Jeden z obecných názvů tohoto živočicha je duhová medúza, ačkoli o medúzu nejde. Žebernatka! Vypadá křehce, ale je to už pořádný kmet. Smekněte klobouk a slušně pozdravte! Před sebou máte možná prvního živočicha na planetě Zemi.
Žebernatky versus houby
Některé vědecké studie tvrdí, že zástupci kmene Ctenophora – žebernatky jsou nejstarší stále žijící linií živočichů. Pro žebernatky je charakteristická bioluminiscence. Na setkání s nimi nemusíte cestovat půlkou světa.
Snadno k vidění jsou například v Černém moři. O titul nejstaršího živočicha na Zemi se žebernatky tak trochu přou s mořskými houbami. Žebernatky jsou ovšem mnohem více komplexními organizmy než mořské houby.
Být na úplném počátku štafety k dalším a k dalšími živočichům, to by žebernatkám určitě slušelo. Vědci porovnali genom žebernatek s genomy dalších živočichů včetně člověka. Výsledek?
Dobré skóre pro kmetské žebernatky, které mají svalové a nervové buňky, kterými houby nedisponují.
Invazivní živočich
Na aspiranta na pozici nejstaršího živočicha na na planetě se má žebernatka čile k světu. Je totiž velmi přizpůsobivá, co se týká teploty i salinity. Patří mezi invazivní druh, který proniká z původní domoviny – Atlantického oceánu do dalších oblastí.
Kromě již zmíněného Černého moře ji lze potkat i ve vodách Jadranu, Baltského, Azovského i Severního moře.
Ve všech těchto lokalitách způsobuje nebezpečný úbytek zooplanktonu. Potravou žebernatek jsou i drobní korýši, jikry a rybí potěr. Loví pomocí dotykových senzorů umístěných na obrvených chapadlech. Vzhledově se žebernatky podobají medúzám. Jejich tělo je z více než 90 procent tvořeno vodou.