Skip to content

Je křišťál magický nerost?

Nádherná průzračnost, jiskřící desítkami odrazů na jeho povrchu, připomíná svou čistotou vodu. Křišťál. Krásný kámen, který má podle lidových tradic univerzální léčivé vlastnosti a údajně disponuje magickým vlivem.

Má prý také podporovat jasnozřivost. Jedná se, jak tvrdí vědci, o pouhé pověry, nebo má tento nerost skutečně tajemné a léčivé schopnosti?

Křišťál v surové podobě

Je sklonek roku 2009 a na střechy pražských domů se snáší soumrak. V místnosti osvětlené starou petrolejovou lampou vládne ponuré přítmí. Hrobové ticho přerušuje pouze tikání hodin. Mladá dívka sedí naproti staré cikánce, jejíž oči se upřeně dívají do křišťálové koule.

Její pohled působí nepřítomně. Věštkyně má pocit, jako by uvnitř křišťálu viděla několik za sebou se měnících postav a poté obličej přítomné dívky, zahalený do žlutých mraků. Zatímco se pomyslná žlutá mlha rozplývá, žena temným hlasem říká: „Čekají vás problémy kvůli někomu, koho dobře znáte.

Měla byste si dát na toho člověka dobrý pozor…“ Proč je křišťál odjakživa pokládán za kámen neobvyklých vlastností? Může být pravda, že chrání proti zlu, negativním silám nebo že umožňuje spatřit budoucnost?

Má na nás křišťál magický vliv?
LÉČÍ A HARMONIZUJE?

Křišťál je průhledný nerost – oxid křemičitý (druh křemene). Již od pravěku jej mnohé národy pokládají za kámen, který má prohlubovat intuici, jasnovidné schopnosti a meditativní stavy. Vyrábějí se z něj také křišťálové koule, používané věštci – i když dnes jsou už většinou jen skleněné.

Opravdu křišťál pomáhá při předpovídání budoucnosti? Zatímco vědci to považují za nesmysl, věštci jednoznačně tvrdí pravý opak! Kdo z nich má pravdu? Za mnohé zřejmě může pověrčivost starých národů, která mnoha předmětům a některým místům přisuzuje magický vliv.

Avšak podle některých psychologů prý může pohled do křišťálu pomoci nahlédnout do podvědomí. Kámen prý také působí jako usměrňovač, který pohlcuje přebytečnou energii nebo ji naopak při nedostatku dodává.

Přiložený na postižená místa údajně mírní bolesti – zejména hlavy a zubů – nebo jiné obtíže. Dokáže prý harmonizovat i energetická centra (čakry). Voda, v níž je křišťál několik hodin ponořený, má údajně působit proti průjmu a zvracení a zahánět únavu.

Křišťálu je připisováno mnoho příznivých účinků na lidský organismus.
UMOŽŇUJE KLIDNÝ SPÁNEK?

Může být vysvětlením léčivých vlastností křišťálu to, že uvnitř něj probíhá jakési usměrňování energie, například částic světla – fotonů? Světlo procházející křišťálem se rozkládá na barevné spektrum.

A podle staré čínské filozofie feng-šuej jsou pro nastolení harmonie v prostředí důležité právě světelné podmínky, které křišťál upravuje! Způsobuje tedy také přeměnu a usměrnění toku energie, kterou Číňané nazývají čchi, Indové prána a jíž český spisovatel Jan Johann Jaroslav Miška (*1939) říká prasíla?

Anebo zde působí jiný, dnešní fyzikou zatím nepoznaný léčivý princip? Vždyť o pozitivních účincích některých nerostů a drahých kamenů jsou přesvědčeni mnozí lidé z vlastní zkušenosti. Jde snad jen o pověry?

Křišťál také údajně zmírňuje nervové potíže, horečky, má podporovat imunitní systém, klidný spánek a chránit proti cizím zlým myšlenkám a činům. Mohou být zprávy o jeho účincích přehnané? Zkuste si to vyzkoušet sami!

Petr Koutský

Foto: kamenyprozdravi.cz, kouzelnekameny.cz, Wikipedia, spektrumzdravi.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochaplus.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší vrásky...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Život mě nešetřil!
skutecnepribehy.cz

Život mě nešetřil!

Prožila jsem si roky, kdy...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Staročeská kuchařka: Ničily luštěniny rozum?
epochaplus.cz

Staročeská kuchařka: Ničily...

„Kterak to, že po všech porážkách se Francie vždy zase...
Čokoládové cupcakes s mascarpone krémem
panidomu.cz

Čokoládové cupcakes s...

Malé dortíky zdobené smetanovým...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...