sira Johna Franklina na Severní pól v roce 1845 se řadí mezi jednu z největších britských námořních katastrof všech dob.
Franklin se snažil najít severozápadní průjezd, ovšem při svém hledání jeho expedice zamrzla v ledu na pobřeží Ostrova Krále Viléma. Všech 129 členů posádky čekala hrůzná smrt – pomalé a bolestné umrznutí.
V roce 2014 a 2016 našli kanadští potápěči obě zamrzlé lodi, HMS Terror a HMS Erebus, nedaleko inuitské osady Goja Haven.
V poslední době přitom v osadě došlo k šesti nečekaným úmrtím a domorodci si myslí, že je to znamení, že vraky měly zůstat nedotčeny. „Lidé jsou pověrčiví.
Cítí, že existuje souvislost mezi těmi úmrtími a prozkoumáváním vraků,“ říká Jacob Keanik, jehož bratr a synovec se utopili při námořní nehodě krátce poté, co byly vraky nalezeny.
„Moje babička mi vyprávěla, že na ostrově existují bytosti, které nevidíme. Když se dostanete na druhou stranu ostrova, cítíte, že kolem vás někdo je, ale nikoho nevidíte.“
Archeologové se v současné době snaží z vraků získat artefakty, které by mohli vystavit v místním muzeu. Vedoucí archeologického týmu domorodce ubezpečil, že pokud by výzkumníci našli nějaká těla, nechají je na místě jejich posledního odpočinku.