reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 27.12.2019

komerční sdělení
279
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Povinné ručení i havarijní pojištění jsou často zmiňovanými pojmy v auto-moto světě. Není se čemu divit, jde totiž o pojištění, která vám mohou zachránit spoustu peněz. Rozhodně by se však nevyplatilo tato dvě pojištění zaměnit.

Každé totiž slouží zpravidla k něčemu jinému. Jaký je mezi nimi rozdíl, a které z nich se opravdu vyplatí uzavřít?

Nejprve splňte zákonnou povinnost

Povinné ručení je označováno také jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jeho uzavření je zákonnou povinností, kterou se rozhodně nevyplatí přehlížet.

Pokud totiž povinné ručení u automobilu, který máte zapsaný v registru, nezaplatíte, vystavujete se sankci, která vám může být uložena buď Českou kanceláří pojistitelů, nebo Policie ČR při běžné silniční kontrole.

Obecně lze povinné ručení charakterizovat jako pojištění, které pokryje škodu na vozidlech ostatních řidičů, která vznikla vaší vinou.

Kvalitní povinné ručení se rozhodně vyplatí. Způsobíte-li nehodu, může se škoda vyšplhat do milionů raz dva. V případě, kdy povinné ručení mít uzavřené nebudete, hradíte škodu z vlastní kapsy a ještě se vystavujete pokutě.

Havarijní pojištění ušetří spoustu výdajů

Žádný zákon neudává povinnost mít uzavřeno povinné ručení. Jde teda o pojištění čistě dobrovolné. Toto pojištění kryje škodu na vašem vozidle, a to i škodu, která vznikla vaší vinou nebo vinou nezjištěného řidiče.

Může jít klidně o vandalismus, živelné pohromy nebo odcizení. Záleží jen na tom, jakou smlouvu si sjednáte. Nemusíte se tedy již obávat ťukanců na parkovišti a škod z dopravních nehod způsobených vaší vinou, dobré havarijní pojištění toto všechno pokryje.

Nutno však upozornit, že havarijní pojištění nepokryje 100 % dané škody. Ve smlouvě bývá často sjednána nějaká spoluúčast (často 5-10%). Tuto část tedy budete muset zaplatit vy, ale zbytek už zaplatí pojišťovna.

Jak vybrat to nejlepší?

Ať už je řeč o povinném ručení nebo havarijním pojištění, v obou případech najdete na trhu spoustu pojišťoven, které tato pojištění nabízí.

Jak ale vybrat tu kvalitní? Nejjednodušší způsob je využít nějakého online srovnávače povinného ručení nebo havarijního pojištění, který vám zobrazí všechny nabídky pohromadě a zároveň vám je i porovná.

Na první pohled tedy bude zřejmé, která nabídka je pro vás výhodná. U těchto pojištění již dávno neplatí, že čím levnější tím lepší. Je opravdu dobré zvážit jednotlivá pro a proti a vybrat především to, které je dostatečně kvalitní a odpovídá vašim potřebám.

Pár slov závěrem

Po přečtení článku již jistě víte, že k minimalizaci výdajů souvisejících s dopravní nehodou, dobře poslouží kombinace kvalitního havarijního pojištění spolu s povinným ručením. Rozhodně se vyplatí, vyčlenit na tato pojištění jednou měsíčně určitou částku, než muset hradit celou škodu z vlastních finančních prostředků.

Foto: Archiv, Wikimedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 779
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]