Skip to content

Hromadná úmrtí slonů v Botswaně prý způsobily sinice

V průběhu letošního jara začínají za neobvyklých okolností umírat sloni afričtí. Do konce léta v oblastí delty řeky Okavango v Botswaně uhynulo více než 350 slonů. Dlouho nikdo netušil, co podivná úmrtí způsobuje, nyní však přišla možná odpověď.

Zdá se, že smrt slony postihla náhle, foto Elephants Without Borders

Poprvé je rozsah vymírání slonů zdokumentován na začátku května, kdy organizace Sloni bez hranic na základě leteckých průzkumů informuje o neobvykle vysokém počtu uhynulých zvířat všech věkových kategorií.

Úřady později potvrzují, že slonům nechybí kly, což znamená, že na vině nejsou pytláci. Původně se jedná o 154 mrtvých slonů, v následujících dnech jsou ale nalézány desítky dalších těl a nakonec číslo přesáhne 350.

Příčina úhynu je ale skutečnou záhadou stejně jako chování slonů těsně před smrtí. Šíří se mezi slony nějaká tajemná nákaza?

Sloni umírají v oblastech s dostatkem vody a potravy.
ZMATENÍ CHODÍ V KRUHU

Organizace Sloni bez hranic dále pozoruje několik živých slonů, které popisuje jako vyhublé, slabé a letargické. To je samo o sobě docela zvláštní, protože v okolí rozhodně není nedostatek potravy, právě naopak.

Sloni žijící u delty Okavango obvykle nemusí migrovat za potravou a vodou, protože zdejší půda je úrodná po celý rok. Zvláštní je, že mnohá těla byla nalezena tak, jako by v jeden okamžik slon upadl na hlavu a zemřel.

„Někteří sloni působili dezorientovaně, měli potíže s chůzí, projevovali známky částečného ochrnutí nebo kulhání,“ přibližuje ředitel Slonů bez hranic Mike Chase. U jednoho slona prý pozorovali další zvláštní chování, chodil neustále v kruhu a nedokázal změnit směr, i když ho k tomu pobízeli ostatní členové stáda.

Z čeho jsou sloni v Botswaně tak zmatení?

Zvířata mohly otrávit sinice, foto Wikimedia Commons
OTÁZKY ZŮSTÁVAJÍ

Původně je jako jedna z možností zvažován anthrax, který se v této oblasti občas objevuje. To ale následné testy vylučují a navíc by anthrax nepostihl výhradně jen slony, ale i jiná zvířata v oblasti.

Několik mrtvých slonů se objevuje také v sousedním Zimbabwe, kde úřady rovněž pojímají podezření na bakteriální infekci. Na tiskové konferenci 21, září ředitele botswanského oddělení ochrany národních parků Cyril Taolo konečně odhaluje výsledky rozborů vzorků tkání odebraných mrtvým slonům.

Ty podle něj poukazují na otravu toxiny ze sinic. „Naše poslední testy ukazují, že příčinou smrti byly neurotoxiny produkované sinicemi. Jde o bakterie, které se nacházejí ve vodě. Musíme ale najít odpovědi na mnoho dalších otázek, například proč ti sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě.

Máme několik hypotéz a vyšetřujeme,“ vysvětluje hlavní veterinář Mmadi Reuben. Proč ale byli otravou postiženi jen sloni? Nemůže být správná odpověď přeci jen někde jinde?

Foto: Wikimedia Commons, Elephants Without Borders
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články