27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Reportáže
Jaký byl osud vězňů budujících tajné nacistické podzemní komplexy?
Mirek Brát
od Mirek Brát 13.8.2021
6.1tis
Vstupní brána koncentračního tábora Gross-Rossen.
134
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Nacistický projekt Riese (Obr) v polských Sovích horách stále vzbuzuje více otázek, než nabízí odpovědí. Jedna z těchto otázek zní: Jaký byl osud vězňů, kteří nacistické tajné podzemí budovali?

Vstupní brána koncentračního tábora Gross-Rossen. Model areálu koncentračního tábora Gross-Rossen. Koncentrační tábor Gross-Rossen se nachází v blízkosti českých hranic. Pietní místo obětí masakru u Choustníkova Hradiště v únoru 1945. Symbol trnové koruny na památníku v Choustníkově Hradišti. Na dohled pietního místa je věž kostela v Choustníkově Hradišti.

Pracovní síly pro gigantické stavební projekty nacistů ve Slezsku poskytoval zejména koncentrační tábor Gross-Rossen a desítky jeho poboček. Jednalo se například o pobočku tábora Gross-Rossen, pracovní tábor Fürstenstein.

Koncentrační tábor Gross-Rossen se nachází v blízkosti českých hranic.

Ten patřil přímo pod správu pracovního tábora Riese. Vězni z tohoto tábora budovali i podzemní komplex pod zámkem Książ u Valbřichu (Wałbrzych). Právě sem měl být přesunut hlavní stan Adolfa Hitlera. V Slezsku měly najít bezpečné útočiště i hlavní úřady třetí říše včetně generálního štábu.

Model areálu koncentračního tábora Gross-Rossen.

Otrocká práce

Celé podzemní město budovali vězňové z koncentračního tábora Gross-Rossen v lokalitě Osówka. Práce zde začaly již v roce 1943. Řízení stavebních prací zde zajišťovala nechvalně známá organizace Todt. Když Němci oblast před příchodem Rudé armády opouštěli, spálili veškerou dokumentaci, která by mohla prozradit účel celého projektu.

Stejným způsobem se měli zbavovat i nepohodlných svědků – vězňů, kteří v Osówce pracovali. Údajně byla část z nich usmrcena výbuchy přímo uvnitř komplexu podzemních chodeb.

Pietní místo obětí masakru u Choustníkova Hradiště v únoru 1945.

Pochody smrti

V závěru druhé světové války byly takzvané pochody smrti vypravovány z poboček Gross-Rossenu i přes české území. Vězni byli na těchto pochodech masakrováni strážními oddíly za asistence místního německého obyvatelstva.

Symbol trnové koruny na památníku v Choustníkově Hradišti.

Jedna z těchto masových vražd se stala v únoru roku 1945 i v lokalitě Choustníkova Hradiště ve Východních Čechách. Usmrceno zde bylo téměř 200 lidí, vězňů z poboček koncentračního tábora Gross–Rossen v Sovích horách. Velké množství takových obětí nebylo stále identifikováno.

Na dohled pietního místa je věž kostela v Choustníkově Hradišti.

Epilog

S přihlédnutím k vysoké míře organizovanosti, kterou si nacistická vraždící mašinérie udržela de facto do posledních hodin druhé světové války, je oprávněnou spekulací, zda masakry na pochodech smrti vedoucích z tábora Gross-Rossen, nebyly v některých případech i cílenou snahou zbavit se nepohodlných svědků a udržet tak tajemství projektu Riese pro nějakou další čtvrtou říši, která však již naštěstí nepřišla.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 9.10.2022 1.7tis
Závěr jeho životní cesty připomíná osud Napoleona Bonaparta. Také on zemřel na vzdáleném ostrově. I v jeho případě to byl zřejmý trest za pokus o návrat na trůn. Blahoslavený Karel I. z habsbursko-lotrinské dynastie, v letech 1916-1918 poslední rakouský císař i král český. Po zániku Rakouska-Uherska je Karel I. nucený odejít do exilu. Po neúspěšných […]
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]