3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Je ve Špindlerově Mlýně překrásně i v „jaderné zimě“?
Je ve Špindlerově Mlýně překrásně i v „jaderné zimě“?
od 30.3.2022
2.5tis
Za zády lyžařů na sedačce lanové dráhy Ski areálu Svatý Petr je část svahu hory Medvědín. V pravé horní partii snímku je viditelný objekt Harmony Club Hotelu. V jeho podzemí je stále komplex velkého protiatomového krytu z doby studené války. Foto autor
280
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno.

Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.

Vrchol hory Medvědín. Foto autor V expozici bunkru najdete i dobové přístroje včetně televizoru, telefonů apod. Foto autor V podzemním krytu měla být zajištěna i odborná lékařská péče. Foto autor Vojenská plynová maska. Foto autor Červený telefon. Jaké důležité osoby měl spojovat? Foto autor Obrazové materiály v expozici protiatomového krytu nenechají nikoho na pochybách, pro jaké situace byl „bunkr“ vybudován. Foto autor Nechybí dobová propaganda… Foto autor Z expozice protiatomového krytu… Foto autor Zemní práce při výstavbě bunkru (reprofoto z expozice). Foto autor Těžká technika stavbařů na svazích Medvědína (reprofoto z expozice). Foto autor Svah hory Medvědín s vyznačením místa, kde v roce 1984 započala výstavba tajného protiatomového krytu. Foto autor Současný Harmony Club Hotel. V jeho podzemí se nachází muzejní expozice protiatomového krytu. Foto autor Technické zázemí bunkru. Foto autor Podzemní muzejní expozice je rozdělena do několika místností. Foto autor Zde velela Československá lidová armáda. Foto autor Dobová měřicí čidla. Foto autor Posádka bunkru byla samozřejmě ozbrojena. Foto autor Podzemní kryt měl odolat i útoku chemickými zbraněmi. Foto autor Za zády lyžařů na sedačce lanové dráhy Ski areálu Svatý Petr je část svahu hory Medvědín. V pravé horní partii snímku je viditelný objekt Harmony Club Hotelu. V jeho podzemí je stále komplex velkého protiatomového krytu z doby studené války. Foto autor Současné využití prostor bývalého protiatomového krytu. Foto autor Indicie, že v okolí hotelu jsou podzemní prostory, naznačují i povrchové prvky vzduchotechniky. Foto autor

Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. Jeho projekt byl vypracován již na počátku osmdesátých let dvacátého století. Formálně patřil do kompetence Generálního štábu Československé lidové armády.

Kryt se nacházel pod stavbou hotelu, který řídilo Ministerstvo hospodářství ČSSR a Státní plánovací komise.

Svah hory Medvědín s vyznačením místa, kde v roce 1984 započala výstavba tajného protiatomového krytu. Foto autor
Svah hory Medvědín s vyznačením místa, kde v roce 1984 započala výstavba tajného protiatomového krytu. Foto autor

Komplex povrchového objektu i jeho podzemní části měly ambice stát se místem konání důležitých politicko-vojenských summitů nejen v rámci tehdejšího Československa, ale i v kontextu zemí Varšavské smlouvy a Rady vzájemné hospodářské pomoci.

Těžká technika stavbařů na svazích Medvědína (reprofoto z expozice). Foto autor
Těžká technika stavbařů na svazích Medvědína (reprofoto z expozice). Foto autor

„Záchranná archa“

Stoupám směrem od parkoviště Hromovka a nějak mi to do kopce „nešlape“. Jistě, na vině je den strávený sportováním na svahu i nedávná změna času, která mi ubrala spánku před jarní lyžovačkou. Ale to není všechno.

reklama

Mám kapsy plné všeho možného… Problém ale je, že tyhle kapsy nejdou vysypat, obsah protřídit a pěkně spořádaně nechat v nejbližších barevných kontejnerech.

Současný Harmony Club Hotel. V jeho podzemí se nachází muzejní expozice protiatomového krytu. Foto autor
Současný Harmony Club Hotel. V jeho podzemí se nachází muzejní expozice protiatomového krytu. Foto autor

Najednou si uvědomuji, že si nesu nejen brašnu s fotoaparátem, ale i náklad různých vzpomínek, střípků vět a slov, které mi, kdoví proč, zůstaly v paměti. Teď se tahle nevinná rezidua paměti přeměňují do strašidelné podoby.

Hrbí mi ramena, trhají mi váhou kapsy, těžknou mi po nich nohy. Když totiž těmto myšlenkám dopřejete živný roztok z informací dnešních dnů, vyroste z nich cosi temného. Přitom se to k okolí nehodí. Každý přeci ví, že ve Špindlerově Mlýně, překrásně je v zimě…

Zemní práce při výstavbě bunkru (reprofoto z expozice). Foto autor
Zemní práce při výstavbě bunkru (reprofoto z expozice). Foto autor

Pak mi najednou došlo, co se to dere z hlubin podvědomí, co mě užírá, kazí náladu při téhle krkonošské osvětové procházce. Lyžování ve Špindlerově Mlýně mi totiž vždy připomnělo jednu skladbu Ivana Mládka.

reklama

Snad mi bard těch mnoha písničkových hitů promine, že spojuji jeho nevinný text s tak chmurnými vizemi. V písničce jde o psaní pohlednic ve společenské místnosti, pěkně v teple, ruce a nohy u kamen.

Stačí ale přidat do jedné věty jedno jediné slovo a jednu jedinou spojku. S nadsázkou plnou kruté ironie to výstižně popíše cíl této reportáže.

Indicie, že v okolí hotelu jsou podzemní prostory, naznačují i povrchové prvky vzduchotechniky. Foto autor
Indicie, že v okolí hotelu jsou podzemní prostory, naznačují i povrchové prvky vzduchotechniky. Foto autor

Ano, ve Špindlerově Mlýně, překrásně je i v jaderné zimě, když je zákaz vycházení… Někdo si právě toto kdysi myslel, když rozhodl vybudovat tajnou „špindlerovskou záchrannou archu“, podzemní kryt, který by vyvoleným dal šanci přežít, když už ne přímo jadernou zimu, tak alespoň první její radioaktivní vločky.

Jsem na místě, stojím u jeho bran.

Zde velela Československá lidová armáda. Foto autor
Zde velela Československá lidová armáda. Foto autor

Z recepce do podzemí

Na počátku devadesátých let minulého století byl vládní hotel na svazích Medvědína předmětem privatizace. Jako „bonus“ k povrchovému objektu získal nový majitel i rozsáhlý podzemní kryt. Nynější Harmony Club Hotel má čtyři hvězdičky.

reklama

Tomu odpovídá i profesionální a příjemná recepce, kde poněkud kostrbatě vysvětluji, že bych rád ten protiatomový bunkr. Jistě, že ne s polopenzí, ani nebude nutné jednolůžko. Rovněž netrvám na vlastní dekontaminační sprše na pokoji.

Z expozice protiatomového krytu… Foto autor
Z expozice protiatomového krytu… Foto autor

Rozumějte, přeci jen jsem poprvé v hotelové recepci a ptám se na bunkr, který by měl odolat dokonce i výbuchu menší jaderné zbraně s epicentrem výbuchu vzdáleným něco přes čtyři sta metrů.

Byl jsem pochopen správně a odeslán do podzemí, kde se u wellness vstupu prý dále poptám, kudy do bunkru…

V podzemním krytu měla být zajištěna i odborná lékařská péče. Foto autor
V podzemním krytu měla být zajištěna i odborná lékařská péče. Foto autor

Expozice „bunkr“

Podzemní protiatomový kryt je stále součástí hotelu. Nyní již jako zajímavá a zdařilá muzejní expozice. Pravdou je, že otevřením jejich dveří, vstupujete do jiného světa.

Informační panely vás zároveň upozorňují, že expozice zahrnuje pouze jednu desetinu celkové plochy kdysi přísně tajných podzemních prostor.

Ve zbytku nyní naleznete ryze civilní hotelové zázemí typu kinosálu, místnosti pro stolní tenis, bowlingové dráhy, golfového simulátoru a sportovní střelnice. Tady ovšem vládne duch časů minulých.

Protiatomový kryt je zde představen prostřednictvím armádní centrály, ošetřovny, ubytovacích prostor, technického zázemí.

Dobová měřicí čidla. Foto autor
Dobová měřicí čidla. Foto autor

Bunkr měl být zcela soběstačný. Nechyběl tak dieselový agregát, zásoby nafty i pitné vody. U povrchového objektu se měl nacházet i heliport. Vstupy do podzemního krytu byly původně dva.

Jeden umožňoval vstup do podzemí  v situaci, kdy by nebyly nasazeny jaderné, chemické či bakteriologické zbraně. Stačilo vstoupit a rychle zavřít pancéřové dveře.

Pokud by ovšem byly nasazeny zbraně hromadného ničení, bylo nutné nejprve podstoupit dekontaminaci.

Podzemní kryt disponoval samozřejmě všemi nezbytnými přístroji a čidly, které zjišťovaly i přítomnost a množství oxidu uhelnatého a oxidu uhličitého ve všech prostorách, aby byly pro ukryté co nejdéle zajištěny podmínky slučitelné se životem.

Posádka bunkru byla samozřejmě ozbrojena. Foto autor
Posádka bunkru byla samozřejmě ozbrojena. Foto autor

Čas předpokládaného zcela autonomního fungování podzemního krytu však zdaleka nebyl nekonečný. V roce 1989 se hovořilo o sedmdesáti dvou hodinách. Limitem byly zásoby vody, potravin a zdrojů energie.

Nutno však zdůraznit, že by to bylo v případě dosažení maximální kapacity 550 ukrytých osob.

Na straně druhé by podzemní úkryt dokázal odolat tlakové vlně po výbuchu jaderné bomby o síle 40 kilotun TNT (jaderná puma vybuchlá v roce 1945 nad japonskou Hirošimou měl sílu 15 kilotun TNT).

Ukrytí lidé by přečkali i další doprovodné jevy provázející jadernou apokalypsu, ať už šlo o  seismické otřesy, radioaktivní zamoření, plošný požár. Účinné filtry a vzduchotechnika by si poradily i s biologickými a chemickými zbraněmi.

Podzemní kryt měl odolat i útoku chemickými zbraněmi. Foto autor
Podzemní kryt měl odolat i útoku chemickými zbraněmi. Foto autor

Epilog

S jistou úlevou jsem se vrátil z podzemí do jarem vonícího krkonošského soumraku. Dolů na parkoviště Hromovky si v symbolických kapsách vzpomínek odnesu závěrečnou větu z informačního panelu podzemní expozice.

Říká se v ní cosi o přání, aby tyto podzemní prostory zůstaly navždy už jen historickou muzejní expozicí.

Současné využití prostor bývalého protiatomového krytu. Foto autor
Současné využití prostor bývalého protiatomového krytu. Foto autor

Ve Špindlerově Mlýně, tam překrásně je v zimě. Tečka a dost! Žádné zimy ani zákazy vycházení. Až budu ale ze Špindlu odjíždět, rádio v autě si raději pustím až na cestě daleko za Vrchlabím.

Foto: autor
reklama
Související články
od 9.10.2022 1.7tis
Závěr jeho životní cesty připomíná osud Napoleona Bonaparta. Také on zemřel na vzdáleném ostrově. I v jeho případě to byl zřejmý trest za pokus o návrat na trůn. Blahoslavený Karel I. z habsbursko-lotrinské dynastie, v letech 1916-1918 poslední rakouský císař i král český. Po zániku Rakouska-Uherska je Karel I. nucený od
od 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května
od 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti blízkých do národního parku B
od 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir O
od 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). [gallery ids="102361,102360,102359,1