Více než 200 cenných mincí ze starověkého Říma bylo objeveno v blízkosti jezevčího doupěte uvnitř jeskyně La Cuesta v severní části Španělska. Předpokládá se, že poklad vyhrabalo hladové zvíře při hledání potravy.
Více než 90 mincí vyhrabaných jezevcem v jeskyni objevil místní obyvatel Roberto García, který následně kontaktoval archeology. Ti poté na místě vykopali ještě několik desítek dalších.
Celkem bylo v jeskyni nalezeno 209 mincí z období mezi lety 200 až 400 našeho letopočtu, tedy z éry pozdní doby římské, kdy na Pyrenejský poloostrov přišli barbaři.
Většina jde o mince z bronzu či mědi, největší mince však byla vyrobena ze 4 % stříbra, vážila přes osm gramů a nejspíše byla vyražena v Londýně.
Některé další mince mohly být vyraženy až v ve vzdáleném řeckém městě Soluň a slavné Konstantinopoli, tedy v dnešním tureckém Istanbulu.
BUDE JICH VÍC?
Vědci nečekaně objevený poklad označují za výjimečný a velmi významný objev. Jde totiž o dosud největší zásobu římských mincí, která kdy byla nalezena ve španělské jeskyni.
Archeologové se navíc domnívají, že by nově objevené mince mohly být součástí mnohem většího pokladu, který byl kdysi z bezpečnostních důvodů ukryt.
„Myslíme si, že je to odraz sociální a politické nestability, která přišla spolu s pádem Říma a příchodem skupin barbarů do severního Španělska,“ vysvětluje vedoucí archeologických vykopávek Alfonso Fanjul.
Mince z jeskyně La Cuesta se nyní čistí a budou vystaveny pro veřejnost v Archeologickém muzeu v Asturii. Výzkumníci se plánují na místo vrátit a provést další vykopávky.
„Chceme zjistit, zda se jednalo o jednorázovou skrýš, nebo zde žila skupina lidí,“ přemýšlí Fanjul. Rozšíří se ještě kolekce mincí, kterou v jeskyni odkryl hladový jezevec?