15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Reportáže
Kauza Ovidius: Vyšetřování stále neskončilo…
Mirek Brát
od Mirek Brát 2.4.2021
5.9tis
Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 17 n. l.)
158
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Publius Ovidius Naso byl jedním z největších básníků antiky. Pro autora starověkých básnických „bestsellerů“ nastal tragický zlom v roce 8 našeho letopočtu, kdy jej římský císař Augustus poslal do vyhnanství do města Tomis na břehu Černého moře (dnešní rumunská Konstanca).

Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 17 n. l.) Pohled na přístav v  Konstanci.   Socha básníka Ovidia na náměstí v historické části města Konstanca.

Už ve školních lavicích se studenti dozvídají, že hlavním důvodem pro Ovidiovo vyhnanství v zapadlé provincii na hranici římského impéria byla jeho básnická sbírka Umění milovat (Ars Amatoria). Zapomíná se však, že v době, kdy oslavovaný římský básník, moderním jazykem řečeno kulturní ikona města nad Tiberou, nastupuje svoji pouť do vyhnanství, byly provokativní verše Umění milovat již více než 7 let staré. Určitě nemohly být pravým a jediným důvodem vyhnanství pro oblíbeného a váženého poetu.

Pohled na přístav v Konstanci.

Důvody Ovidiova vyhnanství

Co tak strašlivého Ovidius císaři provedl, že musel zbytek svého života prožít v izolaci daleko od Říma? Kauza Ovidius ani po dvou tisících letech neskončila. Stále se objevují nové teorie příčin jeho vyhnanství.

Spekuluje se, že mohl mít intimní poměr s císařovou vnučkou Julií. Jiná teorie tvrdí, že Ovidius se účastnil spiknutí proti císaři, které organizoval jistý Aemilius Paullus.

Socha básníka Ovidia na náměstí v historické části města Konstanca.

Rezonují taktéž názory, že v Ovidiových básních opěvovaná dívka Corina je ve skutečnosti třetí Augustova žena Livie Drusilla. Skloňována je též Augustova latentní homosexualita a fakt, že Ovidius mohl být svědkem milostného aktu mezi císařem a jiný mužem.

Kauza Ovidius je stále otevřená… Ačkoli samotný Ovidius ve svém pozdním díle činil narážky na důvod vyhnanství, nikdy tyto nejasné náznaky explicitně nevysvětlil.

Foto: autor
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]