21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Reportáže
Jaký byl osud vězňů budujících tajné nacistické podzemní komplexy?
Mirek Brát
od Mirek Brát 13.8.2021
6.1tis
Vstupní brána koncentračního tábora Gross-Rossen.
134
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Nacistický projekt Riese (Obr) v polských Sovích horách stále vzbuzuje více otázek, než nabízí odpovědí. Jedna z těchto otázek zní: Jaký byl osud vězňů, kteří nacistické tajné podzemí budovali?

Vstupní brána koncentračního tábora Gross-Rossen. Model areálu koncentračního tábora Gross-Rossen. Koncentrační tábor Gross-Rossen se nachází v blízkosti českých hranic. Pietní místo obětí masakru u Choustníkova Hradiště v únoru 1945. Symbol trnové koruny na památníku v Choustníkově Hradišti. Na dohled pietního místa je věž kostela v Choustníkově Hradišti.

Pracovní síly pro gigantické stavební projekty nacistů ve Slezsku poskytoval zejména koncentrační tábor Gross-Rossen a desítky jeho poboček. Jednalo se například o pobočku tábora Gross-Rossen, pracovní tábor Fürstenstein.

Koncentrační tábor Gross-Rossen se nachází v blízkosti českých hranic.

Ten patřil přímo pod správu pracovního tábora Riese. Vězni z tohoto tábora budovali i podzemní komplex pod zámkem Książ u Valbřichu (Wałbrzych). Právě sem měl být přesunut hlavní stan Adolfa Hitlera. V Slezsku měly najít bezpečné útočiště i hlavní úřady třetí říše včetně generálního štábu.

Model areálu koncentračního tábora Gross-Rossen.

Otrocká práce

Celé podzemní město budovali vězňové z koncentračního tábora Gross-Rossen v lokalitě Osówka. Práce zde začaly již v roce 1943. Řízení stavebních prací zde zajišťovala nechvalně známá organizace Todt. Když Němci oblast před příchodem Rudé armády opouštěli, spálili veškerou dokumentaci, která by mohla prozradit účel celého projektu.

Stejným způsobem se měli zbavovat i nepohodlných svědků – vězňů, kteří v Osówce pracovali. Údajně byla část z nich usmrcena výbuchy přímo uvnitř komplexu podzemních chodeb.

Pietní místo obětí masakru u Choustníkova Hradiště v únoru 1945.

Pochody smrti

V závěru druhé světové války byly takzvané pochody smrti vypravovány z poboček Gross-Rossenu i přes české území. Vězni byli na těchto pochodech masakrováni strážními oddíly za asistence místního německého obyvatelstva.

Symbol trnové koruny na památníku v Choustníkově Hradišti.

Jedna z těchto masových vražd se stala v únoru roku 1945 i v lokalitě Choustníkova Hradiště ve Východních Čechách. Usmrceno zde bylo téměř 200 lidí, vězňů z poboček koncentračního tábora Gross–Rossen v Sovích horách. Velké množství takových obětí nebylo stále identifikováno.

Na dohled pietního místa je věž kostela v Choustníkově Hradišti.

Epilog

S přihlédnutím k vysoké míře organizovanosti, kterou si nacistická vraždící mašinérie udržela de facto do posledních hodin druhé světové války, je oprávněnou spekulací, zda masakry na pochodech smrti vedoucích z tábora Gross-Rossen, nebyly v některých případech i cílenou snahou zbavit se nepohodlných svědků a udržet tak tajemství projektu Riese pro nějakou další čtvrtou říši, která však již naštěstí nepřišla.

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]