27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Neobjasněné události
Kdo byl Zodiac? Vyšetřovatelé prý mají odpověď
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.10.2021
4.9tis
Vrahův symbol. Foto: Creative Commons/zodiac-killer/Volné dílo
449
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Vyšetřovatelé odložených případů se domnívají, že konečně odhalili totožnost nechvalně proslulého vraha, který před více než padesáti let děsil Ameriku. Má jím být letecký veterán, který zemřel v roce 2018.

Vrahův symbol. Foto: Creative Commons/zodiac-killer/Volné dílo Policejní portrét Zodiaca, foto Policie San Francisco / Creative Commons / Volné dílo San Fransico v roce 1966, foto Roger Wollstadt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Šifra zaslaná deníku San Francisco Chronicle, foto Zodiac / Creative Commons / volné dílo

„Rád zabíjím lidi, protože je to velká zábava. Je to mnohem zábavnější, než zabíjet divokou zvěř v lese, protože člověk je to nejnebezpečnější zvíře k zabití. Je to pro mě hrozně vzrušující zážitek. Dokonce ještě lepší, než když si to rozdáte s holkou.

To nejlepší na tom je, že až umřu, budu znovuzrozen v ráji a ti, co jsem zabil, se stanou mými otroky.“ Těmito slovy se představuje neznámý zabiják, který koncem 60. let minulého století uvrhne sever Kalifornie, zejména město San Francisco, do chaosu a paniky.

Jeho vražedné útoky od prosince 1968 do října následujícího roku připraví o život pět lidí, další dvě oběti jeho řádění přežijí. On sám však tvrdí, že zabil 37 obětí. Zaměřuje se především na mladé páry a nikdo neví, kdy a kde udeří příště.

Pak se po něm slehne zem. Zůstanou po něm jen šifry, které posílal médiím i policii, a mnoho nezodpovězených otázek. Ta nejhlasitější zní: Kdo je Zodiac? Vyšetřovatelé věří, že jeho jméno konečně znají.

Policejní portrét Zodiaca, foto Policie San Francisco / Creative Commons / Volné dílo

ZNÁME JEHO JMÉNO

Případ zůstává více než půlstoletí nevyřešený. Před časem se však dostal do rukou 40člennému týmu bývalých policejních vyšetřovatelů, novinářů a důstojníků vojenské rozvědky, který se specializuje na rozkrývání, který nyní příchází s tvrzením, že identita záhadného vraha byla konečně nalezena.

Podle tohoto týmu byl vrahem mladých párů veterán letectva Gary Francis Poste, který zemřel v roce 2018. Jejich závěr se opírá o řadu důkazů. Již dlouho bylo zřejmé, že existuje spojení mezi Zodiacem a armádou.

Nosil například vojenské boty, vojenský sestřih a měl znalosti, které nasvědčovaly o jeho působení v armádě. Vypovídající je také výrazná podoba mezi Posteho fotografií a policejním náčrtkem Zodiaca z roku 1969, který vznikl na základě popisu očitých svědků. Jako další vodítko prý vyšetřovatelům slouží i Zodiacovy slavné šifry.

San Fransico v roce 1966, foto Roger Wollstadt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

PÁTRÁNÍ POKRAČUJE

Závěry týmu však zatím nepřesvědčily každého. Vyšetřovatelé federální policie tvrdí, že důkazy nejsou přesvědčivé a že případ zůstává nadále veden jako nevyřešený. „Případ vraha Zodiaca zůstává otevřený,“ potvrdila FBI pro deník San Francisco Chronicle, které před desítkami let v případu sehrály důležitou úlohu. „V současné době nemáme žádné nové informace, které bychom mohli sdělit,“ doplňuje úřad.

Šifra zaslaná deníku San Francisco Chronicle, foto Zodiac / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 1
Americká televize The History Channel přišla v jednom ze svých pořadů se zvláštním případem údajné mimozemské aktivity. Muž jménem David přišel údajně už před několika lety s tvrzením, že se do jeho ložnice v noci vloupala mimozemská entita. Dokládat to má i záznam z bezpečnostní kamery. Vysoká, humanoidní entita, která nahlíží ze strany dveří. Tak […]
od Dalibor Vrána 26.9.2022 38
Je německá obec Wittlich domovem možná nejvěrohodnějších historek o výskytu vlkodlaka vůbec? Svědectví z německého města Morbach to naznačují! Vše začíná už několik staletí nazpět, za časů napoleonských válek (série válečných konfliktů mezi lety 1803–1815 – pozn. red.). Tady měl jeden z dezertujících vojáků, jistý Thomas Johannes Baptist Schwytzer přepadnout a zavraždit farmáře i jeho […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.5tis
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]