27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Séthův chrám: Tajemná odnož Církve Satanovy
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 3.3.2022
3.1tis
Odštěpený směr si ve znaku nechá také pentagram. Foto: Pixabay
308
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1975 vzniká nový satanistický kult nazvaný Séthův chrám. Zakládá ho bývalý plukovník armády Spojených států Michael Aquino a několik členů Církve Satanovy.

Odštěpený směr  si  ve znaku nechá také pentagram. Foto: Pixabay Aquino založil svůj řád na zámku Wewelsburg v Německu.  Foto: Tbachner / CC BY 3.0 Manželé Aquinovi v roce 1999 Foto: Svartulfr1 / Creative commons - volné dílo

Protiklad křesťanských církví – tak bychom mohli nazvat církev, která nese název „Satanova“. Využívá stejných prvků, jako známe z tradičních „svatých institucí“: má vlastní bibli, své devatero (coby analogii klasického desatera), hierarchii a příslušné hodnosti, a také náležité ceremonie.

Jenže její pravidla se od těch křesťanských naprosto liší! Tak například první zákon devatera zní: „Satan znamená ukájení choutek, nikoliv odříkání!“ A nebo další: „Satan znamená všechny takzvané hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo emočnímu uspokojení!“ Za „biblí“, stejně jako za satanistickým náboženstvím, stojí Američan Anton Szandor LaVey.

Mohlo by se zdát, že tento muž je ztělesněním zla. Ovšem to, že založil Církev Satanovu, ještě neznamená, že od něj pochází satanismus jako směr coby takový. Tento kult má totiž mnoho následovníků už napříč historií, existuje řada jeho verzí, klubů i sekt.

LaVeyův satanismus je specifický v tom, že prosazuje požitkářský způsob života, individualismus a vlastní prospěch. Jeho následovníci tvrdí, že Satana jako symbol zla vlastně vůbec neuctívají.

Aquino založil svůj řád na zámku Wewelsburg v Německu. Foto: Tbachner / CC BY 3.0

OSVÍCENÝ INDIVIDUALISMUS

Séthův  chrám se prý odděluje z toho důvodu, že zcela nesouhlasí s její filozofií a mají i jisté problémy s jejím chodem. Náplní činnosti stoupenců Séthova chrámu je sebepoznání a zdokonalování vlastní osobnosti.

Ve středu učení stojí egyptský bůh smrti Séth, který podle Aquina obdaroval člověka inteligencí. Pomocí různých rituálů a speciální četby by se členové kultu údajně měli přiblížit k Bohu a proniknout do tajů metafyziky (jakési podstaty bytí).

Manželé Aquinovi v roce 1999 Foto: Svartulfr1 / Creative commons – volné dílo

Organizace má své následovníky po celém světě. Séthův chrám prosazuje tzv. osvícený individualismus, ale podle dostupných informací zřejmě tak dokonalý nebude. Řada jeho členů totiž odchází a nikdo zde prý nevydrží delší dobu.

Okultní společnosti se totiž musí platit poplatek za členství. Důvody k odchodu stoupenců jsou však i další, blíže ovšem nejsou specifikovány. Bojí se snad odpadlíci promluvit? Co je Séthův chrám ve skutečnosti zač?

Foto: Creative commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 72
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.8tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]