Mostecká věž na Starém Městě v Praze nesla po celé desetiletí příšernou ozdobu v podobě jedenácti lebek. Porážka stavovského povstání na Bílé hoře nesla svoje děsivé ovoce.
Přesněji řečeno, původně tam lebek bylo dvanáct, ale nad hraběnkou Šlikovou se císař slitoval a po roce od popravy českých pánů na Staroměstském náměstí svolil, aby hlavu manžela mohla pohřbít k tělu.
V listopadu 1631 svitla českým evangelíkům jiskřička naděje. Do Prahy vtrhla saská vojska kurfiřta Jana Jiřího. S vojáky se do Prahy vrátili i někteří příbuzní a přátelé popravených.
Atmosféra se zde poněkud uvolnila, vojáci měli příkaz chovat se pokud možno mírně.
Důstojný pohřeb ostatků
Blízcí popravených českých pánů zde měli úkol prvořadé důležitosti. Lebky z věže musí zmizet a musí se jim dostat náležité úcty a důstojného pohřbu! Celá Praha se 30. listopadu seběhla ke staroměstské věži.
Lebky byly sňaty z kovových klecí a v budově bývalé celnice na Křižovnickém náměstí uloženy do označených skvostných dřevěných krabic.
Potom byly v mohutném průvodu a za hlaholu zvonů odneseny do Týnského chrámu u Staroměstského náměstí, kde proběhly církevní pohřební obřady.
Tajný úkryt
Když večer vše skončilo a lidé se rozešli, kostel byl uzamčen a zůstalo v něm jen pohřební bratrstvo, které se mělo postarat o důkladné ukrytí těchto cenných ostatků. A to se jim povedlo naprosto dokonale. Od té doby již lebky nikdo nikdy neviděl. Slehla se po nich zem…
Neúspěšné hledání
Sasové a s nimi opět i exulanti po půl roce odešli a katolické úřady obrátily Prahu vzhůru nohama, avšak marně. Zbyla jim tak tedy pouze zuřivost. Nikdo o ukrytých ostatcích nic nevěděl. Bezpečnostní opatření byla tehdy skutečně absolutní.
Tajemství dosud neodhaleno
Tajemství ukrytých lebek popravených českých pánů tak i nadále zůstává oblíbeným a vděčným tématem řady milovníků záhad. Naskýtají se jedinečné možnosti, kde by mohly být ukryty.
Jednou z pravděpodobných variant je prý sklepení pod věží evangelického kostela U Salvátora nedaleko Staroměstského náměstí. Ovšem co když si lebky nakonec s sebou příbuzní odvezli do exilu?
Nebo jsou snad doposud zazděny v nějakém románském či gotickém sklepení někde pod pražskou dlažbou? Budou ještě někdy vůbec objeveny?