Skip to content

Je křišťál magický nerost?

Nádherná průzračnost, jiskřící desítkami odrazů na jeho povrchu, připomíná svou čistotou vodu. Křišťál. Krásný kámen, který má podle lidových tradic univerzální léčivé vlastnosti a údajně disponuje magickým vlivem. Má prý také podporovat jasnozřivost. Jedná se, jak tvrdí vědci, o pouhé pověry, nebo má tento nerost skutečně tajemné a léčivé schopnosti?

Křišťál v surové podobě

Je sklonek roku 2009 a na střechy pražských domů se snáší soumrak. V místnosti osvětlené starou petrolejovou lampou vládne ponuré přítmí. Hrobové ticho přerušuje pouze tikání hodin. Mladá dívka sedí naproti staré cikánce, jejíž oči se upřeně dívají do křišťálové koule. Její pohled působí nepřítomně. Věštkyně má pocit, jako by uvnitř křišťálu viděla několik za sebou se měnících postav a poté obličej přítomné dívky, zahalený do žlutých mraků. Zatímco se pomyslná žlutá mlha rozplývá, žena temným hlasem říká: „Čekají vás problémy kvůli někomu, koho dobře znáte. Měla byste si dát na toho člověka dobrý pozor…“ Proč je křišťál odjakživa pokládán za kámen neobvyklých vlastností? Může být pravda, že chrání proti zlu, negativním silám nebo že umožňuje spatřit budoucnost?

Má na nás křišťál magický vliv?
LÉČÍ A HARMONIZUJE?

Křišťál je průhledný nerost – oxid křemičitý (druh křemene). Již od pravěku jej mnohé národy pokládají za kámen, který má prohlubovat intuici, jasnovidné schopnosti a meditativní stavy. Vyrábějí se z něj také křišťálové koule, používané věštci – i když dnes jsou už většinou jen skleněné. Opravdu křišťál pomáhá při předpovídání budoucnosti? Zatímco vědci to považují za nesmysl, věštci jednoznačně tvrdí pravý opak! Kdo z nich má pravdu? Za mnohé zřejmě může pověrčivost starých národů, která mnoha předmětům a některým místům přisuzuje magický vliv. Avšak podle některých psychologů prý může pohled do křišťálu pomoci nahlédnout do podvědomí. Kámen prý také působí jako usměrňovač, který pohlcuje přebytečnou energii nebo ji naopak při nedostatku dodává. Přiložený na postižená místa údajně mírní bolesti – zejména hlavy a zubů – nebo jiné obtíže. Dokáže prý harmonizovat i energetická centra (čakry). Voda, v níž je křišťál několik hodin ponořený, má údajně působit proti průjmu a zvracení a zahánět únavu.

Křišťálu je připisováno mnoho příznivých účinků na lidský organismus.
UMOŽŇUJE KLIDNÝ SPÁNEK?

Může být vysvětlením léčivých vlastností křišťálu to, že uvnitř něj probíhá jakési usměrňování energie, například částic světla – fotonů? Světlo procházející křišťálem se rozkládá na barevné spektrum. A podle staré čínské filozofie feng-šuej jsou pro nastolení harmonie v prostředí důležité právě světelné podmínky, které křišťál upravuje! Způsobuje tedy také přeměnu a usměrnění toku energie, kterou Číňané nazývají čchi, Indové prána a jíž český spisovatel Jan Johann Jaroslav Miška (*1939) říká prasíla? Anebo zde působí jiný, dnešní fyzikou zatím nepoznaný léčivý princip? Vždyť o pozitivních účincích některých nerostů a drahých kamenů jsou přesvědčeni mnozí lidé z vlastní zkušenosti. Jde snad jen o pověry? Křišťál také údajně zmírňuje nervové potíže, horečky, má podporovat imunitní systém, klidný spánek a chránit proti cizím zlým myšlenkám a činům. Mohou být zprávy o jeho účincích přehnané? Zkuste si to vyzkoušet sami!

Petr Koutský

Foto: kamenyprozdravi.cz, kouzelnekameny.cz, Wikipedia, spektrumzdravi.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gitano Cosmetics brzy v centru staré Prahy
iluxus.cz

Gitano Cosmetics brzy v...

Ryze česká společnost Gitano Cosmetics otevře...
100% esprit 100% drajv 100% elektro
epochalnisvet.cz

100% esprit 100% drajv 100%...

Mustang kdysi dávno nastavil limity pony...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Sedm prognóz, které se nevyplnily aneb omyly vědy a techniky
21stoleti.cz

Sedm prognóz, které se...

Předpovídat budoucnost je vždy balancováním na hraně...
Nasazení inzulinu u diabetiků je možné oddálit, říká profesor Haluzík z IKEM
21stoleti.cz

Nasazení inzulinu u diabetiků je...

Zatímco dříve se pro diabetes 2. typu často...
Další nosorožec na pokraji vyhubení
epochalnisvet.cz

Další nosorožec na pokraji...

Nosorožci sumaterští (Dicerorhinus sumatrensis)...
Už nehodlá být tak důvěřivá…
nasehvezdy.cz

Už nehodlá být tak...

Herečka Dana Morávková (48) zřejmě patří k dobromyslným...
Jaké barvy je zrcadlo?
epochaplus.cz

Jaké barvy je zrcadlo?

Přijde vám, že každá věc na...
Tajemné kruhy v Bosně: Vytvořili je pravěcí obři?
epochanacestach.cz

Tajemné kruhy v Bosně:...

Nedávno objevené kovové...
Rakousko: Půvab zasněžených velehor
epochanacestach.cz

Rakousko: Půvab zasněžených...

Takové lyžování jako v...
Rihanna: Jak jí náhoda změnila život
epochaplus.cz

Rihanna: Jak jí náhoda...

Rihanna, narozena jako Robyn...
Proč spolu ještě nemají potomka?
nasehvezdy.cz

Proč spolu ještě nemají...

Charismatický Ondřej Gregor Brzobohatý (36)...