reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Duch z Českého Dubu
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 31.12.2021
3.2tis
Dům nad johanitskou komendou. FOTO: Miloslav Rejha /Creative Commons / CC BX-SA 3.0
338
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Český Dub je městem na severu Čech v Libereckém kraji a také významným místem Podještědí. Významnou památkou je komenda, což značilo opevněný klášter rytířského řádu johanitů.

O jejím významu vypovídá i zdejší několikadenní pobyt císaře Karla IV. Ovšem v roce 1421 ji obsadili husité a tím skončilo i působení johanitů v Českém Dubu.

Během 15. stol. byla komenda přestavěna na gotický hrad a v druhé polovině 16. stol. na renesanční zámek s osmibokou věží. Zámek byl ale po požáru v roce 1858 částečně zbořen a areál se začal zaplňovat především obytnými stavbami.

Přesto se v roce 1991 podařilo v prostoru někdejšího východního zámeckého křídla objevit již domněle zaniklou komendu a zpřístupnit ji.

Panorama Českého Dubu. FOTO: Miloslav Rejha /Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Dům nad johanitskou komendou. FOTO: Miloslav Rejha /Creative Commons / CC BX-SA 3.0 Prostory johanitské komendy. FOTO: Björn Ehrlich /Creative Commons / CC BX-SA 3.0

MÍSTNÍ DUCH

Duchem zámku není žádný šlechtic či urozená paní, ale ani za jeho zjevením nestojí nějaký krvavý zločin. Vždyť není známo ani jeho jméno. Ví se o něm, že zde zaživa sloužil jako ponocný a částečně zřejmě jako klíčník.

Jeho činností bylo procházet celým areálem a kontrolovat, zda jsou dobře zamčeny všechny dveře a zda se někdo nepovolaný nepotuluje po zámku. Poněkud shrbený nemluva vykonával velmi poctivě svoje povolání, a proto jej místní měli rádi a důvěřovali mu.

Ale pak přišel osudný okamžik. Majitelé zjistili, že v pokladně na zámku chybí značná suma. Z této zprávy byl starý ponocný značně zkroušený. Lidé tuto událost brali jako nehodu, kdy se poctivý ponocný nechal napálit nějakým zbojníkem a litovali jej.

Samozřejmě probíhalo pečlivé vyšetřování a sám ponocný naznačoval určité indicie, ale prý nechtěl nikomu nespravedlivě ublížit.

Panorama Českého Dubu

Leč ponocný náhle zmizel. Jeho oběšené tělo našli až po několika dnech v lese. Neodolal prý pokušení a peníze z pokladny ukradl. Ale s tímto zločinem zřejmě nedokázal dál žít.

Údajně se na místo svého činu dodnes vrací. Tak jako dříve zaživa, i teď se po nocích prochází s lucernou v ruce a dává pozor, zda je všechno v pořádku. Když se přitom potká s nějakým smrtelníkem, tak jeho přízrak se rozplyne a zmizí v nejbližší zdi. Kdoví, kdy jeho duše dojde klidu a kolik obchůzek bude muset jeho duch učinit.

Foto: Wikimedia Commons - viz popisky v galerii
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]