Říká se jim jelení nebo sobí kameny. Obojí bude asi správně, protože jelen i sob jsou kopytníci patřící do stejné čeledi Cervidae. Ovšem, o zoologii tu nejde. Jedná se především o tajemství a záhadu. Kdo a proč jelení (sobí) kameny vztyčil na ohromném území Mongolska a Sibiře?
Jelení kameny, případně sobí kameny, jsou pravěké megality, na kterých je vytesán jelen (sob). Tyto tajemné kamenné stély mohou být vysoké až patnáct metrů. Většinou jsou nalézány ve skupinách, často i v sousedství kamenných pohřebních mohyl.

Vznik nejstarších kamenných stél je datován až do doby bronzové, do rozmezí let 1200 až 800 před naším letopočtem.
Symboly sibiřského šamanismu?
Materiálem pro záhadné kamenné stély je většinou žula. Způsob jejich opracování svědčí o použití již kvalitních nástrojů. Badatelé poukazují na fakt, že část jeleních (sobích) kamenů byla vytvořena i s pomocí jednoduchých vrtáků.
Kromě běžícího nebo letícího jelena (soba) se na kamenech objevují i motivy slunečního disku či zbraní: dýky, šípů a luku.

Výjimečně se na stéle nachází i motiv lidského obličeje. Proč byly tyto megalitické kameny vztyčeny? Některé teorie upřednostňují výklad ve smyslu šamanské transformace z pozemského života do věčné nebeské existence. Jelen (sob) a slunce jsou totiž častými symboly zejména sibiřského šamanismu.

Zároveň lidé té doby věřili, že jelen (sob) poskytuje ochranu před nečistými silami. Spekuluje se také o tom, že jelen (sob) představoval průvodce, který doprovodí duši bojovníka bezpečně na nebesa.
Od Saků a Skytů až po Huny
Kamenné stély však neoznačují hrobové místo. Nalezené obětiny v blízkosti ovšem naznačují, že v areálu kamenných stél se odehrávaly důležité, nám však zcela neznámé, šamanské rituály. Kdo jelení (sobí) kameny vztyčil? V otázce původu kamenů stále není jasno.

Někdo ukazuje na příslušníky kočovných kmenů íránského původu: Skyty nebo Saky. Jiní preferují turkické a mongolské kmeny včetně předků obávaných Hunů. Ostatně, v areálu památníku Huna Attily severně od Budapešti najdeme například i současné stylizované provedení jeleního (sobího) kamene.