Skip to content

Flegrejská pole hrozí Evropě

Březnový výbuch islandské sopky Fagradalsfjall přitáhl opět pozornost veřejnosti k vulkanické aktivitě. Geograficky mnohem blíže, než je zmíněná islandská sopka, však spí vulkán, který by mohl zničit velkou část Evropy: Flegrejská pole.

Na souši i pod hladinou

Flegrejská pole (v italštině Campi Flegrei) je označení vulkanické kaldery o průměru 13 kilometrů, která se nachází západně od Neapole. Celá oblast je seismicky velmi aktivní a byla dějištěm mnoha historických sopečných erupcí.

Starověké vykopávky Pompejí.

Značné poklesy pevniny v této geologicky nestabilní oblasti dokumentují trosky starověkého města Baiae, které se nyní nacházejí pod mořskou hladinou. Baiae byly lázeňským městem pro římskou smetánku. Starověké skulptury, části přístavních zařízení, cesty, ulice – to vše se nyní nachází pod hladinou moře.

Pohled do kráteru Vesuvu. V porovnání s kalderou Campi Flegrei je však tato proslavená sopka jen vulkanickou přírodní hračkou.
Hrozba pro Evropu

Vládcem, který panuje nad procesy uvnitř země, je zde supervulkán, který je jednou z nejnebezpečnějších sopek na světě. Předčí dokonce i svého amerického bratránka z Yellostownu, který se stal oblíbenou inspirací scénáristů katastrofických filmů.

Přímo v supervulkánu žije ve městech typu Neapole, Pozzuoli a dalších více než milion obyvatel. Pokud by ovšem supervulkán Flegrejská pole explodoval plnou silou, následky by byly děsivé – a to nejen pro italskou Kampánii.

Počítačové modely předpokládají, že by obrovské množství prachu a popela vyvržené do atmosféry zastínilo Slunce. Evropu by čekalo dlohodobě temné nebe a celý svět pak ochlazení klimatu.

Foto: Autor
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články