15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Flegrejská pole hrozí Evropě
Mirek Brát
od Mirek Brát 1.4.2021
5.2tis
Seismická aktivita poslala antické artefakty na dno moře.
234
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Březnový výbuch islandské sopky Fagradalsfjall přitáhl opět pozornost veřejnosti k vulkanické aktivitě. Geograficky mnohem blíže, než je zmíněná islandská sopka, však spí vulkán, který by mohl zničit velkou část Evropy: Flegrejská pole.

Starověké vykopávky Pompejí. Pohled do kráteru Vesuvu. V porovnání s kalderou Campi Flegrei je však tato proslavená sopka jen vulkanickou přírodní hračkou.  Seismická aktivita poslala antické artefakty na dno moře.

Na souši i pod hladinou

Flegrejská pole (v italštině Campi Flegrei) je označení vulkanické kaldery o průměru 13 kilometrů, která se nachází západně od Neapole. Celá oblast je seismicky velmi aktivní a byla dějištěm mnoha historických sopečných erupcí.

Starověké vykopávky Pompejí.

Značné poklesy pevniny v této geologicky nestabilní oblasti dokumentují trosky starověkého města Baiae, které se nyní nacházejí pod mořskou hladinou. Baiae byly lázeňským městem pro římskou smetánku. Starověké skulptury, části přístavních zařízení, cesty, ulice – to vše se nyní nachází pod hladinou moře.

Pohled do kráteru Vesuvu. V porovnání s kalderou Campi Flegrei je však tato proslavená sopka jen vulkanickou přírodní hračkou.

Hrozba pro Evropu

Vládcem, který panuje nad procesy uvnitř země, je zde supervulkán, který je jednou z nejnebezpečnějších sopek na světě. Předčí dokonce i svého amerického bratránka z Yellostownu, který se stal oblíbenou inspirací scénáristů katastrofických filmů.

Přímo v supervulkánu žije ve městech typu Neapole, Pozzuoli a dalších více než milion obyvatel. Pokud by ovšem supervulkán Flegrejská pole explodoval plnou silou, následky by byly děsivé – a to nejen pro italskou Kampánii.

Počítačové modely předpokládají, že by obrovské množství prachu a popela vyvržené do atmosféry zastínilo Slunce. Evropu by čekalo dlohodobě temné nebe a celý svět pak ochlazení klimatu.

Foto: Autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]