Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Jantarová komnata: Kam vlastně zmizela?

Někdy je nazývána osmým divem světa. Impozantní Jantarová komnata, jejíž hodnota je v podstatě nevyčíslitelná, zmizela ke konci 2. světové války z obsazeného území Sovětského svazu a od té doby patří „místo jejího odpočinku“ k největším záhadám.

Existuje ještě vůbec? A jestliže ano, kde se ukrývá?

Pruský král BEDŘICH I. (1657 – 1713) ve své době rozhodně nepatří mezi šetřílky. Objednává si totiž na přelomu 16. a 17. století u dánských a gdaňských řemeslníků pro svůj berlínský zámek hodně reprezentativní kuřácký salón – Jantarovou komnatu.

Je tvořena z 50 metrů čtverečních desek s jantarovou výzdobou, na něž je spotřebováno přibližně 4,5 tuny jantaru.

Jeho syn BEDŘICH VILÉM I. (1688 – 1740) ji však v roce 1716 dává darem ruskému carovi PETRU I. VELIKÉMU (1672 – 1725). Proč? Podle některých si chce údajně cara naklonit pro válku proti Švédům, podle jiných si ji však car na králi doslova vyprošuje, protože ho okouzlila při návštěvě Berlína.

Ať už je to ale, jak chce, car se mu za ni odvděčí 50 ruskými vojáky – bohatýry, přičemž každý z nich měří nejméně 2 metry. Netuší, že právě dohodl směnu, která v budoucnu leckoho nenechá spát a díky které přijde o život několik lidí!

Jantar je zkamenělá pryskyřice pravěkých jehličnatých stromů. Hodnotou se vyrovná zlatu nebo drahým kamenům. Lze ho rozpustit v lihu nebo v éteru. Je hořlavý – taví se při 300 ºC.

OD CARA K CAREVNĚ

Car je z Vilémova daru samozřejmě nadšen a dává jantarové díly zabudovat do svého „Zimního domu“, odkud jsou později přestěhovány do Zimního paláce. V roce 1755 pověří carevna JELIZAVETA PETROVNA (1709 – 1762) svého italského architekta FRANCESCA BARTOLOMEA RASTRELLIHO, aby tyto dílce umístil v Jekatěrinském letním paláci v Carském Selu nedaleko Petrohradu.

Právě tady se Jantarová komnata nachází až do roku 1941, kdy ji nechávají Němci během obléhání Leningradu (Petrohradu) rozebrat, uložit do 27 kovových beden a odvést na zámek v Královci ve Východním Prusku (dnešní Kaliningrad v Rusku – pozn. red.).

Tam je také pravděpodobně až do počátku roku 1945 vystavena. Pak její stopa záhadně mizí. Kam?

ZÁHADNÁ JANTAROVÁ EVAKUACE

Verzí je víc než dost! Podle jedné z nich je Jantarová komnata údajně zničena při americkém bombardování Královce nebo při útoku Rudé armády na město. Podle jiných je prý rozmontována a kamsi odvezena.

Jisté je, že poslední zpráva o ní pochází z 12. ledna 1945. Tehdy ředitel městského muzea ALFRED ROHDE hlásí tamnímu úřadu pro kulturu: „Balíme jatar do beden.“ Co to znamená? Pravděpodobně to, že se rozhoduje zabalit 107 jantarových panelů a 150 jantarových figur a připravit je tak k vynucené evakuaci.

Nikdo ale neví, co se s nimi děje pak. Hoří ještě v Královci, jak později tvrdí Rohde? Ukrývá je někdo kdesi ve Východním Prusku? Dostávají se někam do centrálního Německa? A jestliže ano, jakým způsobem?

POHŘEB VE VODÁCH BALTU?

Existují také informace, že byla možná z Královce převezena do polského Gdaňska, možná však také do německého Duryňska, Hamburku či Litvy. Ozývají se i svědci, kteří tvrdí, že byla naložena na obří parník Wilhelm Gustloff, který byl potopen sovětským torpédem a dodnes leží na dně Baltského moře.

Jeho vrak je sice krátce po 2. světové válce prozkoumán polskými potápěči, ti v něm však nalézají jen vyříznutou díru. Ukrývala se v něm snad Jantarová komnata?

PO STOPÁCH ZÁHADNÝCH ÚMRTÍ

Když v dubnu 1945 Rudá armáda osvobozuje Královec (Kaliningrad), po Jantarové komnatě už údajně není vidu ani slechu. Pátrání zahajuje skupina NKVD (sovětský státní orgán zabývající se vnitřní bezpečností, rozvědkou a kontrarozvědkou – pozn.

red.), která vyslýchá i zmiňovaného Alfreda Rohdeho. Tento korunní svědek, který Jantarovou komnatu viděl jako poslední, ale krátce na to záhadně umírá. Mimochodem – podobných úmrtí je v souvislosti s tímto případem daleko víc.

V listopadu 1988 například dochází k násilné smrti jednoho z nejaktivnějších hledačů Jantarové komnaty, německého vědce GEORGA STEINA, který jejímu hledání zasvěcuje 20 let svého života a veškeré své jmění.

Krátce před smrtí Stein svému příteli, občanu Lichtenštejnska baronu EDUARDU PFALZPFEINOVI, v dopise sděluje, že narazil na stopu Jantarové komnaty. Za několik dní je však jeho tělo s mnohačetnými bodnými ranami objeveno asi 140 kilometrů od německého Hamburku v rozvalinách jednoho starého zámku.

SMRT MLADÝCH POTÁPĚČŮ

Podobně zvláštní okolnosti provázely před lety i smrt dvou mladých amatérských hledačů pokladů u Kaliningradu. Svědkem toho je veterán kaliningradského oddílu potápěčů, námořní podporučík v záloze GRIGORIJ MACUJEV.

„Před několika lety dva mladí amatérští hledači pokladů objevili v jednom z pobřežních jezer umělou jeskyni,“ vypráví. „Podle toho, co mi říkali, vchod do ní zakrývala německá mina. Jeden z nich krátce na to, co tuto jeskyni objevili, za nejasných okolností spadl z balkonu v 5.

patře a zemřel. Druhý mladík se mě potom snažil přimět, abych minu zneškodnil. Nepřikládal jsem tomu žádný zvláštní význam. Když však tento mladík odešel zase jednou na jezero a zmizel beze stopy, rozhovor s ním se mi vybavil a ohlásil jsem to policii.

Už ho ale nikdy nenašli.“

„OPERACE PUŠKIN“

Po jantarovém pokladu se během mnoha desítek let pátrá na více než 500 místech na světě. Například v někdejší Německé demokratické republice se touto záležitostí intenzivně zabývá státní bezpečnost – Stasi.

Pod vedením důstojníka PAULA ENKEHO, kterému přezdívají „soudruh Jantar“, pracují na projektu pod krycím jménem „Operace Puškin“ stovky odborníků více než 20 let! Postupně je prozkoumáno 130 možných úložišť – 30 z nich i s nasazením těžké techniky.

A výsledek? Nulový!

CO UKRÝVÁ „OLGA“?

Hledáním Jantarové komnaty se samozřejmě zabývá i spousta jednotlivců, fantastů nebo hledačů pokladů.

Mezi nimi i výše zmiňovaný Němec Georg Stein. Jedna z verzí, kterou má tento muž ve svém posmrtném archivu, naznačuje, že by se Jantarová komnata mohla skrývat v jakési bývalé „náhradní metropoli“ Třetí říše ve Východním Prusku, kterou nacisté během 2.

světové války kódově označují jako „Střelnice Olga S 111“. O co jde? O obrovské podzemní město s rezidencí pro vůdce ADOLFA HITLERA (1899 – 1945) a místnostmi pro říšské kancléřství, se závody, sklady potravin, municí a také s muzejními sbírkami!

Údajně se zde má skrývat spousta cenností, včetně cca 100 tun zlatých zásob Německa.

EISENHOWEROVA NÁVŠTĚVA

Dodnes prý existuje videozáznam, který prokazuje, že krátce před koncem války, 19. dubna 1945, navštěvuje toto místo (včetně skladu uměleckých děl) americký generál a budoucí prezident USA DWIGHT DAVID EISENHOWER (1890 – 1969).

Co se s těmito sbírkami ale děje pak? Zůstávají na místě, nebo jsou Eisenhowerem někam odvezeny? O tom se žádné záznamy ani žádná oficiální vyjádření nezmiňují… Když pak v roce 1991 navštěvuje ruský prezident BORIS JELCIN (1931 – 2007) Německo, mimo jiné údajně prohlašuje, že ví, kde je ukryta Jantarová komnata.

Nepřímo při tom poukazuje na prostor „Olga“. Věděl snad něco víc?

Co všechno zabavil americký generál D. D. Eisenhower na návštěvě v německé „Střelnici Olga S 111“ v dubnu 1945? Odvezl si i části Jantarové komnaty?

DOLE V DOLE

Podle některých odborníků, kteří dodnes vyšetřují krádeže umění z nacistické éry, mohou být exponáty z Jantarové komnaty uloženy například v šachtě solného dolu v německém Volpriehausenu, který se nachází jižně od Hannoveru.

Tento důl skutečně vláda Třetí říše používá od roku 1944 jako skladiště ukořistěných uměleckých předmětů. Když je pak v létě 1945 zahájen odborný průzkum tohoto dolu, je zjištěno, že se v hloubce asi 660 metrů skrývají různé poklady o obsahu zhruba 24 železničních vagónů!

Šachtu však 29. září 1945 záhadně (po velkém výbuchu – pozn. red.) zaplavuje voda, a tak se nedaří potvrdit, zda se Jantarová komnata v dole skutečně nachází.

RUSOVÉ: NEMÁ SMYSL HLEDAT!

Ruský časopis Vlasť Kommersant však počátkem 90. let 20. století přichází s tvrzením, že Jantarová komnata byla spálena, když ruští vojáci v Královci obsadili zámek, kde byl poklad uskladněn. Uvádí, že jantar v ohni shořel a v popelišti prý byly nalezeny kovové konstrukce, na kterých měly být upevněny jantarové panely.

I ředitel Státního muzea Carské Selo IVAN SAUTOV tvrdí, že Jantarovou komnatu už nemá smysl hledat. „Jantar je organický kámen, který nevydrží dlouhé schraňování v nevyhovujících podmínkách,“ říká. „Neníli šetrně skladován a odborně konzervován, koroduje a rozpadává se.

Pokud tedy obklady původní Jantarové komnaty spočívají kdesi v jeskyních, bunkrech nebo sklepech, už jsou pravděpodobně dávno zkažené a bezcenné.“

KOMNATA PO KUSECH

Až do roku 1997 se může zdát, že se opravdu jedná o marné snažení. V té době se však objevují na veřejnosti dvě části, které byly kdysi součástí zmizelé Jantarové komnaty. V roce 1997 je v Brémách v kanceláři německého notáře MANHARDA KAISERA zabavena policií mozaika o rozměrech 55 x 70 centimetrů znázorňující pastorální (duchovní, církevní) scénu.

Manhard Kaiser policii tvrdí, že vzácný skvost ochraňuje pro klienta, který jej zdědil. Jeho jméno policii však neprozrazuje. Asi týden poté se objevuje i další část tak dlouho pohřešované komnaty – menší komoda.

Tu za 200 tisíc dolarů (asi 3,5 milionu korun – pozn. red.) prodává redakci časopisu Der Spiegel nejmenovaná žena z Berlína, která ji údajně kupuje o pár let dříve spolu s jiným starožitným nábytkem v Bavorsku.

Vypovídají snad tyto jednotlivé kousky ze soukromých sbírek o tom, že Jantarová komnata byla rozkradena německými vojáky během její cesty do Německa? Možná. Právě tady ale bohužel zase veškeré stopy končí…

UKRÝVÁ SE JANTATOVÁ KOMTANA NAKONEC V ČESKU?

Některé historické výzkumy ukazují, že jedním z míst, kde by se mohla více jak 60 let ukrývat Jantarová komnata, by mohly být i Krušné hory. Jaké indicie tomu nasvědčují? Především kdysi nalezený deník, který psal důstojník SS KARL VIKTOR svému synovi FRIEDRICHOVI a který naznačuje, že určitý velmi cenný náklad je ukryt VE STŘEDU KRUŠNÝCH HOR.

V tomto deníku jsou bohužel konkrétní místa začerněna. Spekuluje se ale, že by mohlo jít o malou POHRANIČNÍ VÍSKU HORA SV. KATEŘINY nebo o NĚMECKÝ DEUTSCHNEUDORF, který leží v její blízkosti za hranicemi.

Ani místní obyvatelé to nevylučují – naopak! Podle nich geografická poloha obce a množství starých štol, kterými je okolí těchto vesnic doslova prošpikováno, možnou existenci Jantarové komnaty potvrzují!

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Unikátní fakta o dětském mikrobiomu
21stoleti.cz

Unikátní fakta o dětském...

Zdánlivě „přátelské“ bakterie, které žijí přirozeně ve...
Když se řekne lavice…
panidomu.cz

Když se řekne lavice…

…každý si představí něco jiného. Tenhle...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...
Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Festival v Altamontu se zvrhnul ve vlnu násilností a skončil vraždou
epochaplus.cz

Festival v Altamontu se zvrhnul...

Legendární festival ve Woodstocku v roce 1969 se...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...