Třicetiletý kulturista a milovník večírků Jason Padgett z amerického města Tacoma (stát Washington) v roce 2002 vychází z hospody po další úspěšně propařené noci. Náhle se za ním vynoří dva muži a jeden z nich ho praští do zátylku.
„Seber mu prachy a padáme,“ vykřikne při tom. V nemocnici zraněnému muži sdělí, že má lehký otřes mozku, a ještě téhož večera ho propustí domů. Když se ale Padgett další den probere, zjistí, že všude kolem sebe vidí podivné trojúhelníkové odrazy. Právě začal vnímat svět geometricky!
Požehnané přepadení?
Barový povaleč, který do té doby v ničem nijak zvlášť nevyniká, se doslova přes noc změní v matematického génia. Geometrie, rovnice, množiny – nic z toho mu náhle nedělá problémy. Navíc dokáže jako jediný člověk na planetě kreslit tzv.
fraktály (geometrické objekty, které zobrazují komplexní matematické rovnice), k čemuž je jinak zapotřebí složitých počítačových programů.
Vědci podrobí Padgettův mozek magnetické rezonanci (lékařské technice používané k zobrazování vnitřních orgánů lidského těla–pozn. red.) a dojdou k závěru, že jeho fenomenální matematické znalosti byly způsobeny právě díky nešťastnému úrazu hlavy.
„Věřím, že jsem živoucí důkaz, že tyto síly dřímají v nás všech. Když se to stalo mně, může se to přihodit komukoli,“ dodává Padgett.