K nejstarší české šlechtě, o které je zmínka již ve 14. století, patří rod Bubnů. Příslušníci tohoto rodu dosud žijí v českých zemích. Mezi její příslušníky patřila také hraběnka Amálie.
Jde o historickou postavu Amálie z Bubna-Litice, která skutečně v 19. století žila v Brně na Zelném trhu. Narodila se mezi lety 1807 až 1810 a zemřela v roce 1900. Dožila se tedy úctyhodného věku.
Ale i po smrti dává o sobě vědět. Její duch, jako stařena v černém oděvu s nožem v ruce prý občas prochází v podzemí domu s číslem 13 na Zelném trhu. Za chraplivého smíchu se prý znovu a znovu přesvědčuje, zda jsou ostatky jejích obětí dobře ukryty.
A JAKÝ BYL PŘÍBĚH JEJÍHO ŽIVOTA?
Byla kdysi krásná, bohatá a po dlouhý čas žila jako vdova. O známosti s mladými muži neměla nikdy nouzi, ale pozor, velmi pečlivě rozvažovala, zda jde z jejich strany o skutečný cit, nebo jen o vypočítavost kvůli jejímu bohatství.
Když se hraběnka Amálie přesvědčila, že jde o ten druhý případ, byla nemilosrdná. Takového muže po večeři omámila a zatáhla do podzemí. Tam ho nožem zavraždila a pečlivě zakopala.
Jednou se však prý stalo, že se mladý nápadník krásné vdovy předčasně probudil z omámení a pokusil se uprchnout. Ale marně, v místě, kde ho dostihla smrt, byly prý později skutečně nalezeny lidské ostatky.
Toto místo dnes připomíná torzo obnaženého pozadí lidského těla, které uvízlo v neprostupné zdi.
I když se další ostatky zatím nenašly, údajně těch potrestaných milenců bylo rozhodně daleko více.
Dnešní návštěvníci podzemí mají možnost výběru. Pokud se kamenného pozadí v podzemí dotknou ženy, tak budou mít celý rok štěstí, zdraví a všechna přání se jim splní. Ale mužům prý dotyk přinese po stejnou dobu jen smůlu.
Ale stejně pozor, Amálie prý při náhodném zjevení může být i životu nebezpečná. Nezapomínejme, že kromě hůlky, kterou prozkoumává, zda oběti jsou pod zemí dobře ukryté, v druhé ruce pořád třímá ostrý nůž.