Březnový výbuch islandské sopky Fagradalsfjall přitáhl opět pozornost veřejnosti k vulkanické aktivitě. Geograficky mnohem blíže, než je zmíněná islandská sopka, však spí vulkán, který by mohl zničit velkou část Evropy: Flegrejská pole.
Na souši i pod hladinou
Flegrejská pole (v italštině Campi Flegrei) je označení vulkanické kaldery o průměru 13 kilometrů, která se nachází západně od Neapole. Celá oblast je seismicky velmi aktivní a byla dějištěm mnoha historických sopečných erupcí.
Značné poklesy pevniny v této geologicky nestabilní oblasti dokumentují trosky starověkého města Baiae, které se nyní nacházejí pod mořskou hladinou. Baiae byly lázeňským městem pro římskou smetánku.
Starověké skulptury, části přístavních zařízení, cesty, ulice – to vše se nyní nachází pod hladinou moře.
Hrozba pro Evropu
Vládcem, který panuje nad procesy uvnitř země, je zde supervulkán, který je jednou z nejnebezpečnějších sopek na světě. Předčí dokonce i svého amerického bratránka z Yellostownu, který se stal oblíbenou inspirací scénáristů katastrofických filmů.
Přímo v supervulkánu žije ve městech typu Neapole, Pozzuoli a dalších více než milion obyvatel. Pokud by ovšem supervulkán Flegrejská pole explodoval plnou silou, následky by byly děsivé – a to nejen pro italskou Kampánii.
Počítačové modely předpokládají, že by obrovské množství prachu a popela vyvržené do atmosféry zastínilo Slunce. Evropu by čekalo dlohodobě temné nebe a celý svět pak ochlazení klimatu.