Necelých tisíc kilometrů jižně od egyptské Káhiry se nachází archeologické naleziště Nabta Playa. Jeho stáří je odhadováno na osm tisíc let. Poskytuje svědectví o dávné civilizaci, která měla fascinující znalosti astronomie.
Znepokojení badatelé tvrdí, že tamnímu “neolitickému astronomickému kroužku” někdo záhadný k takovým informacím pomohl…
Oblast Nabta Playa byla v hluboké minulosti jiná než dnes. Umožňovala totiž rozvoj zemědělských a pasteveckých technik, které by zde dnes nebyly myslitelné. A když šlapala prehistorická ekonomika, bylo možno se ve volném čase začít věnovat i vědě. Pozvednout hlavu ke hvězdám!
Kamenný atlas
Někdy v pátém tisíciletí před naším letopočtem vzniklo v Nabta Playa jedno z nejstarších známých astronomických zařízení. Jedná se o kruh megalitických kamenů srovnatelný například s podobnou lokalitou na ostrově Malta. Mělo by se jednat o hypotetické uspořádání hvězd v souhvězdí Orion.
Na to, že z pouštního písku vyrůstá kamenný hvězdný atlas, upozornil v devadesátých letech minulého století astrofyzik Thomas Brophy. Pokud vám jeho jméno zní povědomě, nemýlíte se.
Brophy je seriózní vědec, který se podílel například i na vesmírném programu Voyager.
Učitelé z hvězd?
Kamenný hvězdný atlas v Nabta Playa však není jen nějakým statickým obrazem. Vědci spočítali, že z něho jdou odvodit i vzdálenosti hvězd od Země včetně rychlosti, kterou se hvězdy od naší planety vzdalují. Tato fakta ovšem odhalila až nejmodernější technika včetně počítačů.
Představa, že tyto složité výpočty prováděli kdysi nomádi hůlkou do pouštního písku, je nepředstavitelná. Proto se někteří domnívají, že civilizace v okolí Nabta Playa byla v kontaktu se svými “učiteli z hvězd”. Zároveň zůstává záhadou, proč a kdy se tyto znalosti pouštního národa ztratily.