V 19. století se podle všeho roztrhne pytel s pozorováním záhadných mořských hadů. Jsou hlášena ze všech kontinentů a nechávají se spatřit stovkami svědků.
Může za nárůstem výskytu obřích hadů rozmáhající se lodní doprava, změny klimatu, či snad narůstající populace těchto tvorů?
Obzvlášť zajímavá série pozorování se odehrává uprostřed léta roku 1817 na východním pobřeží Ameriky v blízkosti městečka Gloucester v Massachusetts.
„Minulé pondělí a úterý mohli obyvatelé Gloucesteru pozorovat v přístavu mezi východním cípem a ostrovem Ten Pound gigantického hada, jehož hlava a část těla se zvedaly nad hladinu do výše 2,5 metru.
Jeho hlava se svou velikostí podobala k nerozeznání hlavě koně.
Zdálo se, že jeho tělo je dlouhé 14 až 15 metrů a kolem jednoho metru tlusté,“ těmito slovy popsal stvoření hlavní bostonský deník Boston Centinel ve vydání z 22. srpna 1817. Nebylo to však poprvé, co se zvíře v místech objevilo.

Hon na příšeru
„Zvíře už objevili rybáři na širém moři před deseti nebo dvanácti dny, ale nikdo nechtěl věřit jejich povídání. Teď, když se objevilo na několik hodin i v přístavu, mohly jej vidět i stovky obyvatel.
Při plavbě lodí se k němu někteří dokonce přiblížili na několik metrů a odhadli jeho velikost na 18 až 21 metrů. Tloušťku těla přirovnávali k velikosti sudu,“ píše dále tisk.
Tato zpráva pochopitelně vyvolá senzaci a do Gloucesteru proudí zástupy zvědavců, kteří chtějí mořskou příšeru spatřit. Štěstí stojí na jejich straně.
O několik dnů později se mohou stát svědky toho, jak v blízkosti tamního Squamského majáku zvíře pronásleduje flotila velrybářských člunů vytvořená právě kvůli němu. Had jim ale zmizí pod hladinou. Vrátí se až za tři dny.
Při této příležitosti se jednomu z kapitánů podaří příšeru zasáhnout harpunou. Had se ponoří pod člun a po padesáti metrech mu harpuna z těla vyklouzne. Příšera znovu uniká! Podaří se ji někdy dopadnout?

Případ Daedalus
Zřejmě nejslavnější setkání s mořským hadem, z něhož pak vzniká bouřlivá aféra, se odehrává 8. srpna 1848 na palubě britské královské fregaty HMS Daedalus.
Během plavby ke Svaté Heleně v jižním Atlantiku námořníci spatřují 18 metrů dlouhého hada, jehož krk vyčnívá nad hladinu více než jeden metr.
Kapitán lodi Peter M’Quahe do podrobné zprávy v lodním deníku uvádí, že tvor má „na zádech něco jako koňskou hřívu, či spíše svazek mořských řas“.
Tento popis se pozoruhodně shoduje s tím, který už o staletí dříve podal švédský spisovatel Olaus Magnus. Zkušený M’Quahe je navíc přesvědčen, že viděl zcela neznámého tvora:
„Proplul velmi rychle, ale tak blízko naší zádi, že kdyby to bylo nějaké mně známé zvíře, byl bych jeho rysy rozeznal pouhým okem,“ tvrdí. Když ale žádá o prošetření, je tvrdě odmítnut. Proč?

Spolkne statného muže!
Pravděpodobně to nejdramatičtější setkání s mořským hadem v 19. století se odehrává v roce 1889 na Madagaskaru.
Důlní inženýr jménem G. H. Hight přijíždí dohlédnout na své plantáže a během cesty se na několik dnů ocitá se v obci Majanga.
Právě tady se stává svědkem, jak do vesnice přiběhne několik zjevně rozrušených domorodců, kteří křičí, divoce gestikulují a ukazují směrem k zálivu. Padají k zemi, tahají se za vlasy ve směsici úzkosti a zármutku, naříkají.
Je zřejmé, že se stalo něco hrozného. Hightův tlumočník tvrdí, že vesničany při rybolovu napadl obří mořský had dlouhý asi 30 metrů a převrátil jejich kánoe.
Než stačili vyděšení muži doplout ke břehu, hlava hada, která trčela asi tři metry nad hladinu, lapila jednoho z nich a bez váhání jej spolkla a po krátkém odpočinku příšera vyrazila pro další oběť.
To už ale rybáři vybíhají na břeh a s křikem prchají do vesnice. Je možné, že se domorodí muži spletli a při vší panice mylně zaměnili hada například za žraloka? Nebo je skutečně napadl obří plaz?