Britská královna Alžběta II. se chystá vyšplhat na nejvyšší stavbu mayského Uxmalu v Mexiku. Když se k ní přiblíží, spustí se prudký liják a přižene se silný vichr. Jde o náhodu, nebo za to mohou nadpřirozené síly?
Čarodějova pyramida je údajně prokletá a svými kouzly na ní vládne mocný bůh deště.
K vrcholku dech beroucí Čarodějovy pyramidy na mexickém poloostrově Yucatán stoupá dvojice kněží a mezi nimi jakýsi muž. Když trojice stane až na její špici, objeví se před nimi takzvaný Mágův příbytek. Podle historiků zde docházelo k rituálním lidským obětem.
„Mayští kněží vyřízli živému člověku nožem srdce. Škubající ostatky svrhli dolů, tělo se kutálelo po schodech, které se barvily krví,“ píše americký dobrodruh John Lloyd Stephens (1805–1852).
Záhadologové ovšem mají za to, že tajemná místnost na vrcholku uxmalské pyramidy sloužila k úplně jiným účelům. Podle některých ji obýval černokněžník, jiní zase mají za to, že tu žil návštěvník z cizích světů, nebo se odtud létalo ke hvězdám.
Postavil ji liliput?
Pohledy všech obyvatel Uxmalu jsou upřené na příchozího muže. Není se čemu divit. Jde o trpaslíka, kterého údajně na svět nepřivedla žena. Z leguáního vejce si ho vyčarovala jedna mayská kouzelnice.
Vládce města ho chce nejprve nechat popravit, pak si to ale rozmyslí a zadá cizinci tři úkoly, které považuje za nesplnitelné. „Jedním z nich bylo postavení pyramidy, jež bude vyšší než všechny stavby Uxmalu, a to za jeden jediný den,“ uvádí Stephens.
K panovníkovu překvapení liliput uspěje. Lid je jeho schopnostmi tak okouzlen, že vladaře svrhne a na trůn dosadí trpaslíka. Naplní se tak legenda, podle níž prastarý panovnický rod připraví o moc „muž nenarozený z matky“.
Srazí člena ochranky
Za pár minut by měla v ruinách Uxmalu začít show Světla a hudby. Zahájit ji má britská královna Alžběta II. (1926–2022). Celý den je krásně, což je pro festival pod širou oblohou důležité.
„To jsem zvědavý, jestli pyramida nechá Její Jasnost vstoupit,“ šeptá jeden z místních druhému. Podle pověstí se totiž nemůže na pyramidu vydat žádný cizí panovník. V roce 1975 se o to pokusí Alžběta II. Se zlou se však potáže.
Bezmračná obloha se náhle zatáhne, přižene se nebývale silný vichr a místo začnou bičovat provazce deště. Dojde k tomu přesně ve chvíli, kdy první člen královniny ochranky vstoupí na schody Čarodějovy pyramidy. Poryv větru ho okamžitě srazí na zem. Alžběta proto od nápadu rychle upustí.
Blesk z čistého nebe
Takřka odevšad shlíží z Čarodějovy pyramidy na člověka děsivá silueta boha deště Chaaca. Postava se sekerou v ruce a kly v puse ho provází po schodišti až na vrcholek svatyně. Také nad vstupem do Mágova příbytku je možné spatřit jeho hrůzu nahánějící reliéfy.
Zasvěcena mu není jen tato pyramida. Chaac má držet ochrannou ruku také nad tou Kukulkánovou v Chichén Itzá nacházející se rovněž na Yucatánu, kde v létě roku 1978 došlo k mimořádně záhadné události.
„Poté, co se archeolog Puleston vysmíval zdejším božstvům, sjel z čisté oblohy blesk a vědce na místě zabil,“ popisuje americká historička Ellen Lloyd. Byl to Chaac, který Alžbětě II. znemožnil vstup na nejvyšší stavbu Uxmalu?
Podle některých záhadologů nestál za podivnými jevy bůh deště, ale liliput, který obě pyramidy postavil. Buď nad nimi vyřkl ochrannou formuli, nebo v nich dokonce ukryl sofistikované zařízení, které je schopné zabít či zranit člověka.