Před 80 lety se za zavřenými dveřmi rozhodne americká armáda dát zelenou projektu, který zahýbe celým vědeckým světem. Jeho režii mají pevně v rukou dva vědecké mozky, jejichž fantazie je naprosto bezbřehá. Úkol je jasný – zbořit časoprostor! Podaří se?
Celá operace svou podstatou připomíná záhadu bermudského trojúhelníku a dodnes budí ze spánku i ta největší esa z řad záhadologů.
V experimentu, při němž má z filadelfského přístavu zmizet obří torpédoborec, září dva geniální fyzikální mozky – Albert Einstein (1879–1955) a Nikola Tesla (1856–1943). Doopravdy se však k takto riskantní hře propůjčí?
Americká armáda o záležitosti dodnes mlčí. Podle ní jde jen o pořádně nafouknutou bublinu. Doopravdy je možné, aby na jedné z největších záhad, kterou se daří desítky let držet pod pokličkou, bylo něco pravdy?
Mocné přání
Kdybyste mohli nechat něco zmizet, cokoli. Co by to bylo? Americká armáda se při vyslovení této otázky dlouho rozmýšlet nemusí. Lodě a ponorky! Za objevení klíče k vytoužené neviditelnosti by klidně platila zlatem.
Její velké, kovové kolosy plující pod mořskou hladinou jsou totiž pro nepřítele jako magnet. Na to, aby dokázala přepsat dějiny však sama nestačí. Potřebuje mozek – nejlépe geniální, pro který nemožné není překážkou. A údajně pro svůj projekt získá hned dva!
Pod vlivem šedých eminencí?
První smělý pokus o zneviditelnění se má údajně uskutečnit už v roce 1931, kdy neviditelnost jako taková zaměstnává vědce v čele s Teslou nebo Johnem von Neumannem (1903–1957).
Svá zkoumání přitom opírají o poznatky doktora Davida Hilberta (1862–1943), největšího matematika 20. století, jehož velkou libůstkou jsou mnohačetné vesmíry a víceúrovňové reality. Je to ale srbský vynálezce Tesla, který celý výzkum řídí.
Jeho jméno je v té době už ověnčeno spoustou zvučných patentů. Vynález střídavého proudu je přelomový pro celý svět.
Podle některých náznaků má mít tento charismatický muž s pěstěným knírkem blízko k nadpozemským civilizacím, což mu vytváří prakticky neomezené pole působnosti. Je možné, že má slavná vědecká kapacita za sebou skupinku mocných našeptavačů?
Fyzikální mozky
Ve skutečnosti jsou to spíše myšlenky další vědecké kapacity, geniálního Einsteina, které projekt postrčí správným směrem. A to i přesto, že se tento slavný badatel údajně na výzkumu osobně nepodílí.
Podle později zveřejněných záznamů však šedovlasý génius s námořnictvem v letech 1943 až 1944 spolupracuje. Jde o náhodu, nebo v minulosti kdosi záměrně poupraví fakta? K neoficiálním pokusům má ale dojít už v roce 1933 a k opakování o sedm let později.
Na všechny vláda neváhá uvolnit skutečně tučnou sumu peněz. Očekávaný výsledek je však i přesto v nedohlednu. Celý trik totiž spočívá v osobitém kouzlu elektromagnetického pole, které ohýbá světelné paprsky tak, aby věc okolo nich zmizela.
Zároveň má také přispět k narušení čtvrtého rozměru neboli času, který určuje trojrozměrnou realitu.
Na novém písečku
To nejlepší má proto teprve přijít. Stačí si počkat na rok 1942. Tehdy si totiž celý výzkum bere pod křídla americká vláda. Už má dost pouhého financování, které nikam nevede. Touží být ve středu dění a mít osud svého vymodleného projektu pevně v rukách.
Jelikož ale chybí dobové záznamy, lze se jen dohadovat, co vlastně má být onou vysněnou metou. Ve stejném roce má Tesla dát od všeho ruce pryč. Má strach o případnou bezpečnost všech zúčastněných. Žezlo proto přebírá von Neumann.
Od vstupu Spojených států do 2. světové války sice neuplynul ještě ani rok, ale tato velmoc rozhodně nehodlá ztrácet čas.
Hustý, zelený závoj
Den D je naplánován na 22. července 1943. Ve filadelfských docích, kde právě kotví pokusný torpédoborec USS Eldridge, by se atmosféra dala přímo krájet.
Zatímco při běžném provozu se na palubě nachází přes 200 námořníků, nyní je přítomno jen nutné minimum, které má za úkol loď obsluhovat. Všichni netrpělivě čekají, co se bude dít.
Jakmile je do kovového kolosu vpuštěn elektrický proud, přístav zahalí hustá, nazelenalá mlha a loď se částečně vytratí. Ještě než se opar stačí pořádně rozplynout, už vláda vymýšlí nový termín. Ten je nakonec stanoven na 28. října.
Tomu, že si někteří z členů posádky stěžují na bolesti hlavy, nikdo nepřikládá velkou váhu.
Ztraceni v čase
Druhý pokus je skutečným soustem pro konspirátory. Nikdo totiž dodnes neví, co se vlastně stalo.
Údajně však má USS Eldridge pod náporem modrého dýmu okamžitě zmizet a na několik málo vteřin se i s celou posádkou ocitnout ve 350 kilometrů vzdáleném Norfolku ve Virginii.
Podle jednoho z přeživších se má torpédoborci také podařit cestovat v čase, a to o deset sekund nazpět. Kruté následky ale na sebe nenechají dlouho čekat.
Lidský organismus není na takový druh experimentu připraven a Teslovy počáteční obavy tak nabývají konkrétních obrysů.
Lidská skládačka
Když má celé představení dojít ke svému zdárnému konci, mohou všichni přítomní konečně na vlastní oči spatřit rozsah napáchaných škod. Loď má být z velké části poškozená, některé její části pak chybějí úplně.
Členové posádky mají být naprosto dezorientovaní a jako smyslů zbavení pobíhat po palubě sem a tam. U části z nich se začínají objevovat příznaky schizofrenie. Ti méně šťastní navždy zmizí v časoprostoru.
Během pokusu má navíc dojít k interakci mezi lidskými těly a materiálem lodě. Nevinným přihlížejícím se má proto naskytnout pohled na části těl zatavených do trupu lodi.
Stačí jen 10 sekund, aby se lidské tělo pod náporem zmatků a ztráty „pevné půdy pod nohama“ zbláznilo. Následky si všichni nesou do konce života. Ti, kteří během experimentu přijdou o rozum, mají doživotně skončit v sanatoriích. Skutečně armáda v honbě za vlastním prospěchem obětuje lidské životy?
Hon za senzací
Od té doby jako by se po všem slehla zem. Událost vyplave na povrch až v roce 1955, kdy ufolog Morris K. Jessup (1990–1959) najde ve své schránce několik dopisů.
Jejich odesilatelem je neznámý muž vystupující pod přezdívkou Carlos Miguel Allende, který tvrdí, že byl v minulosti svědkem neuvěřitelně fascinující podívané. Takové, která by ufologovi mohla změnit život.
Komunikace mezi oběma muži se rozjíždí, ale skončí na mrtvém bodě ve chvíli, kdy Allende není schopen poskytnout jediný důkaz! Jediné, k čemu je schopný odkázat, je jakýsi článek ve filadelfských novinách. Ten se však nikdy nepodaří dohledat.
Jessup je ale do celé události natolik ponořen, že i přes absenci důkazů jde s celou věcí ven. Proč?
Konspirační šílenství
Svým objevem totiž rozpoutá neuvěřitelné konspirační šílenství. Zatímco jedni nevěřícně kroutí hlavami nad drzým výmyslem, druzí neskrývaně obdivují fyzikální um dvou vědeckých kapacit.
Námořnictvo veškeré dohady adresované jejich směrem ale systematicky vyvrací. Na utajení celé záležitosti mají prý vynaložit až několik miliard dolarů!
Sporná je také účast Tesly i Einsteina na celém projektu a fakt, že za celých 11 let nikdo o celé záležitosti nepromluví. Je snad lidem mlčení nakázáno? Údajně jsou o několik let později nalezeny dva dopisy, v nichž Einstein o experimentu píše!
Ať už je pravda jakákoli, celá událost dá vzniknout legendě, která nemá dosud ve vědeckém světě obdoby.