Má jít o jednoho z největších cestovatelů všech dob. Benátský kupec Marco Polo prý navštívil Čínu i Dálný východ, potkal se s významnými vládci a spatřil nejrůznější divy. Přitom dodnes spolehlivě nevíme, zda nejde jen o vymyšlenou postavu. Kde končí historie a začíná fikce?
Neexistuje zřejmě člověk, který by jméno Marco Polo alespoň jednou v životě nezaslechl. Jde o jednu z nejslavnějších historických osobností, a to i přes to, že možná nikdy žádnou historickou osobností nebyl.
Někteří badatelé totiž věří, že skutečný Marco Polo byl někdo poměrně nevýznamný, nebo že možná vůbec neexistoval.
Druhá polovina 13. století a začátek století 14., kdy Marco Polo údajně žil, je nepřehledným a nebezpečným obdobím plným válek, epidemií a objevování. Marco Polo vyrůstá v benátské kupecké rodině s velmi divokou historií.
Jeho otec údajně pronikl až do nitra Asie a setkal se dokonce s mongolským vůdcem Kublajem (1215–1294). Na další cestu už vyráží s otcem i sám Marco Polo. Postupně se údajně dostává do Číny i Mongolska a obě země velmi dobře poznává. Nebo ne? Mnoho historiků o tom totiž dnes pochybuje.
Výmysl známého spisovatele?
Informace o cestách tohoto legendárního obchodníka se čerpají především z poznámek, které on sám údajně nadiktoval italskému spisovateli Rusticellovi z Pisy, se kterým měl pobývat v roce 1299 ve vězení v Janově.
Jenže i okolnosti tohoto zajetí jsou dodnes velkou záhadou. Neví se totiž, co přesně měl Marco Polo spáchat a proč po svém propuštění nesepsal své zážitky on sám. Nemohl si všechno vymyslet Rusticello z Pisy, který s úžasným dílem přišel?
Osobnost tohoto literáta je sama o sobě velmi zajímavá. Rusticello byl mistr ve vymýšlení neotřelých příběhů, které čas od času vydával za pravdivé. Napsal například mnoho děl o králi Artušovi, která jsou dnes považována za jednoznačnou fikci.
Může být Marco Polo jen dalším z jeho výmyslů? Kde ale v takovém případě přišel ke všem znalostem o Dálném východě?
Legenda vznikající časem?
Skeptici poukazují na nulové zmínky o rodu slavného objevitele. Už v 15. století o něm prý nikde není žádný záznam.
Objevují se navíc spekulace, že předlohou pro Marka Pola mohl být ve skutečnosti nějaký Polák nebo chorvatský obchodník Marko Pilic.
O Marku Polovi nic nevědí ani čínské historické spisy a řada vědců i záhadologů je dnes přesvědčená, že jde o postavu dokonce zcela vymyšlenou.
Stojí za vším Rusticello z Pisy a následně také romantičtí autoři, kteří příběh o Marku Polovi nabalovali postupně jako sněhovou kouli? Ostatně ani v Benátkách se k němu dnes příliš nehlásí. Upozorňují na něj hlavně vývěsní štíty několika domů.
„Desku tvrdící, že právě zde žil Marco Polo, najdete na více domech, někdo tedy nemá pravdu,“ poznamenává britský expert na Marka Pola David Trotter (*1951).
Záhada závěti
Pochybnosti o existenci slavného kupce nerozptýlila ani závěť muže jménem Marco Polo z 9. ledna 1323. Ta byla před lety nalezena v historických dokumentech Benátek společně se seznamem věcí, které muži údajně patřily.
Na listě se prý dokonce nachází hedvábí nebo rebarbora, což bylo v tehdejší době velmi orientální zboží. „Nic z toho ale nepotvrzuje, že si to přivezl z Číny.
Něco takového mohl mít doma jakýkoliv benátský kupec, který obchodoval s orientálním zbožím,“ říká britská autorka skeptické knihy o slavném obchodníkovi Frances Wood (*1948) s tím, že není jasné ani to, zda se jedná o toho Marka Pola, který stojí za slavným cestopisem.
Příjmení Polo totiž bylo v té době velmi časté. Další badatelé zase upozorňují, že by závěť mohla být dokonce padělkem z pozdější doby.