26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Kdo byl krkonošský „pilot beze jména“?
Mirek Brát
od Mirek Brát 19.7.2021
4.1tis
Památník v Harrachově je i místem, kde byly v roce 1948 pohřbeny ostatky pilota.
443
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

V březnu 1945 havaroval v Krkonoších nedaleko Vosecké boudy letoun americké provenience Bell P-39 Airacobra s rudou hvězdou na křídlech. Ani po sedmdesáti šesti letech není známé jméno pilota, který při havárii zahynul.     

Nad Krkonošemi se vedly v minulosti nelítostné letecké souboje. Dnes nad nimi vedou i koridory dopravních letadel.   Památník v Harrachově je i místem, kde byly v roce 1948 pohřbeny ostatky pilota. Detail pamětní destičky na listu historické vrtule z havarovaného stroje.

Symbolika neznámého vojína

Pietně upravené místo v krkonošském Harrachově je věnováno neznámému pilotovi Rudé armády. Symbolikou tak patří do okruhu hrobových míst „neznámých vojínů“, která jsou rozeseta po celém světě. Nejstarší hrob neznámého vojína, datovaný do roku 1849,  najdeme v Dánsku.

Hrob neznámého vojína z roku 1866 upomíná i na americkou občanskou válku. Dále je velké množství hrobových míst s ostatky neznámých obětí obou světových válek. Nově najdeme i hrob neznámého vojína v Iráku (1982).

Nad Krkonošemi se vedly v minulosti nelítostné letecké souboje. Dnes nad nimi vedou i koridory dopravních letadel.

Záhady kolem havárie

Zmíněná havárie letounu  Rudé armády u Vosecké boudy byla pro současníky záhadou ve smyslu konkrétního typu letadla. V roce 1948 bylo dokonce místo havárie navštíveno americkou komisí, ostatky pilota pohřbené v místě byly exhumovány.

Závěr vyšetřování komise však potvrdil, že se jednalo o americký letoun, který však působil v letectvu Rudé armády. Další zdroje uvádějí, že v červnu  1945 byly osobní doklady pilota předány Rudé armádě.  Jméno pilota však nikdo nezaznamenal, stejně tak výrobní číslo letadla, které by snad mohlo pomoci k identifikaci zahynuvšího letce.

V roce 1948 byly ostatky neznámého pilota pochovány přímo v Harrachově. Památník zdobí list vrtule pocházející z havarovaného stroje.   Záhady kolem této letecké nehody se dotkly i samotného typu letounu.

Ačkoli v pramenech, které toto téma zpracovávají, se objevuje jako letoun typ Bell P-39 Airacobra, objevily se i teorie, že se mohlo jednat i o stíhací letoun Curtiss P-40  Warhawk.

Detail pamětní destičky na listu historické vrtule z havarovaného stroje.

Identifikace pilota

Českými letecký badateli byli jako kandidáti na jméno „neznámého pilota“ vybráni tři letci – rudoarmějci. Jedním z nich je například  gardový poručík Kiselev, který se stal nezvěstným 31. března 1945 po leteckém souboji s německým stíhacím letounem Fw 190 D právě v této lokalitě.

Konečné ztotožnění neznámého pilota pohřbeného v Harrachově s konkrétním jménem stále není možné.    Naděje na zjištění jména pilota ovšem stále existuje. Příkladem je úspěšná identifikace neznámého letce Rudé armády, který v závěru války zahynul v kokpitu sestřelené stíhačky Lavočkin La-7 na Ostravsku.

 Jméno pilota bylo zjištěno až v roce 2015. Autor tohoto článku se v souvislosti s památníkem neznámého pilota v Harrachově obrátil v červenci 2021 i na Velvyslanectví  Ruské federace v ČR. Z odpovědi na dotaz však vyplynulo, že ani ruská strana v pátrání po totožnosti neznámého pilota zatím nepokročila k finální identifikaci.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]