Domů     Záhady historie
Kdo byl krkonošský „pilot beze jména“?
Mirek Brát
od Mirek Brát 19.7.2021
4.1tis
Památník v Harrachově je i místem, kde byly v roce 1948 pohřbeny ostatky pilota.
443
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

V březnu 1945 havaroval v Krkonoších nedaleko Vosecké boudy letoun americké provenience Bell P-39 Airacobra s rudou hvězdou na křídlech. Ani po sedmdesáti šesti letech není známé jméno pilota, který při havárii zahynul.     

Nad Krkonošemi se vedly v minulosti nelítostné letecké souboje. Dnes nad nimi vedou i koridory dopravních letadel.   Památník v Harrachově je i místem, kde byly v roce 1948 pohřbeny ostatky pilota. Detail pamětní destičky na listu historické vrtule z havarovaného stroje.

Symbolika neznámého vojína

Pietně upravené místo v krkonošském Harrachově je věnováno neznámému pilotovi Rudé armády. Symbolikou tak patří do okruhu hrobových míst „neznámých vojínů“, která jsou rozeseta po celém světě. Nejstarší hrob neznámého vojína, datovaný do roku 1849,  najdeme v Dánsku.

Hrob neznámého vojína z roku 1866 upomíná i na americkou občanskou válku. Dále je velké množství hrobových míst s ostatky neznámých obětí obou světových válek. Nově najdeme i hrob neznámého vojína v Iráku (1982).

Nad Krkonošemi se vedly v minulosti nelítostné letecké souboje. Dnes nad nimi vedou i koridory dopravních letadel.

Záhady kolem havárie

Zmíněná havárie letounu  Rudé armády u Vosecké boudy byla pro současníky záhadou ve smyslu konkrétního typu letadla. V roce 1948 bylo dokonce místo havárie navštíveno americkou komisí, ostatky pilota pohřbené v místě byly exhumovány.

Závěr vyšetřování komise však potvrdil, že se jednalo o americký letoun, který však působil v letectvu Rudé armády. Další zdroje uvádějí, že v červnu  1945 byly osobní doklady pilota předány Rudé armádě.  Jméno pilota však nikdo nezaznamenal, stejně tak výrobní číslo letadla, které by snad mohlo pomoci k identifikaci zahynuvšího letce.

V roce 1948 byly ostatky neznámého pilota pochovány přímo v Harrachově. Památník zdobí list vrtule pocházející z havarovaného stroje.   Záhady kolem této letecké nehody se dotkly i samotného typu letounu.

Ačkoli v pramenech, které toto téma zpracovávají, se objevuje jako letoun typ Bell P-39 Airacobra, objevily se i teorie, že se mohlo jednat i o stíhací letoun Curtiss P-40  Warhawk.

Detail pamětní destičky na listu historické vrtule z havarovaného stroje.

Identifikace pilota

Českými letecký badateli byli jako kandidáti na jméno „neznámého pilota“ vybráni tři letci – rudoarmějci. Jedním z nich je například  gardový poručík Kiselev, který se stal nezvěstným 31. března 1945 po leteckém souboji s německým stíhacím letounem Fw 190 D právě v této lokalitě.

Konečné ztotožnění neznámého pilota pohřbeného v Harrachově s konkrétním jménem stále není možné.    Naděje na zjištění jména pilota ovšem stále existuje. Příkladem je úspěšná identifikace neznámého letce Rudé armády, který v závěru války zahynul v kokpitu sestřelené stíhačky Lavočkin La-7 na Ostravsku.

 Jméno pilota bylo zjištěno až v roce 2015. Autor tohoto článku se v souvislosti s památníkem neznámého pilota v Harrachově obrátil v červenci 2021 i na Velvyslanectví  Ruské federace v ČR. Z odpovědi na dotaz však vyplynulo, že ani ruská strana v pátrání po totožnosti neznámého pilota zatím nepokročila k finální identifikaci.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 4.12.2021 169
Historikové nemají příliš v oblibě tvrzení: Co by bylo, kdyby? Jaký by však byl svět, kdyby životní pouť Adolf Hitlera skončila ve výbuchu, který by na vůdce nacistického Německa vyšlehl v roce 1939 z jihlavského podzemí? V březnu 1939 měl Adolf Hitler v plánu navštívit Jihlavu. Ve městě žila početná německá komunita, ke které plánoval pronést projev před […]
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.5tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.7tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.6tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 2.9tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]