Skip to content

Jací okultisté ovlivnili nacistické Německo?

Je všeobecně známo, že se nacisté věnovali okultismu více, než je zdrávo. Mnozí historikové dodnes věří, že kdyby se v takové míře věnovali vývoji raketové techniky, mohli vyhrát válku. Jací lidé přímo i nepřímo ovlivňovali nacistický režim?

Mnoho odborníků je přesvědčeno, že byl Adolf Hitler velkým obdivovatel temných a esoterických sil, později se ale od svého přesvědčení odpoutával. Ve třetí říši bylo oficiálně nemyslitelné praktikovat magii, neplatilo to ale pro nejvyšší představitele Německa.

Vždyť základy celého režimu nastínila společnost Thule, která se ještě před válkou zaobírala nadřazeností árijské rasy, později se velice ostře vyjadřovala proti židům a dalším neárijským národům.

KARL MARIA WILIGUT (1866–1946)

Význam: teorie o germánských předcích – irminská víra

Karl Wiligut se dá považovat za průkopníka a zakladatele okultní magie praktikované ve třetí říši. Svými idejemi založil Wiligut novou větev áriozofie, tzv. irminskou víru. Jednalo se o názorový proud, který se hlásil ke starogermánského bohu Irminovi, obdobě severského boha Odina.

RYCHLÝ KARIÉRNÍ POSTUP

Již na počátku 20. let dospěl Wiligut k přesvědčení, že za úpadkem Germánů stojí církev a Židé. Své myšlenky začal šířit mezi všemi nespokojenými vlastenci a založil antisemitský spolek. V roce 1932 opustil Rakousko a přestěhoval se do Mnichova, kde pokračoval ve svém bádání.

Jeho filozofie se velmi podobala nacistické ideologii a velmi rychle si získávala přízeň těch nejvyšších. A to i díky svému příteli, důstojníkovi SS, Richardu Andersovi, který Wiligutovu teorii přednesl svému šéfovi Heinrichu Himmlerovi. Ten zdroj informací o starověkém germánském náboženství maximálně využil.

Williguta ochraňoval sám Himmler.
HISTORIE ÁRIJSKÉ RASY

Wiligut o sobě tvrdil, že má přímý přístup ke genetickým vzpomínkám předků, a to dokonce tisíce let zpátky. V duchu Irminismu došel k závěru, že germánská kultura sahá až do roku 228 000 př. n. l., kdy měla Země tři Slunce a její obyvatele tvořili trpaslíci, obři a další mýtické bytosti.

Došel dokonce k myšlence, že Kristus byl starogermánský bůh Krist, kterého si křesťané přivlastnili.

POD OCHRANOU HIMMLERA

Díky Himmlerovi se Wiligut stal jakýmsi nejvyšším obřadníkem. S pomocí gótské hole ozdobené runami například celebroval svatby příslušníků SS a navrhl dokonce i umrlčí prsten SS. Nejdůležitější práce ale spočívala na výstavbě hradu Wewelsburg, který měl představovat hlavní centrum té nejčistší árijské rasy.

Hrad byl na příkaz Wiliguta vybaven germánskými symboly. Ve sklepení se měl dokonce nacházet obrovský hákový kříž.

Willigut navrhl umrlčí prsten.
DUŠEVNÍ NEMOC

Wiligut doplácel na svou megalomanii, stále častěji se stával terčem útoku jiných okultistů. Na konci války dokonce vyšlo najevo, že jeho schopnosti jsou pouhým šarlatánstvím a že se jedná o člověka závislého na alkoholu a morfiu, který byl coby násilnický šílenec umístěn v roce 1942 v psychiatrické léčebně.

Tam byl diagnostikován jako schizofrenik, který trpí bludy a megalomanií. Wiligut zemřel necelý rok po válce na následky mrtvice.

Erik Jan Hanussen (1889–1933)

Význam: hlavní mág třetí říše

Původně se jmenoval Hermann Steinscheider. Rakouský cirkusák, jasnovidec, hypnotizér a šarlatán s českými kořeny o sobě rád prohlašoval, že je dánský šlechtic. Chtěl tím zakrýt svůj židovský původ. Jeho berlínská vystoupení jej vynesla ke slávě, rád si užíval blízkost elity.

Už ve 13 letech opustil školu a utekl z domova, obživu nacházel ve varietním a cirkusovém prostředí.

VRCHNÍM VOJENSKÝM PROUTKAŘEM

Jelikož se Hanussen pohyboval kolem cirkusů, seznámil se zde s mnoha praktikami, které se mu pro budoucí „věštění“ hodily. Ještě během první světové války se Hanussen seznámil s proutkařením, ze kterého si zařídil výnosnou praxi.

Pomocí virgule zjišťoval vodní prameny a dával vojenskému četnictvu lekce tomto umění. Také mimo rámec služby vykládal důstojníkům a jejich manželkám karty.

Cirkusové umění mu pomáhalo v jeho projevu.
RYCHLÁ CESTA NA VÝSLUNÍ

Po přijetí nového jména Hanussen vystupoval v roce 1918 ve Vídni jako telepat a velmi brzy se stal známým po celé zemi. Brzy se dostal i do blízkosti Hitlera, kterého učil, jak vystupovat, jak zvládat davy pomocí gest, miminky a dramatických pauz.

Vrhl se také na vydávání okultního časopisu a za získané peníze si koupil zámek, který pojmenoval Okultní palác. V něm pořádal seance pro vybranou společnost. Hosté se posadili ke kruhovému stolu se skleněnou deskou a Hanussen jim pomocí různých triků a dramatických efektů předpovídal budoucnost.

VELMI PŘESNÉ PŘEDPOVĚDI

Hanussen předpovídal budoucnost i Adolfu Hitlerovu. Za pomocí věštby z kořene mandragory mu předpověděl, že se chopí 30. ledna 1933 moci. To se také onoho dne stalo. Stejně přesná byla předpověď hořícího říšského sněmu Reichstagu.

Jeho přesné předpovědi byly zřejmě i příčinou jeho konce.

Hanussen měl pomáhat Hitlerovi s gestikulací a projevem.
ODHALENÍ JEHO PŮVODU

O jeho židovském původu se ovšem dlouho šuškalo, podezření měl hlavně Joseph Goebbels, který ho popsal jako potomka prostějovských Židů. Stejný vliv na jeho pád měla i skutečnost, že toho věděl příliš mnoho.

Dne 23. března 1933 byl Hanussen zatčen příslušníky SA. O dva dny později byla jeho mrtvola se zohaveným obličejem nalezena v lesíku u Berlína. Stopy vedly na pruské policejní prezídium, avšak nikdo nebyl nikdy za jeho vraždu potrestán.

KARL ERNST KRAFFT (1900–1945)

Význam: dvorní Hitlerův astrolog

Šest dní před atentátem přichází Heinrichu Feselovi, vedoucímu oddělení, které vyšetřuje nepřátele třetí říše, telegram od švýcarského grafologa a astrologa Karla Kraffta, ve kterém varuje, že Hitler bude mezi 7.

až 10. listopadem 1939 v ohrožení života a k atentátu dojde pomocí výbušnin. Byl tento dopis stěžejní, když 8. listopadu Hitler opravdu unikl jisté smrti?

V HLEDÁČKU GESTAPA

Autor dopisu Karl Krafft se pak okamžitě stal hlavním podezřelým a gestapo ho zatklo. Jemu se ale podařilo policejní příslušníky přesvědčit, že je odborníkem na astrologii, přičemž jeho předpověď byla založena na vědeckých základech.

Po propuštění si Kraffta zavolal Joseph Goebbels na říšské ministerstvo propagandy. Krafft byl velkým obdivovatelem Nostradamových proroctví a věřil, že z nich lze vyčíst všechny důležité události, týkající se nacistického Německa.

Vrhl se tedy do luštění těchto proroctví, které prý určují osud třetí říše.

ZNEUŽITÍ NOSTRADAMA

Goebbels ale neměl nejmenší zájem na tom, co skutečně říkají Nostradamova proroctví. Po Krafftovi chtěl pouze vyčíst německé vítězství. Z proroctví francouzského věštce tak vycházely převážně propagandistické texty.

Krafft se věnoval i pravidelnému vypracovávání horoskopů největších nepřátel Německa, například Winstona Churchilla. Všichni přední nacističtí pohlaváři začali využívat jeho služeb. Krafftovy předpovědi se totiž často vyplnily do puntíku.

IDEÁLNÍ ÚTOK NA SOVĚTSKÝ SVAZ

V lednu 1940 vypracoval na základě Nostradamových proroctví horoskop, který určoval nejvhodnější čas pro útok na Sovětský svaz. Později se chlubil přátelům, že jeho horoskop si přečetl sám Hitler a také se jím řídil.

Podle předpovědi tak zahájil útok na Sovětský svaz 22. června 1941 a ohromující úspěchy prvních měsíců naplňování plánu Barbarossa, což byl krycí název tažení na východ, mu daly za pravdu.

TAŽENÍ PROTI OKULTISTŮM A ASTROLOGŮM

V květnu 1941 ale Hitler dostává zprávu, které sám nevěří. Jeho oblíbenec a jeden z největších zastánců a propagátorů okultismu a astrologie, Rudolf Hess, prchá do Anglie, kde chce údajně vyjednávat o příměří se spojenci.

To Hitlera nesmírně rozzuří a nařídí očištění všech vedoucích složek od okultistů a astrologů. Krafft je zatčen a poslán na jeden rok do vězení. I ve vězení pokračuje v sestavování horoskopů spojeneckých generálů a admirálů.

Poprask v nacistickém velení způsobí jeho srovnávací horoskop polního maršála Rommela a britského maršála Montgomeryho, dvou protivníků v africké pouštní válce, v němž uvádí, že „Montgomeryho horoskop je mnohem silnější než Rommelův“.

Astrolog se rozhodl nezkreslovat informace, které věděl.
NEPODDAL SE DIKTÁTU

Ani další Krafftovy horoskopy nebyly pro Německo vůbec příznivé. Astrolog si totiž zakládal na tom, že je nebude zkreslovat a odhalí vždy holou pravdu. Jedna z jeho velkých předpovědí se týkala osudů Německa po roce 1943.

Horoskop mu totiž ukázal, že největších úspěchů dosáhne nacistická mašinerie do konce roku 1942. Po tomto roce však čekají Německo samé katastrofy až k úplnému zničení. Proto tlačil na Hitlera i jeho generalitu, že válka musí být stůj co stůj ukončena do osudného roku 1943.

Jeho předpovědi se začaly plnit krutou porážkou nacistů u Stalingradu už v lednu 1943.

OSUD SI URČIL SÁM

Díky svým negativním předpovědím se tak stal Krafft pro Německo nepohodlným. Poslední kapkou byla jeho varující předpověď, že říšské ministerstvo propagandy bude brzy zasaženo bombami při spojeneckém náletu na Berlín a zničeno.

Jeho předpověď, která se záhy mimochodem přesně vyplnila, byla předána gestapu. To ji vyhodnotilo jako protistátní a Krafft putoval znovu do vězení. Vězněn byl za nelidských podmínek, nakazil se tyfem a zemřel při převozu do koncentračního tábora Buchenwald 8.

ledna 1945.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dobývání Matterhornu: Za prvenství zaplatí životem čtyři lidé!
epochaplus.cz

Dobývání Matterhornu: Za...

Dlouho všem dobrodruhům odolává. Za žádnou cenu...
Porostou solární panely?
epochaplus.cz

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
Model tokijského vodního kanálu z Fakulty stavební na Olympijském festivalu v Praze
21stoleti.cz

Model tokijského vodního...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...