Již prastaré mýty a legendy barvitě líčí podivné ohnivé jevy na obloze, v dávných dobách interpretované jako neblahá znamení. Naši předci neznali podstatu všech přírodních jevů a vysvětlovali si je jako působení mystických sil.
Dnes máme někdy tendenci všechny jevy, zaznamenané v pro nás již dávné minulosti, zařadit do škatulky bájí a pohádek. Jenže tyto popisované události mohly vzniknout rovněž i na základě skutečných událostí…
Obrovský výbuch
Příkladem může být staroindický epos Mahábhárata, jenž vypráví, jak před více než třemi tisíci lety zaniklo starověké město Mohendžodaro, rozkládající se na břehu řeky Indu.
Jednoho dne se prý na obloze objevila velká oslnivá záře, která se valila na město, a vzduch se rozpálil natolik, že nebyl dýchatelný. Následně údajně nastal obrovský výbuch, který zahubil vše živé…
Tato pohroma měla navíc přijít zcela nečekaně a bez jakékoliv zjevné příčiny. Lidé se tomuto místu později vždy intuitivně vyhýbali a časem se existence města přesunula mezi dávné báje a pověsti.
Archeologický průzkum
Změna nastala až v minulém století, kdy archeologové na základě informací obsažených v Mahábháratě odhalili místní ruiny. Tyto vykopávky potvrdily, že epos zřejmě události zaznamenal velmi výstižně a pravdivě.
Vědci zde objevili kameny roztavené silným žárem a skutečně našli důkazy o obrovském výbuchu…
Kulové blesky?
Vysvětlení však nabízí i sama příroda a na vině by mohly být například i kulové blesky. Některé se chovají jako přírodní fenomén, jiné zase naopak, jako kdyby měly vlastní inteligenci. Tmavé, neprůhledné pak odborníci nazvali černými blesky.
Jsou to podle nich nerozžhavené kulové blesky. Tyto útvary se prý mohou volně vznášet ve vzduchu, velmi rychle se pohybovat, zhasínat a znovu se rozsvěcovat. Mají také schopnost vybuchovat, přičemž mohou kupříkladu zapálit i budovu.
Nové hypotézy
Podle nových hypotéz světelné a ohnivé útvary, z nichž se některé chovají jako slepé a jiné jako inteligentní, nejsou jen zvláštním stavem hmoty, který nazýváme plazma, ale pocházejí ze světa energií, jenž je součástí vesmíru a projevuje se též hmotně.
Kosmické energie?
Rovněž i Mohendžodaro se mohlo stát terčem těchto energií. Odborníci však spočítali, že na zničení celého města by se muselo podílet tři až čtyři tisíce černých i ohnivých kulových blesků.
Této informaci se ani nechce věřit, ovšem je to prý skutečně docela dobře možné. Nad naší planetou se údajně ročně přežene asi šestnáct milionů bouřek a celkově udeří až tři miliardy blesků.
Může je způsobit elektřina vytvářená z dešťových kapek, nebo jsou dílem kosmických energií? Nebo bylo v případě zničení tohoto starověkého města vše ještě zcela jinak?