Domů     Neobjasněné události
Flegrejská pole hrozí Evropě
Mirek Brát
od Mirek Brát 1.4.2021
5.2tis
Flegrejská pole hrozí Evropě
Seismická aktivita poslala antické artefakty na dno moře.
234
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Březnový výbuch islandské sopky Fagradalsfjall přitáhl opět pozornost veřejnosti k vulkanické aktivitě. Geograficky mnohem blíže, než je zmíněná islandská sopka, však spí vulkán, který by mohl zničit velkou část Evropy: Flegrejská pole.

Starověké vykopávky Pompejí. Pohled do kráteru Vesuvu. V porovnání s kalderou Campi Flegrei je však tato proslavená sopka jen vulkanickou přírodní hračkou.  Seismická aktivita poslala antické artefakty na dno moře.

Na souši i pod hladinou

Flegrejská pole (v italštině Campi Flegrei) je označení vulkanické kaldery o průměru 13 kilometrů, která se nachází západně od Neapole. Celá oblast je seismicky velmi aktivní a byla dějištěm mnoha historických sopečných erupcí.

Starověké vykopávky Pompejí.

Značné poklesy pevniny v této geologicky nestabilní oblasti dokumentují trosky starověkého města Baiae, které se nyní nacházejí pod mořskou hladinou. Baiae byly lázeňským městem pro římskou smetánku. Starověké skulptury, části přístavních zařízení, cesty, ulice – to vše se nyní nachází pod hladinou moře.

Pohled do kráteru Vesuvu. V porovnání s kalderou Campi Flegrei je však tato proslavená sopka jen vulkanickou přírodní hračkou.

Hrozba pro Evropu

Vládcem, který panuje nad procesy uvnitř země, je zde supervulkán, který je jednou z nejnebezpečnějších sopek na světě. Předčí dokonce i svého amerického bratránka z Yellostownu, který se stal oblíbenou inspirací scénáristů katastrofických filmů.

Přímo v supervulkánu žije ve městech typu Neapole, Pozzuoli a dalších více než milion obyvatel. Pokud by ovšem supervulkán Flegrejská pole explodoval plnou silou, následky by byly děsivé – a to nejen pro italskou Kampánii.

Počítačové modely předpokládají, že by obrovské množství prachu a popela vyvržené do atmosféry zastínilo Slunce. Evropu by čekalo dlohodobě temné nebe a celý svět pak ochlazení klimatu.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.1tis
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]