Tradice stavění májí v Čechách pochází ze středověku. Nejstarší písemný doklad o české máji souvisí s uznáním manželského slibu a je datován v roce 1422. Máje však nejsou pouze český fenomén a jejich kořeny jsou hlubší a starší.
Za „májku“ na dřevěného osla
Máje to v určitém období neměly v Čechách lehké. Jejich stavění bylo například v 18. století postihováno peněžními pokutami i nepříjemnými tělesnými tresty. Postavit si na návsi v té době májku, znamenalo pro stavitele riziko potupných sankcí: posazení na dřevěného osla, sevření rukou i nohou do dvojité klády.
Hrozilo i vysázení 25 ran na obnažené tělo. Důvody pro zákazy stavění byly v zásadě dvojího charakteru: vrchnosti a církvi vadilo nevázané, ba pohanské veselí doprovázející stavění máje i fakt, že na každou máji padl jeden strom „pro nic za nic“. Máje, májky to však všechno přežily a zdobí zejména menší obce i v současnosti.
Stopa vede k Etruskům
Máje však nejsou ryze středoevropský fenomén. Tuto tradici vítání jara najdeme i v Německu, Anglii stejně jako ve Švédsku či Norsku.
Vždy jde o snahu přivítat jaro. Někde jsou májky chápány i jako pozvánky pro lesního ducha, aby navštívil a požehnal obec. Původ stavění májí?
Je možná hodně starý a sahá až k civilizaci tajemných Etrusků, u kterých bylo zvykem chránit dům i širší komunitu stavěním ozdobeného stromku.
Ten měl přinést i tolik potřebnou vláhu pro zemědělství. Jak vidno, fungujte to! Meteorologové si lámou hlavu s vysvětlením, proč byl letošní květen tak nezvykle chladný a deštivý. Je to jasné, mohou za to máje!