Domů     Neobjasněné události
Kdo byl Zodiac? Vyšetřovatelé prý mají odpověď
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.10.2021
4.9tis
Vrahův symbol. Foto: Creative Commons/zodiac-killer/Volné dílo
449
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Vyšetřovatelé odložených případů se domnívají, že konečně odhalili totožnost nechvalně proslulého vraha, který před více než padesáti let děsil Ameriku. Má jím být letecký veterán, který zemřel v roce 2018.

Vrahův symbol. Foto: Creative Commons/zodiac-killer/Volné dílo Policejní portrét Zodiaca, foto Policie San Francisco / Creative Commons / Volné dílo San Fransico v roce 1966, foto Roger Wollstadt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Šifra zaslaná deníku San Francisco Chronicle, foto Zodiac / Creative Commons / volné dílo

„Rád zabíjím lidi, protože je to velká zábava. Je to mnohem zábavnější, než zabíjet divokou zvěř v lese, protože člověk je to nejnebezpečnější zvíře k zabití. Je to pro mě hrozně vzrušující zážitek. Dokonce ještě lepší, než když si to rozdáte s holkou.

To nejlepší na tom je, že až umřu, budu znovuzrozen v ráji a ti, co jsem zabil, se stanou mými otroky.“ Těmito slovy se představuje neznámý zabiják, který koncem 60. let minulého století uvrhne sever Kalifornie, zejména město San Francisco, do chaosu a paniky.

Jeho vražedné útoky od prosince 1968 do října následujícího roku připraví o život pět lidí, další dvě oběti jeho řádění přežijí. On sám však tvrdí, že zabil 37 obětí. Zaměřuje se především na mladé páry a nikdo neví, kdy a kde udeří příště.

Pak se po něm slehne zem. Zůstanou po něm jen šifry, které posílal médiím i policii, a mnoho nezodpovězených otázek. Ta nejhlasitější zní: Kdo je Zodiac? Vyšetřovatelé věří, že jeho jméno konečně znají.

Policejní portrét Zodiaca, foto Policie San Francisco / Creative Commons / Volné dílo

ZNÁME JEHO JMÉNO

Případ zůstává více než půlstoletí nevyřešený. Před časem se však dostal do rukou 40člennému týmu bývalých policejních vyšetřovatelů, novinářů a důstojníků vojenské rozvědky, který se specializuje na rozkrývání, který nyní příchází s tvrzením, že identita záhadného vraha byla konečně nalezena.

Podle tohoto týmu byl vrahem mladých párů veterán letectva Gary Francis Poste, který zemřel v roce 2018. Jejich závěr se opírá o řadu důkazů. Již dlouho bylo zřejmé, že existuje spojení mezi Zodiacem a armádou.

Nosil například vojenské boty, vojenský sestřih a měl znalosti, které nasvědčovaly o jeho působení v armádě. Vypovídající je také výrazná podoba mezi Posteho fotografií a policejním náčrtkem Zodiaca z roku 1969, který vznikl na základě popisu očitých svědků. Jako další vodítko prý vyšetřovatelům slouží i Zodiacovy slavné šifry.

San Fransico v roce 1966, foto Roger Wollstadt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

PÁTRÁNÍ POKRAČUJE

Závěry týmu však zatím nepřesvědčily každého. Vyšetřovatelé federální policie tvrdí, že důkazy nejsou přesvědčivé a že případ zůstává nadále veden jako nevyřešený. „Případ vraha Zodiaca zůstává otevřený,“ potvrdila FBI pro deník San Francisco Chronicle, které před desítkami let v případu sehrály důležitou úlohu. „V současné době nemáme žádné nové informace, které bychom mohli sdělit,“ doplňuje úřad.

Šifra zaslaná deníku San Francisco Chronicle, foto Zodiac / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2021 1.5tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 2.4tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]
od Mirek Brát 24.11.2021 2.0tis
Mezi nehodami velkých dopravních letadel najdeme i ty, které nebyly, a pravděpodobně nebudou nikdy, zcela objasněny. Patří mezi ně i záhada letu EgyptAir 990 z října roku 1999. Proč muselo zahynout při pádu boeingu všech 217 cestujících a členů posádky? Let EgyptAir 990 byla pravidelná linka z amerického Los Angeles do egyptské Káhiry. Mezipřistání měl Boeing 767-300ER […]
od Mirek Brát 23.11.2021 1.6tis
V březnu roku 1742 otřásl brněnským Špilberkem mohutný výbuch, následně pevnost zachvátil požár. Pozdější vyšetřování ukázalo, že z neznámých příčin explodovalo dvacet kusů dělostřeleckých granátů. Bylo to dílo záhadných záškodníků? V 18. století neměly již brněnský Špilberk bránit proti nepříteli hradební zdi, ale především dělostřelectvo. V pevnosti dokonce pracovala specializovaná dělostřelecká laboratoř. Skladiště byla plná výbušných granátů. Akce […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.7tis
Pravé neštovice způsobené virem variola jsou jednou z nejhorších nemocí v dějinách lidstva, která jen během 20. století zahubila 300–500 milionů lidí. Ampule s nápisem „pravé neštovice“ byly nyní náhodně objeveny v jedné z laboratoří v americké Pensylvánii. Zkumavky podle všeho obsahující virus smrtících pravých neštovic v pensylvánském zařízení pro výzkum a vývoj vakcín objevil […]