Když se lékaři skloní nad na kost zmrzlým, ztuhlým tělem Jean Hillardové, už ani nedoufají, že se nešťastnice probudí. Jejich snahy o oživení jsou spíš rutinou, aby se neřeklo. K jejich překvapení se ale žena probudí a z nemocnice odejde po svých…
Teprve 19letou Američanku Jean Hillardovou našli v roce 1980 ani ne 4 metry od domu jejího známého, kam už nedošla, a navíc až druhý den poté, co tu chladem omdlela – venku bylo zrovna -30 °C (stát Minnesota je proslulý tím, že tu mrzne až praští).
Ale dívka to nějak přežije.
Výlet se změní v boj o život
Podobné drama zažije v roce 1999 i norská praktikantka Anna Bågenholm, která při lyžování s přáteli skončí uvězněná pod ledem v zamrzlé řece.
Trvá to 80 minut, než se jí podaří vyprostit a v té době už její srdce nebije, tělo je mrazem úplně ztuhlé a tělesná teplota je jen 13,7 °C.
Místo elektrické deky, do které lékaři zabalili Jean, aby jí zahřáli, využijí norští lékaři moderní technologie a s přístrojem na mimotělní oběh Anně zahřívají krev.
Nazítří se jí srdce samo od sebe rozběhne a po několika měsících terapie se Anna vrací do normálního života.
Tělo zmrzlé na kus ledu
V roce 2001 se do mrazivé kanadské noci zatoulá teprve i roční Erika Nordbyová. Na sobě má jen tričko a plenu a když jí najdou, je i její tělíčko tak ztuhlé, že nejde napíchnout žílu, a tak musí záchranář dívence jehlu injekce vrazit do kosti. I ona ale dramatické události přežije a zotaví se.
A takových příběhů je víc. Jak se ale mohli lidé, zmrzlí na kost opět vrátit do života? Někteří lékaři věří, že když tělo přemůže mráz, organismus se brání tím, že navodí zpomalení všech ostatních životních funkcí, aby ochránilo mozek. Pro vědce je to ale stále záhadou.