18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Paranormální jevy
Duch z Českého Dubu
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 31.12.2021
3.2tis
Dům nad johanitskou komendou. FOTO: Miloslav Rejha /Creative Commons / CC BX-SA 3.0
338
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Český Dub je městem na severu Čech v Libereckém kraji a také významným místem Podještědí. Významnou památkou je komenda, což značilo opevněný klášter rytířského řádu johanitů.

O jejím významu vypovídá i zdejší několikadenní pobyt císaře Karla IV. Ovšem v roce 1421 ji obsadili husité a tím skončilo i působení johanitů v Českém Dubu.

Během 15. stol. byla komenda přestavěna na gotický hrad a v druhé polovině 16. stol. na renesanční zámek s osmibokou věží. Zámek byl ale po požáru v roce 1858 částečně zbořen a areál se začal zaplňovat především obytnými stavbami.

Přesto se v roce 1991 podařilo v prostoru někdejšího východního zámeckého křídla objevit již domněle zaniklou komendu a zpřístupnit ji.

Panorama Českého Dubu. FOTO: Miloslav Rejha /Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Dům nad johanitskou komendou. FOTO: Miloslav Rejha /Creative Commons / CC BX-SA 3.0 Prostory johanitské komendy. FOTO: Björn Ehrlich /Creative Commons / CC BX-SA 3.0

MÍSTNÍ DUCH

Duchem zámku není žádný šlechtic či urozená paní, ale ani za jeho zjevením nestojí nějaký krvavý zločin. Vždyť není známo ani jeho jméno. Ví se o něm, že zde zaživa sloužil jako ponocný a částečně zřejmě jako klíčník.

Jeho činností bylo procházet celým areálem a kontrolovat, zda jsou dobře zamčeny všechny dveře a zda se někdo nepovolaný nepotuluje po zámku. Poněkud shrbený nemluva vykonával velmi poctivě svoje povolání, a proto jej místní měli rádi a důvěřovali mu.

Ale pak přišel osudný okamžik. Majitelé zjistili, že v pokladně na zámku chybí značná suma. Z této zprávy byl starý ponocný značně zkroušený. Lidé tuto událost brali jako nehodu, kdy se poctivý ponocný nechal napálit nějakým zbojníkem a litovali jej.

Samozřejmě probíhalo pečlivé vyšetřování a sám ponocný naznačoval určité indicie, ale prý nechtěl nikomu nespravedlivě ublížit.

Panorama Českého Dubu

Leč ponocný náhle zmizel. Jeho oběšené tělo našli až po několika dnech v lese. Neodolal prý pokušení a peníze z pokladny ukradl. Ale s tímto zločinem zřejmě nedokázal dál žít.

Údajně se na místo svého činu dodnes vrací. Tak jako dříve zaživa, i teď se po nocích prochází s lucernou v ruce a dává pozor, zda je všechno v pořádku. Když se přitom potká s nějakým smrtelníkem, tak jeho přízrak se rozplyne a zmizí v nejbližší zdi. Kdoví, kdy jeho duše dojde klidu a kolik obchůzek bude muset jeho duch učinit.

Foto: Wikimedia Commons - viz popisky v galerii
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.3tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 2.2tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.6tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]