Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Zajímavá teorie australských vědců ale přišla s hypotézou, proč tomu tak je. Mimozemské civilizace jsme údajně nenašli proto, že již vymřely!
Podle nejrozšířenějších tvrzení jsme se zatím nedokázali spojit s mimozemšťany jednoduše proto, že jsme od sebe navzájem příliš vzdálení. Možné je prý také to, že nejsme schopni se spolu dorozumět kvůli rozdílné technické vyspělosti.
Teorie zveřejněná týmem strobiologů z Australské národní univerzity je však zcela jiná a těm, kteří sní o setkání s tvory z jiné planety, může přinejmenším pokazit náladu.
Tvrdí totiž, že i když je vesmír plný obyvatelných planet, možný tamní život nejspíš skončil mnohem dříve, než jej lidé vůbec začali hledat. Důvod? Údajně nestabilní životní prostředí na mladých a vyvíjejících se planetách.
Časné formy života tak mohly být vyhubeny přílišným horkem, chladem či suchem. Nevyvíjejí se totiž dostatečně rychle na to, aby byly schopny přizpůsobit se měnícímu se prostředí.
Již pouhé mikroorganismy by se také navíc měly samy podílet na stabilizaci klimatu své planety, aby bylo umožněno jejich přežití a vývin do složitějších stadií. To se však nejspíš podařilo pouze na Zemi. Proč tomu tak je? Měli jsme snad zkrátka štěstí? Vysvětlení zatím neznáme.

Objevíme vesmírné zkameněliny?
Australští vědci Aditya Chopra a Charley Lineweaver pracovali s předpokladem, že udržení nového života na planetě je nesmírně těžké.
Výsledek jejich výzkumu se tak dá považovat za jedno z řešení tzv. Fermiho paradoxu, tedy rozporu mezi vysokou pravděpodobností existence mimozemského života a nenalezení stop po něm.
Stále přibývající objevy planet s vhodnými podmínkami pro život tak podle nové studie automaticky neznamenají, že by se vesmír hemžil vyspělými civilizacemi. Pokud na podobných planetách život někdy existoval, skončil nejspíš již krátce po svém vzniku.
„Drtivá většina zkamenělin ve vesmíru bude pocházet ze zaniklého mikrobiálního života, nikoliv z mnohobuněčných druhů, jako jsou například dinosauři či humanoidi, které se vyvíjejí miliardy let,“ upřesňuje Lineweaver.
Předpověděl tím, co jednou najdou naši potomci při hledání stop mimozemského života?

Posílají šifrované zprávy?
Jiní odborníci jsou k závěrům studie skeptičtí a zaujímají mnohem optimističtější stanoviska. „Život na naší planetě existuje 3,5 miliardy let.
Prožili jsme za tu dobu spoustu dramatických okamžiků a nic z toho zdejší život nedokázalo vyhubit,“ podotýká hlavní astronom projektu hledání mimozemské civilizace SETI Seth Shostak (*1943).
Také bývalý zaměstnanec tajných služeb USA a nyní americký uprchlík Edward Snowden (*1983) se domnívá, že život na jiných planetách rozhodně existuje. Přichází se zajímavým vysvětlením faktu, proč jsme se s mimozemšťany zatím nezkontaktovali.
Důvodem je podle jeho nedávného prohlášení skutečnost, že své zprávy a signály šifrují pro pozemské technologie nerozluštitelným způsobem. Není tak pro nás proto možné odlišit je od obvyklého kosmického šumu. Nakolik je však Snowden stále ještě pod vlivem svého někdejšího povolání?