reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Hromadná úmrtí slonů v Botswaně prý způsobily sinice
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.12.2020
4.2tis
Sloni v Botswaně začali záhadně umírat.
407
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

V průběhu letošního jara začínají za neobvyklých okolností umírat sloni afričtí. Do konce léta v oblastí delty řeky Okavango v Botswaně uhynulo více než 350 slonů. Dlouho nikdo netušil, co podivná úmrtí způsobuje, nyní však přišla možná odpověď.

Sloni v Botswaně začali záhadně umírat. Zdá se, že smrt slony postihla náhle, foto Elephants Without Borders Sloni umírají v oblastech s dostatkem vody a potravy. Zvířata mohly otrávit sinice, foto Wikimedia Commons
Zdá se, že smrt slony postihla náhle, foto Elephants Without Borders

Poprvé je rozsah vymírání slonů zdokumentován na začátku května, kdy organizace Sloni bez hranic na základě leteckých průzkumů informuje o neobvykle vysokém počtu uhynulých zvířat všech věkových kategorií.

Úřady později potvrzují, že slonům nechybí kly, což znamená, že na vině nejsou pytláci. Původně se jedná o 154 mrtvých slonů, v následujících dnech jsou ale nalézány desítky dalších těl a nakonec číslo přesáhne 350.

Příčina úhynu je ale skutečnou záhadou stejně jako chování slonů těsně před smrtí. Šíří se mezi slony nějaká tajemná nákaza?

Sloni umírají v oblastech s dostatkem vody a potravy.

ZMATENÍ CHODÍ V KRUHU

Organizace Sloni bez hranic dále pozoruje několik živých slonů, které popisuje jako vyhublé, slabé a letargické. To je samo o sobě docela zvláštní, protože v okolí rozhodně není nedostatek potravy, právě naopak.

Sloni žijící u delty Okavango obvykle nemusí migrovat za potravou a vodou, protože zdejší půda je úrodná po celý rok. Zvláštní je, že mnohá těla byla nalezena tak, jako by v jeden okamžik slon upadl na hlavu a zemřel.

„Někteří sloni působili dezorientovaně, měli potíže s chůzí, projevovali známky částečného ochrnutí nebo kulhání,“ přibližuje ředitel Slonů bez hranic Mike Chase. U jednoho slona prý pozorovali další zvláštní chování, chodil neustále v kruhu a nedokázal změnit směr, i když ho k tomu pobízeli ostatní členové stáda. Z čeho jsou sloni v Botswaně tak zmatení?

Zvířata mohly otrávit sinice, foto Wikimedia Commons

OTÁZKY ZŮSTÁVAJÍ

Původně je jako jedna z možností zvažován anthrax, který se v této oblasti občas objevuje. To ale následné testy vylučují a navíc by anthrax nepostihl výhradně jen slony, ale i jiná zvířata v oblasti. Několik mrtvých slonů se objevuje také v sousedním Zimbabwe, kde úřady rovněž pojímají podezření na bakteriální infekci.

Na tiskové konferenci 21, září ředitele botswanského oddělení ochrany národních parků Cyril Taolo konečně odhaluje výsledky rozborů vzorků tkání odebraných mrtvým slonům. Ty podle něj poukazují na otravu toxiny ze sinic.

„Naše poslední testy ukazují, že příčinou smrti byly neurotoxiny produkované sinicemi. Jde o bakterie, které se nacházejí ve vodě. Musíme ale najít odpovědi na mnoho dalších otázek, například proč ti sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě.

Máme několik hypotéz a vyšetřujeme,“ vysvětluje hlavní veterinář Mmadi Reuben. Proč ale byli otravou postiženi jen sloni? Nemůže být správná odpověď přeci jen někde jinde?

Foto: Wikimedia Commons, Elephants Without Borders
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 5.10.2022 1
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]