Takzvaná Oblast 51 i její okolí jsou již skoro sedmdesát let skryty zraku veřejnosti. Jenže dva důvtipní lovci záhad využili nejmodernější techniku a natáčeli základnu ze vzdálenosti neuvěřitelných 40 kilometrů! Co zjistili?
Zmíněný husarský kousek se podařil dvojici amatérských lovců UFO – manželům Tracy a Timovi Doylovým. Záběry natáčejí pro svůj youtubový kanál, který nazvali UFO Seekers (česky Lovci UFO). Jejich plán je jasný.
Vystoupat na vrcholek Tikaboo Peak s několika teleobjektivy, jež jsou schopny natáčet či fotografovat na velmi velkou vzdálenost, a pokusit se pořídit nové exkluzivní záběry základny. A daří se jim to.
Svět tak může vidět, jak vypadá život v oblasti 51. Na jejich záznamu můžeme sledovat budovy a pohyb vozidel mezi nimi. Podaří se snad tímto počinem manželům přispět k odpovědi na otázku, zda jsou na základně prováděny výzkumy mimozemšťanů?
Mazaní manžílci
Ani mazanému manželskému páru se nic takového se odhalit nepodaří. Přesto ale přinášejí dosud nebývalý vhled do základny, jejíž existenci americká vláda oficiálně přiznala až v roce 1994, i když založena byla už v polovině 50. let.
A jelikož manželé natáčejí z tak veliké vzdálenosti, tedy až za zónou, která je prošpikována cedulemi zakazujícími natáčet a fotit pod pohrůžkou násilí, pořizují záznamy vlastně zcela legálně.
Účel základny: neznámý
Co se vlastně v oblasti 51 zkoumá? Co se ukrývá ve zdejších hangárech či kolik tu pracuje lidí? To vše jsou otázky, na něž americká armáda odmítá dát jasnou odpověď.
Pojďme se ji pokusit nalézt alespoň my podle četných indicií, které známe díky nejrůznějším lovcům záhad, jejichž pozornost je na oblast 51 upřena již velmi dlouho.
Jak jsme již zmínili, historie místa sahá do roku 1954, kdy je studená válka v plném proudu a Spojené státy si nacházejí toto odlehlé místo v nevadské poušti jakožto ideální úkryt pro testování nejnovějších leteckých technologií.
Alespoň tak usuzujeme podle toho, že podle dostupných informací je oblast 51 zjevně určená ke zkoušení vzdušných technologií. Najdeme tu například nejdelší ranvej na světě a spoustu dalších kratších přistávacích a vzletových drah.
Cenzura a utajení
Heslo „Area 51“ si ostatně můžete zadat i do internetového prohlížeče Google Maps, kde si základnu shora prohlédnete. Napadá vás, že to mohli udělat i Tracy a Tim a že vlastně vůbec nejde o nějak utajenou oblast, když jsou její snímky takto dostupné?
Nenechte se zmást, na satelitních snímcích nejspíše uvidíte jen jakousi „zcenzurovanou“ podobu základny. Věrohodnost satelitního snímku zkrátka nemůžeme nikterak prověřit. Jak to tu skutečně vypadá, to vědí jen zaměstnanci, kteří se sem dopravují letadly.
Kolik pracovníků zde nachází své uplatnění, to však netušíme. Jejich počet se ale odhaduje asi na jeden až dva tisíce.