reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Reportáže
Jaký byl osud vězňů budujících tajné nacistické podzemní komplexy?
Mirek Brát
od Mirek Brát 13.8.2021
6.1tis
Vstupní brána koncentračního tábora Gross-Rossen.
134
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Nacistický projekt Riese (Obr) v polských Sovích horách stále vzbuzuje více otázek, než nabízí odpovědí. Jedna z těchto otázek zní: Jaký byl osud vězňů, kteří nacistické tajné podzemí budovali?

Vstupní brána koncentračního tábora Gross-Rossen. Model areálu koncentračního tábora Gross-Rossen. Koncentrační tábor Gross-Rossen se nachází v blízkosti českých hranic. Pietní místo obětí masakru u Choustníkova Hradiště v únoru 1945. Symbol trnové koruny na památníku v Choustníkově Hradišti. Na dohled pietního místa je věž kostela v Choustníkově Hradišti.

Pracovní síly pro gigantické stavební projekty nacistů ve Slezsku poskytoval zejména koncentrační tábor Gross-Rossen a desítky jeho poboček. Jednalo se například o pobočku tábora Gross-Rossen, pracovní tábor Fürstenstein.

Koncentrační tábor Gross-Rossen se nachází v blízkosti českých hranic.

Ten patřil přímo pod správu pracovního tábora Riese. Vězni z tohoto tábora budovali i podzemní komplex pod zámkem Książ u Valbřichu (Wałbrzych). Právě sem měl být přesunut hlavní stan Adolfa Hitlera. V Slezsku měly najít bezpečné útočiště i hlavní úřady třetí říše včetně generálního štábu.

Model areálu koncentračního tábora Gross-Rossen.

Otrocká práce

Celé podzemní město budovali vězňové z koncentračního tábora Gross-Rossen v lokalitě Osówka. Práce zde začaly již v roce 1943. Řízení stavebních prací zde zajišťovala nechvalně známá organizace Todt. Když Němci oblast před příchodem Rudé armády opouštěli, spálili veškerou dokumentaci, která by mohla prozradit účel celého projektu.

Stejným způsobem se měli zbavovat i nepohodlných svědků – vězňů, kteří v Osówce pracovali. Údajně byla část z nich usmrcena výbuchy přímo uvnitř komplexu podzemních chodeb.

Pietní místo obětí masakru u Choustníkova Hradiště v únoru 1945.

Pochody smrti

V závěru druhé světové války byly takzvané pochody smrti vypravovány z poboček Gross-Rossenu i přes české území. Vězni byli na těchto pochodech masakrováni strážními oddíly za asistence místního německého obyvatelstva.

Symbol trnové koruny na památníku v Choustníkově Hradišti.

Jedna z těchto masových vražd se stala v únoru roku 1945 i v lokalitě Choustníkova Hradiště ve Východních Čechách. Usmrceno zde bylo téměř 200 lidí, vězňů z poboček koncentračního tábora Gross–Rossen v Sovích horách. Velké množství takových obětí nebylo stále identifikováno.

Na dohled pietního místa je věž kostela v Choustníkově Hradišti.

Epilog

S přihlédnutím k vysoké míře organizovanosti, kterou si nacistická vraždící mašinérie udržela de facto do posledních hodin druhé světové války, je oprávněnou spekulací, zda masakry na pochodech smrti vedoucích z tábora Gross-Rossen, nebyly v některých případech i cílenou snahou zbavit se nepohodlných svědků a udržet tak tajemství projektu Riese pro nějakou další čtvrtou říši, která však již naštěstí nepřišla.

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]