28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Neobjasněné události
Kdo byl Zodiac? Vyšetřovatelé prý mají odpověď
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.10.2021
4.9tis
Vrahův symbol. Foto: Creative Commons/zodiac-killer/Volné dílo
449
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Vyšetřovatelé odložených případů se domnívají, že konečně odhalili totožnost nechvalně proslulého vraha, který před více než padesáti let děsil Ameriku. Má jím být letecký veterán, který zemřel v roce 2018.

Vrahův symbol. Foto: Creative Commons/zodiac-killer/Volné dílo Policejní portrét Zodiaca, foto Policie San Francisco / Creative Commons / Volné dílo San Fransico v roce 1966, foto Roger Wollstadt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Šifra zaslaná deníku San Francisco Chronicle, foto Zodiac / Creative Commons / volné dílo

„Rád zabíjím lidi, protože je to velká zábava. Je to mnohem zábavnější, než zabíjet divokou zvěř v lese, protože člověk je to nejnebezpečnější zvíře k zabití. Je to pro mě hrozně vzrušující zážitek. Dokonce ještě lepší, než když si to rozdáte s holkou.

To nejlepší na tom je, že až umřu, budu znovuzrozen v ráji a ti, co jsem zabil, se stanou mými otroky.“ Těmito slovy se představuje neznámý zabiják, který koncem 60. let minulého století uvrhne sever Kalifornie, zejména město San Francisco, do chaosu a paniky.

Jeho vražedné útoky od prosince 1968 do října následujícího roku připraví o život pět lidí, další dvě oběti jeho řádění přežijí. On sám však tvrdí, že zabil 37 obětí. Zaměřuje se především na mladé páry a nikdo neví, kdy a kde udeří příště.

Pak se po něm slehne zem. Zůstanou po něm jen šifry, které posílal médiím i policii, a mnoho nezodpovězených otázek. Ta nejhlasitější zní: Kdo je Zodiac? Vyšetřovatelé věří, že jeho jméno konečně znají.

Policejní portrét Zodiaca, foto Policie San Francisco / Creative Commons / Volné dílo

ZNÁME JEHO JMÉNO

Případ zůstává více než půlstoletí nevyřešený. Před časem se však dostal do rukou 40člennému týmu bývalých policejních vyšetřovatelů, novinářů a důstojníků vojenské rozvědky, který se specializuje na rozkrývání, který nyní příchází s tvrzením, že identita záhadného vraha byla konečně nalezena.

Podle tohoto týmu byl vrahem mladých párů veterán letectva Gary Francis Poste, který zemřel v roce 2018. Jejich závěr se opírá o řadu důkazů. Již dlouho bylo zřejmé, že existuje spojení mezi Zodiacem a armádou.

Nosil například vojenské boty, vojenský sestřih a měl znalosti, které nasvědčovaly o jeho působení v armádě. Vypovídající je také výrazná podoba mezi Posteho fotografií a policejním náčrtkem Zodiaca z roku 1969, který vznikl na základě popisu očitých svědků. Jako další vodítko prý vyšetřovatelům slouží i Zodiacovy slavné šifry.

San Fransico v roce 1966, foto Roger Wollstadt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

PÁTRÁNÍ POKRAČUJE

Závěry týmu však zatím nepřesvědčily každého. Vyšetřovatelé federální policie tvrdí, že důkazy nejsou přesvědčivé a že případ zůstává nadále veden jako nevyřešený. „Případ vraha Zodiaca zůstává otevřený,“ potvrdila FBI pro deník San Francisco Chronicle, které před desítkami let v případu sehrály důležitou úlohu. „V současné době nemáme žádné nové informace, které bychom mohli sdělit,“ doplňuje úřad.

Šifra zaslaná deníku San Francisco Chronicle, foto Zodiac / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.0tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.7tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]