reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Záhady historie
Dvě velká tajemství Karla IV.
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 30.11.2020
4.0tis
Historická podoba hradu Karlštejn FOTO: Wikimedia Commons
316
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

O Karlu IV. toho asi nevíce známe ze školních učebnic dějepisu. Ale samozřejmě, že se toho za celý život panovníka událo víc, co zůstává zahaleno určitým tajemstvím. Z těch se můžeme zmínit alespoň o dvou.

Karel IV. FOTO: Wikimedia Commons Historická podoba hradu Karlštejn FOTO: Wikimedia Commons Karel IV. jako český a římský král FOTO: Wikimedia Commons

ÚRAZ A JEHO NÁSLEDKY

Za mlada měl Karel atletickou, a na tehdejší dobu, i vysokou postavu, neboť měřil 175 cm. Oblékal se také podle nejnovější módy. Však mu to vytknul sám avignonský papež Klement VI. v osobním listu.

V něm jej nabádá, aby místo módních výstřelků nosil seriózní volný šat odpovídající důstojnosti císaře. A vytýkal mu i různé rytířské souboje.

Asi měl dobré zprávy, neboť se mladý panovník vášnivě rád zúčastňoval tehdy módních a vzrušujících soubojů rytířů. Je samozřejmé, že musel vystupovat jako neznámý rytíř nebo pod smyšleným jménem a vždy se spuštěným hledím. Byl proto zvyklý i na různá zranění a úrazy.

Osudným se mu stal říjen 1350, kdy se vypravil do Itálie. Tam neodolal a opět pod cizím jménem a erbem se zúčastnil věhlasného turnaje. Ale narazil na silnějšího soupeře, který jej úderem do přilby srazil dřevcem k zemi.

Zranění bylo devastující. Přežil jen díky výborné tělesné kondici a umu italských doktorů, turnajových ranhojičů. Přeraženou čelist a vážné zranění páteře mu doktoři fixovali. Po tajném převozu do Čech ho zranění upoutalo deset měsíců na lůžko.

Nečinnost panovníka byla různě zamlčována a maskována, například zprávou o pokusu otravy jedem apod.

I když se poté zotavil a byl schopen i jízdy na koni apod., přesto jej to značně změnilo. Místo zdravím hýřícího muže zde byl nahrbený muž s podivným držením hlavy. Ale navíc jej trápily i jiné neduhy, především dna.

Tajemství všech příčin jeho zdravotních problémů odhalili až soudobý vědci zkoumáním panovníkových ostatků moderními prostředky, ale také příčiny jeho smrti v listopadu 1378. Byla to zlomenina krčku stehenní kosti s následujícím zápalem plic.

SETKÁNÍ S POLTERGEISTEM

Jde o velmi podivné a zajímavé setkání našeho panovníka. Ve svém životopise „Vita Caroli“ se Karel IV. údajně zmínil o setkání s poltergeistem. Tak se obecně nazývá hlučný duch, který má způsobovat tajemné zvuky. Také se projevuje pohybováním různými předměty v místnost či jejich vrháním v prostoru.

Podle Karlova líčení se vše odehrálo v síni, kde byl přítomen také jeho přítel a důvěrník pan Bušek starší z Velhartic. Když v síni, kde v krbu plápolal oheň, usnuli, záhy je probudili kroky nějaké tajemné bytosti.

Na stole ještě stály poháry po doušku vína před spaním. Když se posadili na postele, nikoho neviděli, ale kroky neustávaly. Rozhlíželi se po celé místnosti, když spatřili, jak se číše samy od sebe kácí a poté začínají létat vzduchem.

Přitom se odráží od stěn. Takto vylíčil toto setkání s poltergeistem sám Karel IV. ve svém životopise. Nemáme ani dnes důvod mu tuto příhodu nevěřit.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 806
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.0tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 2.5tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]
od Mirek Brát 4.8.2022 2.2tis
Hlášení o výskytu neznámých vodních tvorů lze monitorovat v mnoha zemích světa. Výjimkou není ani Vietnam, kde se záhadné monstrum zřejmě zabydlelo v rajské zátoce Halong. Ačkoli se často hovoří o velkém mořském hadovi, některá pozorování a výzkumy podporují spíše existenci obřího mnohoštětinatého červa. Zátoka Halong je uvedena na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Oblast je charakteristická […]
od Mirek Brát 2.8.2022 2.7tis
Od starověku po novověk si lidé ve Středomoří lámali hlavu se záhadnými nálezy kosterních pozůstatků. Nacházeli je na Krétě, Kypru, Sicílii, Maltě i na menších ostrovech v Egejském moři. Někdy byly považovány za ostatky antických hrdinů, jindy se staly předmětem uctívání v křesťanství. Na kloub této záhadě se přicházelo obtížně. Nyní už víme, že ještě v relativně nedávné […]