Skip to content

Jaké jsou záhady katedrály v Chartres?

Magická katedrála v Chartres patří mezi největší gotické skvosty na světě. Pojí se s ní ale řada mystérií, spojených nejen s křesťanským světem, ale i tím pohanským. Jaká tajemství ukrývá?

Francouzské městečko Chartres se 40 000 obyvateli leží na malém skalnatém návrší na levém břehu řeky Eure, asi 90 km od Paříže. Ve 12. století zde vyrostla jedna z nejstarších a největších gotických katedrál, která je dodnes zahalena tajemstvím.

Stavba vyniká především propojením „pohanského“ a křesťanského světa a není pochyb, že jedná o velmi magické místo.

DRUIDSKÁ SVATYNĚ

Místo, na kterém dnes stojí katedrála, z neznámých i známých důvodů přitahovalo lidi ještě před vznikem křesťanství. Na pahorku totiž vznikla dávno před Kristem druidská svatyně, kde se scházeli Galové, příslušníci keltských kmenů, se svými duchovními a vykonávali náboženské obřady.

Svatyně stála v posvátném háji a vypadala velmi podobně jako dnes známé Stonehenge. Skládala se z množství kamenných dolmenů, které měly za úkol zachycovat sílu Země. Dnes víme, že šlo o tzv. telurické proudy (elektrické proudy v zemské kůře).

Zřejmě i tato energie sem táhla v dalších letech Římany a později křesťany, kteří zde v 8. století postavili první románskou baziliku. Stavbu ale provázalo několik požárů. Ten nejzásadnější se rozhořel v roce 1194 a rozhodlo se kvůli němu o rekonstrukci kostela na raně gotickou novostavbu.

Stavitelé už od počátku postupovali velice nestandardně. Ve středověku se všechny kostely a katedrály orientovaly na východ, tato katedrála stojí ale severovýchodně. Proč? Zřejmě za to opět mohou telurické proudy, na kterých druidská svatyně stála.

Dle scannů katedrály jí proudí záhadné proudy.
ZÁZRAČNÁ VODA POD KATEDRÁLOU

Druidové zde nezanechali pouze dolmeny, ale i prastarou studnu s léčivou vodou, která se nacházela v kryptě pod katedrálou. Jedna z legend říká, že kdo pil devět dní její vodu a v noci u ní spal, ten se prý hned uzdravil.

Podle jiného vyprávění se člověk po napití buď úplně uzdravil, nebo do tří dnů zemřel bezbolestnou a pokojnou smrtí. Tehdejší církev však považovala zprávy o vyléčení z pramene za rouhačství. V roce 1650 byla proto zazděna podzemní chodba, která k ní vedla, a studna byla zasypána.

Archeologové ji znovu nalezli v roce 1901 společně s dalšími zbytky keltských staveb.

VĚDĚLO SE O STAVBĚ PŘEDEM?

Rychlost výstavby se stala předmětem mnoha spekulací. Po předposledním požáru se totiž začalo s budováním nových gotických věží, které se ale nepokládaly na starý kostel, nýbrž stály před ním a byly postaveny zcela samostatně.

Vědělo se už tehdy, jak budou práce v budoucnu pokračovat? Když přišel za 60 let požár znovu a zničil starý kostel, byly připraveny nejen věže, ale i finance a nákresy. Řemeslníci čekali jen na pokyn k zahájení stavby.

Tuto teorii podporuje i legenda, hovořící o podivné cestě francouzských rytířů do Jeruzaléma, které vyslal zakladatel mnišského řádu cisterciáků Bernard z Clairvaux. Rytíři se vzdali svého světského majetku a vypravili se na cestu za tajemstvími pohřbenými pod zříceninami Šalamounova chrámu v Jeruzalémě, kde se měla nacházet posvátná archa úmluvy.

Později vešli ve známost jako templářští rytíři a ve Svaté zemi strávili skoro deset let. Do Francie se vrátili stejně tajemně, jako odtud odešli.

Ovlivnili výstavbu katedrály templářští rytíři?
POHANSKÝ SLUNOVRAT

O tom, že budova není postavena jen ledabyle a vše zde má přesný účel, svědčí i dlaždice, která se každý rok v den letního slunovratu rozzáří. Kolem poledne dne 21. června pronikne otvorem v okně svatého Apolináře paprsek a osvítí kovový čep, osazený v asymetricky položené dlaždici.

Nejpodivnější je, proč se v křesťanském kostele oslavuje vyloženě pohanský svátek. V období zimního slunovratu zase paprsek září na sloup, na němž se zobrazují obrysy kamenného vozu, který údajně převážel archu úmluvy.

Zřejmě nejzajímavější je kachlíkový labyrint, umístěný uprostřed katedrály. Tento symbol se objevuje po celém světě a v době středověku nešlo o nic výjimečného, měly ho i jiné kostely. Církev je ale v 16.

století rušila kvůli „pohanské“ symbolice. V Chartres zůstal labyrint jako jeden z mála zachovaný až do dnešních dnů. Na jeho odstranění totiž nezbyl dostatek peněz. Pro mnohé představuje hmotný svět – a světlo, které na něj proniká, považují za božskou, nadpozemskou sílu.

Katedrálou prochází zvláštní světlo.
ANTICKÝ HRDINA V KŘESŤANSKÉM KOSTELE?

Labyrint je složen z 365 bílých kamenů a utváří jedenáct soustředných kruhů, rozdělených na čtyři kvadranty. Má průměr 12 metrů a jeho celková délka činí téměř 262 metrů. O tom, že se nejednalo o zcela křesťanskou záležitost, potvrzuje i měděná deska, která se nacházela v jeho středu.

Na plátu byl zobrazen antický hrdina Théseus, jak zabíjí bájného Minotaura. Deska se ale bohužel nedochovala, jelikož ji nechal Napoleon roztavit jako surovinu pro výrobu děl. Dle některých legend využívali labyrint duchovní kněží hlavně o Velikonocích.

Na místě se tančilo a házelo se míčem, který představoval symbol Slunce. Rituál měl věřícím ukazovat cestu do nebeského Jeruzaléma, a tím i cestu ke spáse. Křesťanští poutníci procházeli pokorně po kolenou a přitom se modlili.

Tím si připomínali křížovou cestu Ježíše.

Uprostřed labyrintu se nacházel bájný hrdina Théseus.
DRUIDSKÁ PANNA MARIE

Soška ze zčernalého hruškového dřeva byla nejprve umístěna v kryptě a zákonitě byla považována za Pannu Marii s jezulátkem. Skutečnost je ale jiná. V jedné z jeskyní se nacházela keltská svatyně s oltářem a výše zmíněnou soškou.

Ta měla být vzývána jako „panna, která dává zrození“. Vyrobili ji lidé dávno před začátkem našeho letopočtu. V roce 1020 byla údajně zničena při požáru, nahrazena kopií a znovu umístěna do jedné z kaplí v kryptě.

Postupem času ji církevní hodnostáři přenesli přímo do katedrály. Černá barva jako by symbolizovala černou zemi s jejími tajemnými silami – telurickými proudy. Je údajně umístěna nad místem mocného výronu této záhadné energie, střeží jej a vítězí nad ním.

V podzemí starých chrámů stávaly kdysi sochy Isis, ale s příchodem křesťanství původní božstva ustoupila nebo se transformovala. Tak se mohla bohyně Isis proměnit v černou Pannu. Sošku našli v 19. století francouzští revolucionáři a demonstrativně ji za zpěvu Marseillaisy spálili.

V dnešní době můžeme vidět jen její repliku.

Černá madona údajně stráží záhadnou energii.
OBRAZOVÝ PŘÍBĚH PÍSMA SVATÉHO

Význam vitráží jako obrazové knihy je jednoznačný. Na 176 oknech a rozetách si můžete prohlédnout více než tisíc různých příběhů. Jsou zde vyobrazeny biblické příběhy s legendami o svatých, scény z významných bitev, ale také drobnosti z tehdejšího běžného života.

Na malbách na skle je údajně zaznamenáno celé Písmo svaté. Nejznámější vitrážové okno vypráví příběh Posledního soudu. Zajímavostí je, že velikost a tvar tohoto okna se přesně shoduje s rozměry bludiště, a pokud by stěna byla položena na podlahu, okno by ho přesně pokrývalo.

Největší podivností je tu sklo. Okna katedrály totiž září i při zatažené soumračné obloze stejně, jako když jsou osvícena v pravé poledne. Skla jako by si sama regulovala množství procházejícího světla.

Působí jako drahokam, který sám září. A tajemstvím zůstává dodnes, jelikož se ani chemickou analýzou nepodařilo zjistit, jak bylo sklo vyrobeno. Podle Písma svatého je Bůh světlo, proto je považováno za posvátné…

V katedrále se nachází na 176 oknech více než tisíc příběhů.
NEZNIČITELNÁ RELIKVIE

Další zvláštností ukrytou v katedrále je košile Panny Marie, kterou měla na sobě v době narození Ježíše. Katedrále ji věnoval francký panovník Karel II. Holý roku 876. V kronikách se hovoří, že kvůli této relikvii přicházeli do katedrály králové, rytíři a šlechtici, kteří si nechávali zhotovit podobnou.

Tu si pak oblékali pod brnění a věřili, že je bude ochraňovat před jakýmkoli zraněním. Unikátní je, že košile „přežila“ bez poškození všechny požáry, které na místě nastaly.

Foto: Shuterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Showroomy Lexus z pohodlí domova
iluxus.cz

Showroomy Lexus z pohodlí...

Jen pomocí jediného kliknutí se mohou...
Nejzajímavější naučné stezky
nasehvezdy.cz

Nejzajímavější naučné stezky

Poznávací trasy jsou oblíbeným cílem tuzemské...
Rudolf II. se kvůli přísné etiketě málem udusil
epochaplus.cz

Rudolf II. se kvůli přísné...

Zaskočí mu sousto a marně se snaží opakovaným kašláním...
Jak pečovat o své oči?
nasehvezdy.cz

Jak pečovat o své oči?

Oči o vás prozradí mnohé. Mohou vás o mnoho...
Očkování proti chřipce – nedostatek vakcíny
21stoleti.cz

Očkování proti chřipce...

Češi se v minulých letech o očkování proti...
Slunatec nádherný se náležitě představil
epochaplus.cz

Slunatec nádherný se...

Ačkoliv měří sice jen něco málo přes 40...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...
Vražda Filipa Makedonského: Měla v ní prsty jeho vlastní manželka?
epochalnisvet.cz

Vražda Filipa Makedonského:...

„To snad ne!“ rozčílí se mocná Olympias,...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...