Úvahy o severním pólu nalezneme v mýtech a legendách lidí, kteří obývají Severní a Jižní Ameriku. Nejde o historky, které by bylo možné opomenout. Zajímavým způsobem se totiž vztahují k řeckým bájím a indickým spekulacím…
Na americkém kontinentu je možné hledat informace o mýtickém významu severního pólu v myšlenkových systémech rozvinutých civilizací a kultur. Aztékové a Mayové se totiž proslaví nejen svou dovedností stavět úchvatné chrámy a paláce, ale také způsobem, jakým měří a zaznamenávají čas.
Hojně diskutovaný význam jejich kalendářů je přitom rozebírán z několika úhlů. Ve spojitosti s nimi je sledováno nejen přesné datum, kdy má k zásadní či osudné chvíli dojít, ale jsou také rozebírány možné události, které se mají odehrát.
V současnosti je v souvislosti s mayským kalendářem hojně diskutováno datum 21. prosince 2012. Má jít o konec světa? Nebo se odehraje jiná událost? Německý archeolog Sven Gronemayer vysvětluje: „Toto datum se stalo symbolem, je to chápáno jako odraz dne stvoření.
Je to příchod boha a nemusí to nutně znamenat něco špatného pro lidstvo.“ Je tak možné říci, že se může stát cokoliv. A není překvapením, že v jedné z variant hraje úlohu také severní pól…

PŘEVRÁTÍ SE PÓLY?
Podle některých odhadů má v toto kritické datum dojít ke změně magnetických pólů Země. Zatímco jsou totiž kartografické póly přesně stanovenými body, ve kterých se protínají poledníky, tak ty magnetické nezaujímají přesné místo.
Každým dnem se jejich poloha mění, což je dáno změnami v zemském magnetickém poli. Upozorňuje na to i Pavel Hejda z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky: „Z výzkumů, které provádějí paleomagnetici vyplývá, že magnetické pole neustále mění svůj tvar a svou velikost.
Je to zřejmé i z každodenních přímých observatorních měření.“ Společně s tím, jak se proměňuje magnetické pole Země, obměňují se i pozice magnetických pólů. Za posledních 75 milionů let došlo k přepólování 171krát!
Vědci se ale rozcházejí v odhadech, kdy se měly zemské póly naposledy přesunout. Hejda říká, že to mělo být před 700 000 lety. Vědec a badatel Greg Braden spekuluje o tom, že k jevu mohlo dojít i před 10 000–12 000 lety.
Připomíná přitom neštěstí zmíněná v Bibli a řeckých pověstech… Mluví o katastrofě, která zničila Hyperboreu? Jde o tu samou kalamitu, kterou líčí indické nauky? Je možné, že na severním pólu byla obývaná země, která byla při přepólování Země zničena?

KONCE A ZAČÁTKY
Po přečtení předchozích řádků by bylo možné říci, že je vše jasné. Všechny kultury v sobě mají zakódované příběhy o slavné minulosti a nestálé budoucnosti, které spojují s magickým severním vrškem světa.
Jak už to ale bývá, vše je mnohem složitější, než se na první pohled zdá… Nejen Mayové, ale všechny starověké kultury mají naprosto jiné uvažování o čase, než je tomu dnes. Jejich představy jsou totiž cyklické.
To znamená, že věří v neustálé opakování událostí a jevů. Předpokládají, že po začátku přichází konec a po konci následuje nový začátek. Co nám tedy vyprávějí legendy o severním pólu? Líčí nám děsivou minulost i budoucnost současně?
Zaměřují se na osudy zemí a civilizací? Vyprávění o mocné síle pólu a úchvatné civilizaci nejspíš může být založené na skutečnosti. Je ale také pravděpodobné, že se zaobíráme historkami plnými alegorických mýtů a jinotajů.
Historickou podstatu mýtů o severním pólu se tak nejspíš nikdy nedozvíme. Můžeme jen spekulovat o tom, co se stalo, nebo ještě v budoucnu může stát. Zdá se totiž, že je s ledovou zemí na vrcholu spojeno více, než si vůbec dokážeme představit…